امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 10382 , ,
+
-

رقابت واشینگتن و طالبان در جنگ طلبی!

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 26 اکتبر , 2017 , بخش : مقاله

به اعتقاد کارشناسان، واشینگتن در پی راه‌حل صلح‌آمیز و مذاکره با طالبان نیست.
وزیر خارجه امریکا اخیرا در حالی از تمایل صلح با طالبان سخن گفته است که کارشناسان معتقدند: واشینگتن در پی راه‌حل صلح‌آمیز و مذاکره با طالبان نیست و مصمم به تشدید جنگ علیه این گروه است.
رکس تیلرسون وزیر خارجه امریکا دوشنبه هفته جاری پس از ورود غیرمنتظره به کابل گفت: واشینگتن باور دارد که اشخاص معتدلی نیز میان طالبان وجود دارند.
یا این حال نیویارک تایمز روز یکشنبه راپور داد که ترمپ به سازمان سیا اجازه گسترش عملیات مخفیانه در افغانستان را داده است که شامل اعزام نیروهای خاص‌ای برای شکار و کشتن طالبان می‌شود.
راهبردهای متضاد
اوایل ماه جاری عیسوی مایک پامپئو رییس سازمان سیا در یک کنفرانس امنیتی تاکید کرد که این سازمان علیه طالبان شدیدتر عمل خواهد کرد.
ماروین وینباوم مدیر موسسه خاورمیانه و مرکز مطالعات پاکستان می‌گوید که راپور‌هایی مبنی بر پذیرفتن پلان کشتن اعضای طالبان توسط دولت ترمپ و اظهارات پامپئو نشان‌دهنده استراتیژی واقعی امریکا در افغانستان است.
این کارشناس مسایل سیاسی افزود: با وجود اظهارات تیلرسون، امریکا در حال حاضر به دنبال ایجاد راه‌حل سیاسی نیست.
وی افزود که اظهارات پامپئو نشان می‌دهد که رهبران نظامی امریکا معتقدند که توانایی کشاندن طالبان به میز مذاکره را با شرایط خود دارند.
وینباوم گفت: اردوی امریکا بر این باور است که وقتی دست بالا را علیه طالبان داشته باشد، آنها مایل به توافق خواهند شد، با این حال رهبران طالبان نیز معتقدند آنها در شرایط پیروزی قرار دارند و بنابراین ضرورتی بر تسلیم شدن برابر فشارهای نظامی و دپلوماتیک امریکا نمی‌بینند.
وی افزود: به عبارت دیگر، هر دو طرف استراتیژی تقریبا مشابه، اما اهداف کاملا متفاوتی دارند.
کارشناس مسایل سیاسی در واشینگتن درباره اظهارات تیلرسون نیز مبنی بر معتدل خواندن برخی از اعضای طالبان گفت: اگر عناصری هم میان طالبان موافق تقسیم قدرت باشند، توسط رهبران ارشد طالبان کنار گذاشته شده‌اند.
وی اظهار کرد که تمام شواهد حاکی از آن است که رهبران طالبان در اهداف نهایی، رویکرد نظامی و راهبرد سیاسی متحد هستند و برای رسیدن به آن نیز تلاش می‌کنند.
وینباوم گفت: به نظر می‌رسد جناح‌های مختلف طالبان در حال حاضر برای پیروزی نظامی و بازگرداندن امارت اسلامی خود مصمم هستند.
کارشناس امریکایی درباره احتمال تمایل طالبان به مذاکره نیز گفت: آنها ممکن است زمانی حاضر به مذاکره شوند که از موضع قدرت بتوانند شرایط صلح را دیکته کنند و این شرایط قطعا شامل پذیرفتن نظامی دموکراتیک و برپایه قانون اساسی نخواهد بود.
صرف‌نظر از راه‌حل صلح‌آمیز
برایان ترل کارشناس ارشد مسایل افغانستان نیز اظهار داشت که با وجود اظهارات تیلرسون، سیاست‌گذاران دولت ترمپ به استفاده از گزینه نظامی برای پیروزی در جنگ افغانستان مصمم هستند.
وی با اشاره به اظهارات پامپئو مبنی بر رویکرد سخت علیه طالبان نیز گفت با توجه به چنین اظهاراتی به نظر نمی‌رسد واشینگتن در پی پایانی صلح‌آمیز برای بحران افغانستان باشد.
این کارشناس مسایل سیاسی امریکایی خاطر نشان کرد که استراتیژی خصمانه پامپئو بازتاب اظهارات ترمپ در کمپاین ریاست جمهوری‌اش مبنی بر هدف قرار دادن اعضای خانواده گرو‌ه‌های تروریستی است.
برایان ترل اظهار داشت: این رویکرد افزایش دشمنان امریکا و پایان نیافتن و ادامه جنگ افغانستان را در پی خواهد داشت.
تیلرسون گفته که برخی از عناصر طالبان خواستار پایان دادن به جنگ چندین ساله افغانستان هستند و واشینگتن از آنها می‌خواهد خشونت را کنار گذاشته و به دولت افغانستان ملحق شوند.
این در حالی است که کارشناسان تاکید می‌کنند که طالبان در حال تصرف مناطق تحت کنترول دولت افغانستان هستند و بنابراین مایل به مصالحه و یا امتیاز دادن به واشینگتن نیستند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید