امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 10423 , ,
+
-

واکنش منفی ده‌ها هزار باشنده سعودی به اعطای تابعیت به روباتی با نام سوفیا

زمان انتشار : دوشنبه, 30 اکتبر , 2017 , بخش : اخبار جهان

یکی از کاربران در این رابطه می‌نویسد: سوفیا اولین روباتی است که پاسپورت و تابعیت می‌گیرد، هیچکس نیست بگوید چرا به ما تابعیت نمی دهند؟
اقدام عربستان برای اعطای تابعیت و پاسپورت این کشور به روباتی با نام سوفیا با واکنش تمسخرآمیز هزاران نفر از سعودی ها مواجه شده است که به بهانه ها و توجیه های مختلف از حق تابعیت یا پاسپورت منع شده اند.
سوفیا، یک روبات زن انسان نما است که مراسم رونمایی از آن هفته گذشته در مقر سازمان ملل در نیویارک انجام شد. سوفیا روبات انسانی فوق‌العاده ای است که توسط شرکت Hanson Robotics، به صورت واقع گرایانه طراحی شده و قادر به تعامل با انسانها است و می تواند احساساتی مانند خشم و اندوه و شادی را اظهار کند.
این رباط با استفاده از سیستم سنتز، کمره تعبیه شده در چشمان خود در واقع قادر به درک، یادگیری و ارتباط با محیط است. سوفیا احتمالا پیشرفته ترین روبات انسان ‌نما است که تا به حال ساخته شده است.
روزنامه القدس العربی در مطلبی به بررسی واکنش افکار عمومی عربستان در سایت‌های اجتماعی و کمنت های تمسخر آمیز و منتقدانه آنها بعد از این اقدام عربستان پرداخته و می‌نویسد که این اتفاق در شرایطی است که راپور مطبوعاتی که اخیراً نشر شده از لست هایی ده‌ها هزار نفره از سعودی ها حکایت دارد که ممنوع الخروج شده‌اند. از جمله این افراد برخی شاهزاده گان سعودی و اعضای خاندان حاکم بر عربستان هستند. این در حالی است که برخی منابع سعودی از چند ماه پیش تاکنون اخباری نشر کردند مبنی بر اینکه تمامی اعضای خاندان حاکم ممنوع السفر شده اند و باید برای انجام سفرهای مختلف از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان مجوز بگیرند تا بتوانند از کشور خارج شود. این موضوعات برای جلوگیری از به صحنه آمدن شاهزاده گان مخالف حاکمیت عربستان در خارج از این کشور است.
شبکه بی بی سی اخیرا در برنامه‌ای مستند از راز اختطاف شدن سه نفر از شاهزاده گان مخالف حاکمیت کنونی عربستان در خارج از این کشور پرده برداشته و اعلام کرد که این افراد اختطاف شده و به داخل کشور بازگردانده شدند. یکی از این افراد شاهزاده ای است که نزدیکان وی احتمال می‌دهند که او بعد از اختطاف ‌شدن ، کشته شده است.
این روزنامه عربی می افزاید که سعودی ها و عرب‌ها با اعلام اعطای تابعیت عربستان و پاسپورت سعودی به روبات زن انسان نما شگفت‌زده شده اند. این اتفاق در یکی از نشست‌های پلان آینده سرمایه‌گذاری در عربستان رخ داد که یک کنفرانس کلان اقتصادی بود که در ریاض پایتخت عربستان برگزار ‌شد. محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در جریان سخنرانی در این کنفرانس از آغاز پروژه شهر مدرن نئوم با ارزشی بالغ بر 500 ملیارد دالر پرده برداشت. این پروژه، شهری مدرن مبتنی بر تکنالوژی آینده است.
بلافاصله با اعلام این موضوع موج تمسخر این اقدام در میان باشنده گان سعودی به پا خاست. این در حالی است که ملیون ها انسان عادی از سالها پیش در عربستان زنده گی می‌کنند، اما هنوز نتوانسته‌اند تابعیت این کشور را به دست بیاورند. این افراد علاوه بر باشنده گان سعودی این سرزمین هستند که پاسپورت برخی از آنها مصادره شده یا ممنوع الخروج شده اند.
فعالان فضای مجازی هشت بُدون مهم تر از سوفیا را در سایت های اجتماعی تویتر و فیس بوک به راه انداخته اند تا این موضوع را به تعداد زیادی از ساکنان عربستان مرتبط کنند که از کوچک‌ترین حقوق یک انسان عادی در این کشور محروم هستند.
یکی از کاربران در این رابطه می‌نویسد: سوفیا اولین روباتی است که پاسپورت و تابعیت می‌گیرد، هیچکس نیست بگوید چرا به ما تابعیت نمی دهند؟
هدیل عویس یکی دیگر از کاربران تویتر می نویسد: کسانی که قلبشان ضعیف است، این روزها باید از پیگیری اخبار عربستان خودداری کنند، چرا که ممکن است برای آنها سکته قلبی به بار بیاورد.
طارق بن عیسی در این رابطه می‌نویسد: تمدن در این نیست که به یک روبات تابعیت بدهید. تمدن در تولید روبات و فروش گاو شیرده است.
احمد الخالدی در کمنت خود می نویسد: آیا عاقلانه است که دولتی که بیش از 250 هزار نفر از افراد بدون تابعیت در آن زنده گی می کنند و این افراد از کوچک‌ترین حقوق انسانی خود بی بهره هستند، به یک روبات تابعیت بدهد.
یک کاربر زن دیگر با نام ایمان بن عبدالعزیز این سوال را از القحطانی می پرسد که آیا این روبات ساخت اسراییل است؟ فرد دیگری با عنوان عائشة می نویسد: متأسفانه ما صنعت سعودی نداریم و تشویقی نیز به صنایع و پروژه های ملی وجود ندارد.
محمد السعدی در این رابطه می‌نویسد: خدایا به ما نعمت عقل ارزانی کند. ملیاردها هزینه برای این اقدامات بیهوده صورت می‌گیرد . انجنیر نایف العنزی، مشاور دیوان پادشاهی که اقدام به اعطای تابعیت به این روبات کرده را مخاطب قرار داده و می‌نویسد: استاد سعود القحطانی! افراد قبایل آواره به اعطای تابعیت اولویت بیشتری دارند. هزاران خانواده وجود دارند که روزانه طعم تلخ زنده گی را می چشند.
فرد دیگری نوشته است: روبات ها در اعطای تابعیت سعودی مهم‌تر از انسان‌ها و قبایل عرب و متولدان این کشور هستند. خدایا به خودت پناه می برم.
فعالان سعودی و خلیجی ویدیوئی از یک باشنده سعودی را نشر کردند که تابعیت این کشور از وی سلب شده است. آنها خواستار این موضوع شدند که پس از اعطای تابعیت به موتر های وارداتی و روبات های انسان نما به این فرد سعودی تابعیتش را بازگردانند.
خلف حمید العنزی یکی از باشنده گان سعودی در این ویدیو می گوید: التماس می کنم یا ابن سلمان. من سعودی هستم، اما اوراق هویتم مصادره شده است. او می گوید: من 10 سال است که در اداره ثبت اخوال ثبت نام کرده ام،‌اما کاری برای من انجام نداده اند. آنها تمامی خدمات را از من سلب کرده‌اند و از من می‌خواهند تابعیت کشور دیگری را بگیرم. این در حالی است که من سعودی هستم و در این کشور خدمت کرده و در آزادسازی کویت اشتراک داشته‌ام. اما اکنون به همراه خانواده‌ام در شرایطی رقت‌بار قرار داریم.
این ویدیو مورد استقبال گسترده مردم قرار گرفته و بسیاری از آنها نسبت به این اظهارات واکنش نشان داده اند.
فرد دیگری در این رابطه می نویسد: در رابطه با افراد بدون تابعیت چه کار می کنید؟ ما ناراحت استیم. مساعد الرسلانی یکی دیگر از فعالان فضای مجازی می‌نویسد: استاد سعود! برادران و اهالی قبایل می‌خواهند در آینده کشور خود نقش داشته باشند و چیزی که برای آنها کم است، همان چیزی است که به سوفیا داده ای.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید