امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 10765 , ,
+
-

وُلسوالی واخان بدخشان در یک قدمی الحاق به خاک پاکستان

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 7 دسامبر , 2017 , بخش : مقاله

در حالی که مقامات کشورمان در خواب غفلت بسر می برند، پاکستان برای سیطره بر وُلسوالی واخان نقشه می کشد…
وُلسوالی واخان که از شرق با کشور چین از شمال با تاجکستان و از جنوب با ایالت گلگت پاکستان متصل است از موقعیت استراتیژیکی برخوردار است.
وبسایت خبری بینوا در راپوری نوشت: پاکستان از طریق اسکان اتباع پاکستانی و فعالیت‌های فرهنگی تلاش دارد تا این منطقه استراتیژیک را از آن خود کند.
این رسانه از دولت افغانستان انتقاد کرده است که با وجود موقعیت مهم جغرافیه یی واخان، توجهی به این وُلسوالی دورافتاده ندارد و پاکستان نیز تلاش دارد تا از طریق سیطره بر این وُلسوالی به راهی برای تجارت با کشورهای آسیای مرکزی دست یابد. زیرا این وُلسوالی با کشور تاجکستان سرحد طولانی دارد.
بر اساس این راپور در حالیکه مقامات افغان و سیاستمدران کشور در حال نزاع با یکدیگر استند پاکستان تلاش‌های نرم خود را برای جدا کردن این وُلسوالی از افغانستان تشدید کرده و چین نیز در این راستا از پاکستان حمایت می‌کند.
از سوی دیگر، این وُلسوالی تنها سرحد مشترک افغانستان با کشور چین محسوب می‌شود.
گرچه سه سال پیش اشرف غنی در سفرش به چین خواستار اتصال مستقیم افغانستان با ایالت سین کیانگ از طریق ساخت شاهراه واخان- چین شد اما این پروژه هرگز عملی نشد.
بر اساس کتیبه‌های باستانی دهلیز واخان از هزاران سال قبل گذرگاه تجارتی مهمی محسوب می‌شد که در امتداد راه تاریخی ابریشم واقع شده و مردم از طریق این وُلسوالی رفت‌و‌آمد داشتند.
چند سال پیش وزارت زراعت آبیاری ومالداری و اداره ملی حفاظت محیط زیست، وُلسوالی واخان را دومین پارک ملی محافظت شده در افغانستان اعلام کردند.
واخان یکی از مناطق دست نخورده‌ کره زمین است که از آن من‌حیث بهشت گمشده نیز یاد می‌کنند که علاوه بر طبیعت زیبا و بکری که دارد زیستگاه بسیاری از حیوانان نادر محسوب می‌شود.
یکی از این حیوانان نادری که در این منطقه زیست دارد پلنگ برفی است که در زمره گونه‌های در معرض خطر قرار دارد.
بر اساس راپور انجمن حفاظت از حیوانان وحشی بیش از 140 راس پلنگ برفی در مناطق مختلفی از وُلسوالی واخان رویت شده است.
 

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید