امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 10982 , ,
+
-

چرخش در سیاست ترامپ در مورد افغانستان

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 4 ژانویه , 2018 , بخش : مقاله

رییس جمهور ترامپ در آستانه دومین سال ورود خویش به کاخ سفید، چرخش در سیاست های خویش در قبال افغانستان را روی دست گرفته است. رییس جمهور ترامپ، در جریان کارزارهای انتخاباتی اش روند ملت سازی را رد کرد و حضور در افغانستان را به " ضیاع کامل وقت" تشبیه کرد. حالا، ترامپ در میان تصمیم فرستادن هزاران سرباز اضافی به افغانستان است، این تلاش ها برای برقرار ثبات در این کشور صورت می گیرد. حرکت که به گفته فرمانده هان در شکست دادن بن بست جنگی کمک خواهد کرد، آنهم در یک از طولانی ترین جنگ های امریکا در تاریخ که به طالبان ضربه خواهد زد و جنگجویان داعش در عراق و سوریه را به عقب خواهد راند. اما، آگاهان مسایل دفاعی به این عقیده اند که نشانه اندکی از بهبودی سریع وضعیت مشاهده می گردد.
به عقیده جیمز کرفنو، عضو تیم انتقال ترامپ، امریکا در حالی که افغانستان را از نگاه سیاسی با ثبات نگه می دارد، باید با حضور رو به افزایش گروه داعش نیز مقابله کند، همچنین پاکستان را تحت فشار قرار دهد که زمینه را برای گروه طالبان و سایر گروه های تروریستی در خاک این کشور محدود سازد. کرفنو می گوید:" ما شاهد حضور جنگجویان خارجی در این کشور هستیم. همچنان در مقابل دولت افغانستان بعضی از تنش ها و چالش های منطقه ای را می بینیم."
اداره ترامپ بر پاکستان فشار وارد می کند که مرزهای این کشور با افغانستان را تحکیم ببخشد اما، کرفنو گفت که سالها در بر خواهد گرفت که در این بخش دست آوردی داشته باشیم. این حرف و حدیث ها زمانی بالا گرفت که در هفته گذشته حمله خونین در کابل رخ داد. یک مهاجم انتحاری یک مرکز فرهنگی را در کابل آماج حمله قرار داد که بر اثر آن 41 تن جان باختند و ده ها نفر دیگر زخمی شدند. مسوولیت این حمله را داعش برعهده گرفت.
قصر سفید در واکنش به این حمله گفت:" ایالات متحده امریکا حمله وحشیانه امروز بر یک مرکز فرهنگی و اجتماعی در کابل را به شدت محکوم می کند، ما مراتب عمیق همدردی خویش را با قربانیان و فامیل های شان ابراز می داریم. ایالات متحده امریکا در کنار دولت و مردم افغانستان خواهد بود و از نزدیک با حکومت وحدت ملی کار خواهدکرد ، تا عاملان این حملات وحشیانه را به میز محاکمه بکشاند."
قبل از کارزارهای انتخاباتی، ترامپ بیش از دوازده بار در تویتر خود نوشت که سربازان امریکایی باید به دلیل اینکه هزینه زیاد برای امریکا داشته اند این کشور را ترک کنند. در ماه جنوری سال 2013 وی در تویتر خود نوشت:" سربازان ما توسط افغان های کشته شدند که ما آنها را آموزش داده ایم و میلیاردها پول در آنجا مصرف کردیم، این مذخرف است". اما ترامپ باری گفت که امریکا بهتر است در افغانستان بماند اما وی تعهد کرد که به عملیات "ملت سازی" خاتمه خواهد داد. ترامپ به سی ان ان گفت:" ما اشتباه بزرگ کردیم و در نقطه اول باقی ماندیم."
ترامپ مدت کوتاهی پس از آغاز به کار گفت:" ما متفکرین خوبی داشتیم که نمی دانستند چه کار می کنند. این یک ظلم است " از این نگاه، شما باید بمانید، زیرا بدون شما آنها سقوط خواهند کرد. ترامب پس از به قدرت رسیدن، به ندرت در مورد افغانستان صحبت می کرد و تصمیم را به فرماند هان گذاشت، حرکتی که به آنها اجازه داد تا یکی از بزرگترین بمب ها را علیه موضع داعش در ماه اپریل در شرق افغانستان استفاده کند. ترامپ در همان زمان به خبرنگاران گفت:" اکنون ما بزرگترین ارتش جهان را داریم و آنها مثل همیشه وظیفه شان را انجام می دهند، بنابرین برای شان صلاحیت کامل را داده ایم. این چیزیست که آنها انجام می دهند و به همین دلیل دراین اواخر خیلی موفق بوده اند."
در ماه اگست، ترامپ استراتژی جدید خویش در مورد افغانستان را اعلام کرد، برمبنای این استراتژی امریکا تعهد نا محدودی در قبال افغانستان را خواهد داشت و هزاران سرباز زیادی را در افغانستان خواهد فرستاد. ترامپ تاکید کرد که وقت کار را شروع کرد دیدش درباره موضوعات تغییر کرده است. زمانی که ترامپ استراتژی اش را اعلام کرد گفت:" عادت اصلی من این است که کاری را که میگویم باید انجام شود، دوست دارم همان خواست خود را دنبال کنم. اما همواره در زندگی ام شنیده ام که وقت شما در دفتر پشت میز کار می نشینید تصمیم ها خیلی تغییر می کنند."
کرفنو از تصمیم ترامپ در هنگام کمپاین ریاست جمهوری و زمانی که کارش را شروع کرد دفاع کرد. وی گفت:" آنچه رییس جمهور ترامپ در هنگام کارزار های انتخاباتی می گفت برگرفته از طرز فکرش و معلومات که داشت و می دانست نشآت می گرفت؛ اما حالا وقت به عنوان رییس جمهور با مردم صحبت می کند، مردم می گویند این کار درست است که باید انجام دهی و او، این توانایی را دارد که تصمیم درست را انتخاب کند."
به گفته فرمانده کل نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان جنرال جان نیکلسون، پنتاگون فرستادن نیرو به افغانستان را آغاز کرده است و 3 هزار سرباز اضافی در بهار گذشته آغاز کرده و شمار سربازان امریکایی در افغانستان به 14000 هزار تن می رسد برعلاوه، ارتش امریکا به زودی هزار تن مشاور دیگر را نیز برای همکاری کردن نزدیک تر با همکاران افغان شان در خط نبرد خواهد فرستاد.
نیکلسون به گزارشگران گفت:" بیش از 1000 مشاور در هر زمان خاص که نیاز باشد خواهیم فرستاد. سال آینده حضور آنها به شکل چشم گیری افزایش خواهد یافت." از سوی دیگر رییس جمهور ترامپ محدودیت های فرماندهان نیروهای امریکایی در افغانستان را کاهش داد. حالا فرمانده هانی که در افغانستان عملیات ها را رهبری می کنند، حالا اجازه دارند تا در حملات از قوت های هوایی در یک سطح وسیعتر برضد طالبان استفاده کنند و میزان مهمات را که در حملات برضد شورشیان استفاده می شود سه برابر کرده است.
اکنون، جنگ در افغانستان هنوزهم در حالت یک "بن بست" قرار دارد" شماری از کارشناسان به این عقیده اند که در سال 2018 میلادی شدت بیشتری خواهد گرفت.
استیفن مایلز، مدیر مرکز"پیروزی بدون جنگ" که بیشتر طرفدار دیپلوماسی قوی برای سیاست های خارجی است می گوید:" سیاست ترامپ بیشتر شبیه سیاست های اداره قبلی امریکا در مورد افغانستان است که بر نیروی کمتر و لی بمباردمان بیشتر متمرکز بود. به گفته مایلز، " این کاملا نا ممکن است". چنانچه فکر کنیم 15 هزار سرباز بتواند وضعیت در افغانستان را تغییر دهد، در حالی که رییس جمهور قبلی با 100 هزار سرباز نتوانست کاری انجام دهد. وی گفت، برای تغییر وضعیت در افغانستان که شامل فساد در دولت و سیستم سیاسی می شود، نیازمند تلاش های دیپلوماتیک هستیم موضوعی که در استراتژی ترامپ به چشم نمی خورد.
مایلز می گوید:" سوال درباره افغانستان در سال 2018 میلادی این است که ما می خواهیم از گذشته پند بگیریم؟ متاسفانه، شاهد شکست کامل برای داشتن هرگونه سیاست در چهارچوب منطقه ای هستیم. ما عین اشتباه را انجام می دهیم و هیچ چیز تغییر نمی کند." چنین به نظر می رسد ترامپ به سیاست استفاده از نیرو در افغانستان ادامه می دهد وی در سخنرانی خود در ماه اگست تاکید کرد:" کسی انکار نمی تواند که ما در افغانستان و آسیای جنوبی وضعیت چالش برانگیز و دشواری را به ارث برده ایم، اما تصمیم نداریم که به عقب برگردیم و تصامیم بهتر و متفاوتی می گیریم".
منبع: دی هیل

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید