امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 11042 , ,
+
-

اشتراک افغان ها در جنگ سوریه؛ مقصر اصلی کیست؟

زمان انتشار : چهارشنبه, 10 ژانویه , 2018 , بخش : مقاله

سفیر پیشین افغانستان در لیبیا در باره اشتراک افغان های مهاجر در جنگ سوریه می گوید: این درست که اتباع ما در هیچ جنگ نیابتی نباید اشتراک کنند اما حکومت هیچ تسهیلات و هیچ اعلامی را نداشته است که مهاجرین اشتراک نکنند. بنابراین برای کشته شده های سوریه سیاست حکومت خودمان تا حدود زیادی مقصر است.

به تازه گی زهیر مجاهد، یکی از مسوولان لشکر فاطمیون به رسانه های ایرانی گفته است که دو هزار افغان تحت بیرق ایران در جنگ سوریه کشته و هشت هزار زخم برداشته اند. حکومت وحدت ملی در این رابطه می گوید که سیاست رسمی افغانستان عدم اشتراک اتباع کشور در جنگ های نیابتی است. بر مبنای ماده 39 قانون اساسی افغانستان حکومت مکلف است که از اتباع کشور در خارج از کشور حمایت کند.
 

زهیر مجاهد، مسوول فرهنگی لشکر فاطمیون
محمدناطقی، صاحبنظر سیاسی و سفیر پیشین افغانستان در لیبیا در پروگرام تحول در این خصوص گفته حکومت افغانستان که سیاست رسمی افغانستان عدم اشتراک اتباع کشور در جنگ های نیابتی است، گفت: حرفی را که سخنگوی حکومت گفته است دروغی بیش نمی بینم. سخنگوی حکومت اعلام می کند که ما همواره با این قضیه مخالفت کردیم. کجا مخالفت کرده است؟ شما دیده اید که حکومت وحدت ملی در جایی که از اتباع خود دفاع کرده باشد؟ در مورد سرنوشت اتباع خود بی تفاوت نباشد. من که نشنیده ام. من تا هنوز یک مورد نشنیده ام که حکومت تا بحال مجادله ای را در دفاع از مردم خود داشته باشد.

محمدناطقی، سفیر پیشین افغانستان در لیبیا
وی ادامه داد: در حال حاضر یک ملیون و چهارصد هزار تن در حال اخراج از پاکستان هستند اما حکومت وحدت ملی هیچ اقدامی را علیه این موضوع انجام نمی دهد. سخنگوی حکومت نباید دروغ بگوید که ما همواره با مساله سوریه در ایران مخالفت کرده ایم. چه مخالفتی کرده اند؟ حکومت افغانستان در برابر اتباع و مهاجرین خود در تمام این دنیا باید برخورد مسوولانه کند. حکومت بخاطر اینکه وظیفه خود را انجام نداده است با این کارها خود را توجیه می کند. در برابر حقوق و مشکلاتی که مهاجرین ما در خارج از کشور دارند و حتی سوء استفاده از اینها حکومت است که مسوول است.
ناطقی، در خصوص سیاستی که حکومت در برابر مهاجرین خود باید داشته باشد بیان داشت: حکومت باید نسبت به سرنوشت مهاجرین در تمام دنیا برخورد مسوولانه کند و احساس مسوولیت داشته باشد. در هر جایی که می بیند در آنجا حق مهاجرین در حال تضییع شدن است بر اساس کنوانسیون های بین المللی و بر اساس اصولی که وجود دارد قوانین و مقررات هست و بالاخره با تناسب با همان قوانین باید از حقوق مهاجرین دفاع کند. انتقاد من به سخنگوی حکومت این است که می گوید ما همواره مجادله کردیم و همواره با این مساله مخالفت کردیم که مهاجرین نباید در جنگ های نیابتی اشتراک کنند. همین را به ما نشان بدهید که شما در کجا این مجادله را کرده اید؟ تا همین لحظه یک مورد حتی در این موضوع بیان نشده است. حتی رفته اند توافقنامه هایی برخلاف منافع مهاجرین امضا کرده اند. حالا که حکومت چنین ادعایی می کند حکومت ما در برابر کشته شده های جنگ سوریه چه کرده است؟ چه حرفی زده است؟ هیچ. این درست که اتباع ما در هیچ جنگ نیابتی نباید اشتراک کنند اما حکومت هیچ تسهیلات و هیچ اعلامی را نداشته است که مهاجرین اشتراک نکنند. بنابراین برای کشته شده های سوریه سیاست حکومت خودمان تا حدود زیادی مقصر است.
سفیر پیشین افغانستان در لیبیا، در مورد اینکه می گویند ایران از قوم هزاره استفاده کرده است و آنها را به جنگ سوریه فرستاده است بیان داشت: تروریست بخصوص از نوع داعش پابند به هیچ اعتقادی نیست و من به خاطر اطلاعاتی که در خاورمیانه دارم و آمار و ارقامی که دارم قتل عام ای که داعش در این منطقه انجام داده است 95 فیصد از اهل سنت بوده است. یعنی تمام شهرهایی که در مثلا در عراق ویران شده است شهرهای اهل سنت است و شهرهایی که مربوط به شیعیان است سالم است. اینها اگر اعتقادی به مذهب اهل سنت می داشتند این مردم مسلمان را دراینجا قتل عام نمی کردند. تروریست مذهب و قوم ندارد. حتی سرحد ندارد. اینها جریانی هستند که من‌حیث ابزار در دست استخبارات منطقه و جهان قرار گرفته اند.
 
 

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید