امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 11075 , ,
+
-

فرصت برای چین تا نقش رهبری کننده اش را در افغانستان بازی کند

زمان انتشار : یکشنبه, 14 ژانویه , 2018 , بخش : مقاله

زمانی که وزیر امور خارجه چین میزبان همتای افغانی اش در پکن بود، اعلام کرد که این کشور خواستار شمولیت افغانستان در دهلیز اقتصادی چین- پاکستان می باشد. در عین زمان، وزیر دفاع افغانستان هنگام دیدارش از پکن گفته بود که چین  روی یک مرکز امنیتی در ولایت بدخشان افغانستان سرمایه گذاری کند. در واقع، این اعلامیه ها برای نخستین بار نیست، از اینکه گام های مثبت در راستای موضوعات افغانستان را افزایش داده است یک قدم نیک است.
بنائا، سال 2018 میلادی سالی است که چین به گفته هایش جامه عمل پوشانده و نقش رهبری کننده و بزرگتر را به دوش گیرد. تغییر کلیدی در مشارکت چین با افغانستان به سال 2013 میلادی برمی گردد، زمانی که پکن دریافت، خروج واشنگتن از افغانستان واقعی می باشد. در حالی که خروج نیروهای امریکایی در آن زمان چنانچه گفته شده بود کامل صورت نگرفت. بنا، این موضوع را نشان داد که تعهدات واشنگتن در قبال افغانستان دارای محدودیت هایی است. همچنان این برای پیکن این حقیقت را آشکار ساخت که در افغانستان جریانات تاثیرات مستقیم روی اوضاع در چین دارد زیرا برخلاف امریکا، این کشور دارای مرز مشترک و مستقیم با افغانستان است.
این موضوع سبب شده است تا پیکن در پالیسی اش تغییر بیاورد. تلاش های واضح برای همکاری روی دست گرفته شد، حتی منجر به روی دست گرفتن پروژه های مشترک با ایالات متحده امریکا گردید. فعالیت ها و  تعهدات سیاسی چین افزایش پیدا کرد و یک دیپلومات ارشد این کشور بنام سان یوسی، به عنوان مسوول پیاده کردن تلاش های چین برای افغانستان برگزیده شد.
در اطراف افغانستان، سرمایه گذاری ها در کشورهای همسایه  جریان داشت، پاکستان و آسیای مرکزی به عنوان بخشی از پالیسی سیاست خارجی شی جینگ پینگ، در راستای پروژه بین المللی زیر ساختی یک کمربند – یک راه قرار دارند. بنابراین، اهمیت راه اندازی پروژه یک کمربند – یک راه برای چین این موضوع رابه خاطر نشان می سازد که اجرای آن، بدون افغانستان با ثبات برای یک مدت طولانی نا ممکن است.
در جریان پنج سال گذشته، شماری از پروژه ها در افغانستان به شکل محدود در حال اجرا شدن هستند و یا تحویل داده شده اند. از نشانه ها چنین دانسته می شود که چین قطعا نقشش در افغانستان را افزایش داده است، اما هنوز نقشی را که تغییر دهنده بازی در این کشور باشد را اجرا نکرده است. سرمایه گذاری های این کشور هنوز محدود باقی مانده، تنها در یک سرمایه گذاری بزرگ که این کشور روی معدن مس عینک انجام داده پیشرفتی صورت نگرفته است.
در حالی که کمک ها افزایش پیدا کرده، افغانستان کشوری است که به یک اقتصاد با ثبات و درازمدت نیاز دارد. پروژه های بزرگ پیشرفتی نکرده اند، زیرا مالیات که از این پروژه به دست می آید برای افغانستان یک نیاز مبرم است، با این حال چین در حال اجرای نقش بزرگتر در بخش امنیتی است. در گفتگوی های صلح، چین به عنوان میانجی میان افغانستان و پاکستان نقش بازی کرد. اما هنوز با صلح فاصله زیادی داریم، زیرا بازیگران اصلی روی میز گفتگو ها حاضر نشده اند.
برای اینکه در این عرصه شاهد پیشرفت باشیم، چین باید تلاش هایش را در هر دو عرصه متمرکز سازد، که این موضوع روی سرمایه گذاری های اقتصادی واقعی در این کشور تمرکز داشته و به گفتگوهای صلح کمک میکند. برای سرمایه گذاری های اقتصادی، پیکن باید مطمین شود که سرمایه گذاری های بیشتر با مزایای داخلی در افغانستان صورت میگیرد. از مدت ها به این طرف، پروژه های کمکی به افغانستان تحویل داده شده که در کنار بعضی از پروژه های زیر بنایی می باشند. هردوی این پروژه ها به شدت در افغانستان نیاز اند.
باز گشایی بازار های مستقیم با اهمیت است، اما چین باید این را برای مردم هردو کشور آسان سازد تا آنها بتوانند آنرا توسعه دهند، تا تبادل اموال میان دو کشور صورت گیرد. علاوه براین، پیکن باید به شرکت های بزرگ و متوسط انگیزه بدهد تا آنها کار های شان را توسعه دهند. در گام های بزرگتر، سرمایه گذاری های مشترک با سایر همکاران بین المللی برای حمایت از اعمار پروژه های زیرساختی در افغانستان کمپنی های چینایی را تشویق خواهد کرد تا در این کشور سرمایه گذاری کنند، از سوی دیگر، خطوط ارتباطی از افغانستان با کشورهای همسایه این کشور ایجاد شود تا جایگاه این کشور را در پروژه یک کمربند- یک راه را تثبیت نماید.
بحث بزرگتر استراتژیک در افغانستان این است که این کشور باید روی منابع اساسی در آمدزای خود سرمایه گذاری کرده و آنرا توسعه بخشد. معادن طبیعی افغانستان بخشی مهم در این عرصه اند، که کمپنی های چینایی علاقه زیادی روی سرمایه گذاری در آنها دارند. افغانستان باید سهولت را برای کمپنی های که همین اکنون روی این منابع سرمایه گذاری کرده اند ایجاد کند و برای سایر کمپنی ها نیز زمینه سرمایه گذاری را ایجاد نماید. ارزش معدن مس عینک مسیر صعودی را پیموده، و به همین دلیل این معدن بار دیگر از نگاه اقتصادی جایگاه اش را تثبیت خواهد کرد.
موضوع مهم که کمپنی های سرمایه گذار همواره از آن شکایت دارند نبود امنیت در افغانستان است. لذا، چین در هردو موضوع می تواند نقش موثر را بازی کند تا از کمپنی ها حمایت صورت گرفته باشد. اخیرا، چین شماری از کمک ها، برای نیروهای امنیتی افغانستان فراهم کرده است، اما یک بودجه اختصاصی برای حمایت از این نیروها می تواند نقش بزرگتر نیروهای امنیتی افغانستان را برای محافظت از کمپنی های سرمایه گذار توجیه کرده تا آنها به شکل بهتری به توسعه سرمایه گذاری شان بپردازند.
در اخیر، پیکن همچنان می تواند از نقش رو به افزایش منطقه ای خود در قسمت تلاش ها برای آوردن هماهنگی ها برای سازمان های بزرگ منطقه ای که در قسمت آینده افغانستان کار میکنند ایجاد کند. سازمان همکاری های شانگهای، پروسه استانبول قلب آسیا، سازمان جنوب آسیا برای همکاری های منطقه و سازمان های دیگر که هر کدام به نحوی در موضوعات افغانستان دخیل اند می تواند در این عرصه شامل باشند. این در حالیست که چین خود در گذشته تلاش های دو جانبه، سه جانبه را که روی افغانستان متمرکز بوده اند را روی دست گرفته است.
کابل نیاز به توجه و پشتیبانی دارد، مشکلات رو به افزایش نتیجه نا هماهنگی هایی است که در حال حاضر وجود دارد. همچنان این موضوع به تلاش های دیپلوماتیک افغانستان نیز وابسته می باشد. چین در این عرصه می تواند هماهنگی های بیشتری را با سازمان های منطقه ای و جامعه بین المللی ایجاد کند و حتی این تلاش ها می تواند در قسمت گفتگو با افراد و هر چیز دیگری که به افغانستان مرتبط است را شامل شود. بدون تردید، در دراز مدت این کار ها می تواند به نتیجه خوب بیانجامد.
مبنع : Opinion

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید