امروز مصادف با یکشنبه, 6 میزان , 1399 , Sunday, 27 September , 2020
کد مطلب : 11083 , ,
+
-

سفیر جدید چین: طرح یک کمربند – یک راه سرنوشت مشترک افغانستان و چین را تغییر خواهد داد

زمان انتشار : دوشنبه, 15 ژانویه , 2018 , بخش : مقاله

به تاریخ 14 جنوری سال روان  میلادی سفیر جدید جمهوری مردم چین مقیم افغانستان آقای لیو جینگ سونگ، در یک مصاحبه کتبی حاضر گردید. آقای لیو اظهار داشت که از ایالت سنیکیانگ چین ولایت هم مرز با افغانستان به این کشور آمده است. وی معلومات کافی در مورد رسوم و عنعنات مردم افغانستان داشته و به آنها احترام دارند. آقای سفیر می گوید  که در پیشرفت روابط افغانستان و چین از تمام توانایی هایش بهره خواهد گرفت.
آقای سفیر گفت، از شهر ارومچی سینکیانگ کشور چین با پرواز شرکت هوایی آریانا به کابل آمده است. سه ساعت پرواز با هواپیما از چین به افغانستان نشان دهنده فاصله کم و نزدیکی بین دو کشور است. در سال گذشته، شمار مسافرین افغان که  به چین سفر کرده اند نزدیک به 10 هزار نفر می رسد.
افزایش مسافران افغان در پرواز های آریانا، نشان دهنده ازدیاد تبادلات میان مردم افغانستان و چین می باشد. سفیر جدید چین، قبل از ورود به دانشگاه تا هفده سالگی در شهر ارومچی زندگی کرده و در اطرافش دوستان و همصنفی های مسلمان زیادی بوده اند، ایشان با عادات و عنعنات مسلمانان آشنایی کامل داشته و به آنها عمیقا احترام میگذارد. ایالت سینکیانگ چین و افغانستان مرز مشترک دارد و میان مردمان دو طرف تعلقات خانوادگی زیادی موجود می باشد. همین اکنون شمار زیادی از تاجران افغانی در سینکیانگ مشغول تجارت هستند. آقای لیو،علاوه نمود که از قبل این موضوع را می دانست که کشور افغانستان همسایه، دوست و همکار خوب کشور چین میباشد.
سفیر جدید چین مقیم افغانستان می گوید که به تاریخ سوم جنوری وارد افغانستان شده است، هنوز یک هفته از مدت اقامت شان نگذشته بود که جانب افغانستان زمینه تقدیم اعتبار نامه شان به رییس جمهور غنی را فراهم کرده اند. این نخستین اعتبار نامه است که آقای غنی در سال 2018 میلادی پذیرفته اند. هنگام اعطای اعتبار نامه آقای غنی گفته است که این موضوع را به فال نیک گرفته و آنرا یک نشان خوب می داند.
این برنامه ریزی بیانگر روابط عمیق موجود میان دو کشور افغانستان و چین بوده و همچنان نشان میدهد که بزرگان و رهبران اقشار مختلف افغانستان به کشور چین به دیده قدر نگریسته و به همکاری میان کشورهای افغانستان و چین علاقه و شوق فراوان دارند.
آقای سفیر همچنین افزود، جاده ابریشم قدیم افغانستان وچین را باهم وصل ساخته است، جانگ چین، یکی از مشهورترین فرستاده های دیپلوماتیک چین 2 هزار سال قبل به افغانستان آمد. پس از ایشان تعداد زیادی از فرزانه گان و تاجران افغانی به کشور چین سفر نموده و به پیشرفت اقتصاد و فرهنگ چین نقش داشته و کمک نموده اند، کتاب ها و متون قدیمی چینی نیز از تمدن مجلل افغانستان قدیم حکایت های زیادی دارد.
امروزه افغانستان و چین در حال ساخت " یک کمربند و یک راه " هستند و به سیمای کهنه راه ابریشم رنگ تازه خواهند بخشید، تا اینکه طرح یک کمربند و یک جاده در آینده سرنوشت مشترک افغانستان وچین را رقم بزند. موقعیت جغرافیایی و منابع طبیعی افغانستان دارای برتری های بسیار است و می تواند درآینده نقش بسیار مهمی را بازی کرده و یکی از نقاط کلیدی در ارتباط میان کشورهای منطقه باشد. مردم افغانستان نیز میتوانند از آن سود زیادی را بدست بیاورند.
آقای سفیر با شوخی گفت، دوستان افغانی خیلی علاقه مند هستند تا صنایع شان را به چین صادر کنند که قالین، سنگ مرمر، انار، زعفران و جلغوزه شامل این اجناس صاداراتی افغانستان است. وی با خرسندی در این مورد افزودند که جلغوزه را فوق العاده دوست دارد، زیرا نام چینی ایشان به معنی درخت جلغوزه میباشد. وی با اشاره به اینکه در اواخر سال روان میلادی برای اولین بار نمایشگاه وارداتی تجاری چین در شهر شانگهای برگزار میگردد، آرزومند است تا دوستان افغانی از این فرصت استفاده خوب نمایند.
آقای سفیر به  حدیثی از پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) اشاره نموده که می فرماید،" اطلبوا العلم ولو کان بالصین" (علم را بجویید، حتی اگر در چین باشد)، مردم افغانستان ضرب المثل عامیانه دارند که میگوید:" دوستي د زرو کالو لار ده." جاده ابریشم همانطوری که جاده علم و معرفت است، جاده دوستی نیز می باشد. آقای لیو، به افغانستان آمده است تا دوست افغان ها باشد و ادامه دهنده راه دور و دراز دوستی افغانستان و چین باشد.
اگر مشخص تر متذکر شویم، ایشان بخاطر پیشرفت و توسعه چهار موضوع به افغانستان آمد اند: توسعه روابط  همکاری استراتیژیک میان دو کشور به خصوص دید و بازدید های مقام های عالی رتبه و توسعه ارتباطات میان مردم هر دو کشور. پیشرفت و ترقی طرح یک کمربند ویک راه در تبانی با قواعد افغانستان. پیشرفت در گسترش ساحات و بخش های همکاری عملی میان دو کشور، حمایت از پروسه صلح به رهبری و حاکمیت افغان ها و کمک در بازسازی این کشور که شامل پیشرفت روابط دوستانه افغانستان با کشور های همسایه نیز میگردد.
آقای لیو گفت، او به مطالعه علاقه زیاد دارد و قبل از آمدن به افغانستان کتابی را مطالعه نموده که در آن به نقطه قابل توجهی برخورده است. درین کتاب آقای ماوزی دونگ،  گفته " افغانستان کشوری پهلوان پرور است و در طول تاریخ تاکنون هیچگاهی تسلیم کسی نشده است. افغانستان و چین کشورهای دوست هم هستند، چین نمی خواهد به افغانستان ضرری برساند، افغانستان نیز نمی خواهد به چین ضرری برساند.
هر دو کشور متقابلا همدیگر را حمایت میکنند". این جملات بصورت عمیق احساسات مردم چین نسبت به مردم افغانستان را بازتاب می دهد. چین کشور بزرگ است و هرگز بالای افغانستان زور آزمایی نکرده است. هیچگاهی در مسائل داخلی افغانستان دخالت نکرده و به دنبال منافع ژئوپالیتیک در افغانستان نبوده است. این کشور، هیچگاه به دنبال داشتن یک نماینده در افغانستان نبوده بلکه همیشه به عطوفت، صداقت، منفعت متعهد بوده است.
کشور چین همیشه با افغانستان بصورت مساویانه ارزش قایل بوده و به همین روش نیز بر خورد کرده است، با صداقت و همدلی کمک نموده تا در افغانستان صلح ایجاد شود و در بازسازی افغانستان سهم گرفته است.آقای سفیر گفت:" پس از عهده داری مسئولیت تازه ام یکی از دوستان افغانی ام با صداقت کامل برایم واضح ساخت که مردم افغانستان چقدر به چین باورمند بوده و به این کشور اعتماد دارند چنانکه میتوان گفت دوست کشور چین دوست افغانستان و دشمن کشور چین دشمن افغانستان است. حرف های این دوست افغان عمیقا مرا تحت تأثیر قرار داد."
آقای سفیر همچنان افزود، فقر وعقب ماندگی و تروریزم دشمن مشترک هر دو کشور افغانستان و چین می باشد. از بین بردن این دو دشمن نیاز به همکاری های بین المللی مخصوصا به همکاری های کشورهای همجوار ضرورت دارد. هرکس تنها راه خود را دنبال کردن و یا سرزنش کردن طرف مقابل درست نبوده و هیچکدام راه حل نیست. افغانستان و چین هر دو کشورهای اند که از تروریزم متضرر شده است.
سفیر جدید چین، درایالت سینکیانگ چین بزرگ شده  و در مورد مضرات تروریزم به خوبی آگاهی دارد، آقای سفیر تحمل مشقت ها و قربانی های را که مردم افغانستان داده و متقبل می شوند را به خوبی درک و احساس می نماید. افغانستان و چین هر دو مخالف تمامی اعمالی اند که تروریزم را به وجود می آورد، هر دو کشور حامی از بین بردن ریشه های تروریزم، منابع تروریزم و نشانه های تروریزم هستند.
آقای سفیر در اخیر افزودند، ایشان به قصه شنیدن و قصه گفتن علاقه دارند. قصه عربی «هزار و یک شب» در تمام خانواده های چینی بسیار معروف است در حالی که برای گفتن داستان های جدید و قدیم که  روابط دوستانه و احساسی میان مردمان افغانستان و چین را بازتاب میدهد حتی یک هزار و یک شب هم کافی نیست. درین چند روز، ایشان داستان محافظت سفارت چین در افغانستان در جریان جنگ توسط آقای علی یک تن از کارمندان قدیمی سفارت را شنیده است، ایشان داستان بوجود آوردن سهولت برای مردم محل در کندهار توسط "شفاخانه چینایی" را شنیده است، ایشان داستان اعتماد مردم بامیان به کارگران و داوطلبان چینایی را نیز شنیده اند. جناب سفیر همچنان داستان های تاجران افغانی و کارهای خیریه آنها در شهر یی وو چین و همچنین داستان عاشقانه محصلان افغان در چین را نیز شنیده است. آقای لیو، آرزو دارد تا هر روز داستان های شیرین و جدیدی را بشنود و نیز آرزومند است برای آفریدن داستان های  دلنشین بیشتری در خدمت دوستی میان دو کشور توانایی شان را به خرج دهند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید