امروز مصادف با جمعه, 4 میزان , 1399 , Friday, 25 September , 2020
کد مطلب : 11169 , ,
+
-

موقف امریکا در جنجال بین غنی و عطا چیست؟

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 25 ژانویه , 2018 , بخش : مقاله

امریکایی ها در جنجال برکناری عطا محمد نور از مقام ولایت بلخ اظهاراتی ضد و نقیض بیان می کنند…
امریکا در هفته‌های گذشته همواره اعلام کرده بود در موضوع برکناری والی بلخ دخالتی نمی‌کند اما در روزهای اخیر از تغییر عطامحمد نور از ولایت بلخ حمایت کرده است.
ارگ سفید با نشر اعلامیه ای اعلام کرد که ارگ ریاست جمهوری و والی بلخ از طریق گفت‌وگو زمینه انتخاب والی جدید را فراهم کنند.
این در حالی است که در هفته‌های گذشته همواره مقامات امریکایی گفته بودند که موضوع برکناری والی بلخ داخلی است و دخالتی در آن ندارند.
در این اعلامیه آمده است که در حل مشکل ولایت بلخ جایی برای خشونت نیست و دو طرف نباید منافع خود را ترجیح دهند.
بر اساس این اعلامیه، در حل منازعات ولایت بلخ باید به مردم اطمینان داده شود که تعین والی جدید موجب تقویت امنیت و توانمندی حکومت وحدت ملی برای ارایه خدمات به باشنده گان افغانستان می‌شود.
با وجود گذشت بیش از یک ماه از اعلام استعفای عطامحمد نور اختلافات بین حزب جمعیت اسلامی و اشرف غنی افزایش یافته و مذاکرات بین دو طرف نتیجه‌ای نداشته است.
وی پیش از این نیز رهبران حکومت وحدت ملی را متهم کرده بود که برای استقرار داعش در ولایت بلخ تلاش می‌کنند تا ناامنی ها در شمال افغانستان گسترش یابد.
پیش از این نیز مایک پنس معاون رییس جمهور امریکا به حل مسالمت آمیز مسئله ولایت بلخ تاکید کرده بود و به صورت ضمنی از عطامحمد نور حمایت کرده بود اما در اعلامیه ارگ سفید به لزوم تغییر رهبری در ولایت بلخ در اسرع وقت تاکید شده است.
برخی از کارشناسان بر این باورند که صدور اعلامیه ارگ سفید در واقع هشداری برای عطامحمد نور است تا از اقداماتی که حکومت افغانستان را به چالش کشد خودداری کند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید