امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 11208 , ,
+
-

تجارب و درسهای اندونیزیا برای افغانستان

زمان انتشار : چهارشنبه, 31 ژانویه , 2018 , بخش : مقاله

روابط افغانستان واندونیزیا درسه سال حکومت وحدت ملی همواره روبه توسعه بوده است؛ سفر رییس جمهور غنی به اندونیزیا، سفر هئیت عالی رتبه شورای عالی صلح افغانستان به این کشور،دیداروزیرخارجه اندونیزیا از کابل و سرانجام سفر رییس جمهور این کشور به افغانستان،نشان می دهد که روابط سیاسی هردو کشور با سرعت قابل ملاحظه درحال تقویت و توسعه می باشد.
رییس جمهور و شورای عالی افغانستان پس از دیداراز اندونیزیا،همواره تاکید کرده اند که تجارب، امکانات و همکاری این کشور برای افغانستان مخصوصا در حوزه تآمین صلح، ثبات سیاسی و توسعه اقتصادی دارای اهمیت کلیدی است.
باسفر رییس اندونیزیا به افغانستان و درنظر گرفتن وعده همکاری این کشوردر پروسه صلح افغانستان،اینک چشم ها به سمت این کشور دوخته شده تاچگونه با استفاده از تجارب گذشته خود، به صلح و ثبات افغانستان کمک می کند.
اندونیزیا چگونه کشوریست؟
اندونیزیا کشوریست درجنوب شرق آسیا که بیش از 250 میلیون نفرجمعیت دارد و چهارمین کشور پرنفوس درجهان و اولین کشورپرجمعیت در بین کشورهای اسلامی به حساب می رود. گفته می شود که در اندونیزیا به بیش از 700 زبان تکلم می شود و اقوام و قبایل متعدد در بیش از هفده هزار جزیره و سی و سه ولایت زندگی می کنند و پیروان شش دین بزرگ درکنارهم زیست برابرانه دارند و از لحاظ اقتصادی نیز اندونیزیا بزرگترین قدرت اقتصادی جنوب شرقی آسیا است.
اندونیزیا یکی از کشورهای است چندین بار موردتجاوز، استعمار و جنگ های تحمیلی، تجزیه طلبی و… قرار گرفته و با فقر و فساد گسترده دست به گریبان بوده است. سرانجام این کشور درسال 1945 استقلال خود را اعلان کرد که بالاخره درسال 1949 به رسمیت شناخته شد.
توان اقتصادی،زیست مسالمت آمیز اقوام و گرایش های مختلف و اندیشه های میانه رومردمان این کشور مولفه های اساسی در تغییر جایگاه آن در نظام بین الملل شمرده می شود.
طبق گزارش موسسات ارزیاب بین المللی مانند صندوق بین المللی پول، بانک جهانی، گلدمن ساچس، اکونومیست و… اندونیزیا به عنوان یک اقتصاد برتر آینده جهان رتبه بندی شده و از نگاه بانک جهانی،این کشور تا سال 2025 جزء 6 اقتصاد نوظهور دنیا، نیمی از رشد اقتصادی جهان را ایجاد خواهد کرد. شاهد دیگر بر این تغییر جایگاه، عضویت اندونیزیا در گروه 20 است که تاثیرات مهمی فراتر از مرزهای خود یافته است و گروه 7 به دلیل توان اقتصادی و به نمایندگی از جنوب شرقی آسیا، اندونیزیا را برای مدیریت اقتصاد جهانی به همکاری دعوت کرده است.
براساس ارزیابی گلدمن ساچس،تولید ناخالص داخلی اندونیزیا درسال 2050 به 7 تریلیون دالر می رسد و رتبه هفتم دنیا را کسب خواهد کرد و بر اساس ضریب نمو تولید ناخالص داخلی از رتبه 14 در سال 2006 به رتبه 6 در سال 2050 خواهد رسید. تولید ناخالص داخلی سرانه به 22395 دالر درسال 2050 خواهد رسید.
موفقیت ها و دستاوردهای اندونیزیا در ایجاد یک جامعه میانه رو، با زیست مسالمت آمیز اقوام مختلف، با زبان های گونان و ادیان متفاوت، سبب ارایه این تصویر به جهان شده است که» در خاور میانه 30 کشور با یک فرهنگ وجود دارد، اما در اندونیزیا یک کشور با صدها خرده‏فرهنگ». زیست مسالمت امیز مذاهب و ملی گرایی دینی در این سخن وزیراموردینی دولت این کشور بسیار جالب است که گفته» ما اندونیزی‏ هایی هستیم که از سر تصادف مسلمانیم، نه صرفاً مسلمانانی که بر اثر اتفاق اندونزیایی‏ هستند
ارایه آموزش های دینی بدور از پرورش افراط گرایی،پذیرش اندیشه ها و باورهای غیر اسلامی در کنار فرهنگ غالب اسلامی،ارایه الگوی ناب از هماهنگی دینی ونه گفتن به شهوت جنگ افروزی دینی، از درسهای است که این کشوربرای جهان اسلام دارد.
درسهای اندونیزیا برای افغانستان
کشور اندونیزیا در روزگار نه چندان دور، مشابهت های بسیاری با افغانستان داشت؛سابقه اشغال توسط کشورهای خارجی، جنگ های داخلی، فساد اداری وسیع و سازمان یافته،ثروت فراوان و فقر گسترده،تجزیه طلبی، مداخلات منطقه ی و…
اما امروزاندونیزیا، یکی از کشورهای موفق جهان و ممالک اسلامی است که به سرعت درحال رشد و تبدیل شدن به یک الگومی باشد.
1-             مبارزه بافساد اداری: زمانی اندونیزیا یکی از فاسد ترین کشورهای جهان بود؛ رشوه خوری گسترده در بخشهای مختلف درحد گسترده رواج داشت اما درحال حاضر، این کشور به صورت قابل ملاحظه ی موفق شده است که وجهه جهانی خود درمبارزه با فساداداری را ترمیم کرده و جایگاه بهتری در رده بندی جهانی بدست آورد. افغانستان می تواند دربرنامه های خود برای مبارزه با فساد اداری از تجارب و اندوخته های این کشور استفاده کند.
2-             نبرد موفقانه با افراط گرایی و تروریسم: جنایت تروریستان درجزیره بالی درسال 2002 که درآن بیش از 200 تن کشته شد، هنوزهم یک حادثه ی است فراموش نشدنی تلقی می شود. اندونیزیا بارها شاهد اقدامات وحملات تروریستی بوده اما موفقیت نیروهای ضد تروریسم این کشور که اکثر از جانب آمریکا هم اموزش دیده، به خوبی توانسته است در هفده هزار جزیره پراکنده با مساحت 5000 هزار کیلومتر، تامین کند و این تجربه گرانبهایی است که می تواند نهادهای امنیتی افغانستان را در مقابله با تروریسم کمک نماید.
3- اشتغال زایی و مبارزه با فقر: اندونیزیا موفق شد در پی اتخاذ یک سلسله برنامه های اصلاحی، در دوره دوم حاکمیت سوهارتو، با فقر به خوبی مبارزه کرده و میزان بیکاری دراین کشور را به شدت تغییر دهد. این کشور در طی مدت زمان حدود بیست سال، مبارزه موفقانه با فقر داشت که این تجارب در کشوری مثل افغانستان، هم به دلیل فقر گسترده و هم به خاطر گسترده بودن بیکاری،خالی از اثرات مثبت نخواهد بود.
4- کثرت فرهنگی- قومی و وحدت ملی: دراندونیزیا به بیش از 700 زبان تکلیم می شود، بیشتر از 300 قوم مختلف با شش دین و مذهب متفاوت درکنار هم زندگی می کنند و شعار دولت آنها نیز، «اتحاد در عین تفاوت»است. موفقیت این کشوردر ایجاد چنین زندگی مسالمت آمیز برای افغانستان که دارای اقوام، زبان ها و خرده فرهنگ های متفاوت می باشد،قطعا نکات اموختنی دارد.
5- منازعات داخلی به خاطر دخالت های خارجی: اندونیزیا تجاربی تلخی از منازعات داخلی نیز دارد که حاصل دست درازی های منطقوی و فرا منطقه ی است. افغانستان نیز تجربه مشابهی دارد که بیش از چهل سال است گریبان کشور را گرفته و حالا اندونیزیا می تواند این تجربه را با افغانستان شریک که چگونه توانست دربرابر این دست اندازیها مقابله کرد و موفق شد دست آنان را از مداخله درامور داخلی شان کوتاه کند.
6- رشد اقتصادی: اندونیزیا تجربه عمیق و موثر در رشد اقتصادی دارد؛ این کشور از اواسط دهه 1990 فراز نشیب های سخت اقتصادی را پشت سرگذاشت و درنهایت موفق شد که به یک اقتصاد با ثبات و متحرک دست پیدا بکند. این کشور می تواند تجارب خود برای عبور از بحران های اقتصادی ناشی از مشکلات چون نا امنی، مداخله خارجی، فقر و… با افغانستان شریک کند.
7-  صلح و ثبات: اندونیزیا با بخش از مناطق این کشور به مدت بیش از سی سال درگیری داشت و سرانجام موفق شد که به صلح پایدار و دایمی دست پیدا کند. درحال حاضر، این کشور حتی برای برقراری صلح و ثبات در منطقه جنوب آسیا طرح صلح پایدار ارایه کرده و برای کشورهای جهان، به عنوانی یکی از کشورهای شناخته می شود که تجارب ارزشمندی در ایجاد صلح دارد. افغانستان دقیقا به همین تجربه چشم دوخته و از این کشور خواسته است که در تامین صلح پایدار کمک کند.
البته مواردی دیگری نیز هست مثل تجارب کافی در استفاده از معادن، زراعت، آموزش و تحصیلات، پیشرفت های تخنیکی و… که اندونیزیا می تواند به عنوان یک کشور مسلمان و درعین حال با سرگذشت مشابه افغانستان، دراختیار ما بگذارد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید