امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 11283 , ,
+
-

چرا طالبان باید از نیروهای هوایی افغان هراس داشته باشند

زمان انتشار : شنبه, 10 فوریه , 2018 , بخش : مقاله

در واقع نیروهای هوایی افغان نخستین بمب را در عملیات جدید که اخیرا راه اندازی شده برضد طالبان استفاده کرد. جنرال هیکر گفت:» در حقیقت هواپیمای A-29 نیروهای هوایی افغان، نخستین بمب را در عملیات هوایی بالای یک کارگاه مواد مخدر سازی طالبان استفاده کرد و هدف را درهم کوبید. مرکز نیروهای هوایی افغانستان با هواپیما های سوپر تکانو A-29 و هلی کوپتر های حمله کننده MD-530 و C208 اصلاح شده است. هیکر می گوید:» درحال حاضر نیروهای هوایی افغانستان 12 عدد هواپیمای A-29s دارد و شمار این هلی کوپتر ها قرار است به 25 عدد دیگر افزایش یابد، همچنان سه خلبان هلی کوپتر A-29 نیز آموزش داده شده اند تا از مهمات هدایت شونده لیزری چون راکت استفاده کنند. اولین دوره آموزشی شان در ماه دسامبر بود. بنا براین طالبان در آینده منتظر باشند تا از این عملیات های بالای پناه گاه های امن شان استفاده خواهد شد.»
هواپیماهای قوی کاروان، نیز نقش موثر را در عملیات های هوایی قوت های هوایی افغان بازی خواهند کرد. در نهایت، این هواپیما ها ماموریت های اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی کننده خواهند داشت. آقای هیکر می گوید:» آنها دربی را به یک سمت هواپیما اضافه کرده اند و آنها در 300 فوت، 100 گره پرواز کرده و در 70 متری هدف خود را مورد حمله قرار می دهد. به این ترتیب آنها می توانند به جای فرود آمدن Mi-17 ، که قبلا خطر را در بعضی از مناطق کاهش دهد مورد استفاده قرار گیرند.»
هیکر همچنان گفت:» نیروهای هوایی افغان در آینده یک نوع هواپیمای اختصاصی نظامی را در یافت خواهند کرد که بنام AC208s یاد می شود، قرار است 32 فروند از این نوع هواپیماها به این نیروها تسلیم داده شود. این هواپیما ها شبیه هواپیمای C208 می باشد اما با این تفاوت که آنها از نوع حمله کننده آن می باشند. این هواپیما ها، تفنگ و راکت های هدایت شونده توسط لیزر را استفاده خواهند کرد. همچنین این هواپیما ها قادر اند ویدیو کامل ساحه عملیات را بگیرند و هواپیماهای جنگی دیگر را در در قسمت مورد  قرار دادن اهداف شان کمک کند.»
همچنان نیروهای هوایی افغان عملیات های مختلف را در ساحات جنگی انجام می دهند. هیکر همچنین می گوید:» ما هلی کوپتر های حمله کننده MD530 را در دست داریم و آنها را انتقال داده ایم. هلیکوپترهای MD530s ، هلیکوپتر های کوچک می باشند. نیروهای هوایی افغانستان در حال حاضر 25 نوع از این هلیکوپتر را در اختیار دارند و قرار است در هر سه ماه پنج عدد از این هلیکوپترها را به دست می آورند تا زمانی که شمار کل انها در طویل یک و نیم سال آینده به 55 عدد برسد. بزرگترین تفاوت میان هلیکوپتر های MD530 این است که آنها قابلیت انتقال راکت و تفنگ را دارند. برعلاوه نیروهای ارتش ملی افغانستان آنها را دوست دارند. آنها می توانند کمک سریع را برای کماندوه ها و نیروهای زمینی افغان در اسرع وقت تامین کنند.»
در نهایت نیروهای هوایی افغانستان عملیات های بیشتری را توسط هلیکوپترهای بلک هاک UH-60 اجرا خواهند کرد. آقای هیکر گفت:» اخیرا ما 8 عدد از این نوع هلی کوپتر را در جریان چهار ماه به نیروهای افغان تحویل داده ایم. این نیروها در نهایت 159 عدد از این نوع هلیکوپتر را خواهند داشت. ما در حال آموزش دادن 12 خلبان هستیم. آنها برای عملیات های جنگی در ماه می آینده آماده خواهند شد. پس از آن، هر 10 هفته، ما در حدود 80 خدمه اموزش خواهیم داشت و بنا براین در پایان سال شمار خلبان های ما به 28 تن خواهد رسید.» در پایان، امریکا آرزومند است که نیروهای هوایی افغانستان را به یک نیروهای حرفه ای و توانمند هوایی بدل سازد. در همین زمینه آقای هیکر می گوید:» توسعه نیروهای هوایی افغان آغاز شده است و این روند ادامه خواهد یافت. در نهایت ما اندازه قوت های هوایی افغانستان را به سه برابر افزایش خواهیم داد. اما افزایش در مقدار را نیز شامل می شود. ما میخواهیم اطمینان حاصل کنیم که نیروهای هوایی افغانستان حرفه و توانا باشد.»
اما داشتن یک نیروهای توانا و قدرتمند هوایی افغانی نیازمند زمان و حوصله فراوان است، مهم تر از همه که این نیروهای باید آموزش داده شوند و با نظم باشند. آقای هیکر می گوید:» خلبان و تیم نگهداری در امریکا و افغانستان و سایر کشور های همکار آموزش خواهند دید. این آموزش ها نه تنها در قسمت انکشاف مهارت های این خلبان ها کمک خواهد کرد بلکه به آنها آموزش داده خواهد شد که از کشتار مردم ملکی جلوگیری نمایند. در چندین مرحله، خلبان های افغان بمب هار بر اهداف مانع شده ملکی استفاده کرده اند. این عملیات ها با حملات که برطالبان صورت می گیرد فرق می کند.»
منبع: نشنل انترست

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید