امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 11316 , ,
+
-

تکرار اشتباهات ویتنام در افغانستان

زمان انتشار : چهارشنبه, 14 فوریه , 2018 , بخش : مقاله

یک نظامی اردوی امریکا نوشت: واشینگتن به جای این که در افغانستان به دنبال از بین بردن مریضی باشد در حال تکرار اشتباهات ویتنام است!
گرِگ کیلی، بریدمن متقاعد اردوی امریکا و مشاور سابق کمیته نیروهای مسلح پارلمان این کشور در یادداشتی در هیل نوشت: به نظر می‌رسد هر چیز قدیمی بار دیگر دستکم برای پنتاگون (وزارت دفاع امریکا) تازه شده است.
جیمز ماتیس وزیر دفاع امریکا این ماه به طور رسمی نخستین لوا کمک به نیروهای امنیتی در دیگر کشورها را فعال کرد.
این لوا جدید برای انجام ماموریتی قدیمی است؛ آموزش، مشاوره، کمک، توانمندسازی و همراهی نیروهای متعارف پیاده‌نظام کشور میزبان، نیروهای انجنیری، توپخانه و جنگ‌های ترکیبی. نخستین ماموریت این جز و تام نیز آموزش نیروهای امنیتی افغان است تا جایی که قادر باشند بدون نیروهای ایتلاف به رهبری امریکا مستقل عمل کنند، حال این پرسش باید مطرح شود که آیا امریکا و شرکای آن در 17 سال گذشته ملیاردها دالر را صرف این موضوع در افغانستان و در چند دهه گذشته نیز در جهان انجام ندادند؟ این بریدمن متقاعد اردوی امریکا با مقایسه جنگ افغانستان با ویتنام نوشت: در سال 1962 پنتاگون قوماندانی کمکی را برای حمایت از افزایش حمایت نظامی امریکا به ویتنام جنوبی به وجود آورد. این نیروها کنترول تمام تلاش‌های مشاوره‌ای و کمکی در ویتنام را بر عهده داشتند. این جز و تام ترکیبی در نهایت بدون دستاورد قابل توجهی در ماه مارچ سال 1973 عیسوی منحل شد. اردوی امریکا همواره به کاهش علائم مریضی پرداخته است و افغانستان نیز از این موضوع مستثنی نیست.
واشینگتن به جای این که در افغانستان به دنبال از بین بردن مریضی باشد در حال تکرار اشتباهات ویتنام است. مهم نیست نیروهای امنیتی افغان چقدر ورزیده و آموزش دیده باشند و چقدر امریکا پول و تجهیزات پیشرفته نظامی را در این کشور اختصاص دهد؛ تا زمانی که این کشور و منطقه به طور فعال توسط پاکستان بی‌ثبات شود، بعید است ملت افغانستان روی ثبات را ببیند و اردوی این کشور نیز به نیروی جنگی توانمندی تبدیل شود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید