امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 11354 , ,
+
-

چرا امریکا از داعش در افغانستان حمایت می کند؟!

زمان انتشار : یکشنبه, 18 فوریه , 2018 , بخش : مقاله

به گزارش خبرگزاری افغان تلکس، یکی از کارشناسان مسایل سیاسی موارد مهمی را در مورد هدف امریکا از حمایت داعش در افغانستان بیان کرد!
وحید مژده کارشناس مسایل سیاسی و از قوماندانان سابق جهادی در افغانستان گفت بسیاری از مردم افغانستان باور دارند که دست‌های خارجی برای تحکیم موضع گروه تروریستی داعش در افغانستان دخالت دارد.
وی در گفت‌وگو با اسپوتنیک تاکید کرد بسیاری از اعضای ولسی جرگه و باشنده گان کشور اظهار می‌کنند که تروریست‌های داعشی توسط چرخبالهای ناشناس انتقال داده می‌شوند و مدارک بسیاری نیز در این باره وجود دارد.
مژده تصریح کرد: افغان‌ها باور دارند که دست مرموز خارجی در تلاش است تا موضع داعش در افغانستان را تقویت کند.
این کارشناس مسایل سیاسی خاطرنشان کرد: وقتی امریکا نیروهای خود را در سال 2001 به افغانستان اعزام کرد هدف اصلی آن‌ها از بین بردن تنها گروه تروریستی در کشور یعنی القاعده بود اما 17 سال گذشته و اکنون بیش از 20 گروه تروریستی در افغانستان حضور دارند. چرا با هزینه یک ترلیون دالری امریکا برای این جنگ و کشته شدن چهار هزار نظامی ایتلاف بین‌المللی این جنگ هنوز تمام نشده است؟
وی ادامه داد: چرا حتی حضور 150 هزار نظامی ایتلاف به رهبری امریکا نیز موفق به تضمین امنیت در افغانستان نشد؟
این کارشناس افغان با اشاره به افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان پس از حضور نظامی امریکا در کشور نیز گفت: امریکایی‌ها می‌گویند که مواد مخدر سبب تقویت تروریزم می‌شود و تروریست‌ها از تولید مواد مخدر کسب درآمد می‌کنند. در 17 سال اخیر هیچ تلاش جدی علیه تولید و قاچاق مواد مخدر وجود نداشته، در حالی که بر کسی پوشیده نیست که چنین مشکل جدی وجود دارد.
وی در ادامه اظهار داشت: اهداف داعش ایجاد مشکلاتی برای کشورهای همسایه از جمله چین و کشورهای آسیای مرکزی است.
این کارشناس تصریح کرد: هدف حمایت از تروریزم در افغانستان ایجاد تهدید برای کشورهای منطقه، روسیه، چین و ایران است؛ کشورهایی که روابط خوبی با امریکا ندارند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید