امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 11580 , ,
+
-

یمن؛ پس از سه سال تجاوز عربستان

زمان انتشار : دوشنبه, 26 مارس , 2018 , بخش : اخبار جهان

تجاوز نظامی عربستان به یمن، سومین سال خود را پشت سرگذاشته و واردسال چهارمین سال شد…
در سالگرد چهارمین سال جنگ علیه یمن به رهبری عربستان سعودی، می‌توان گفت، مناطق مختلف آن از شمال و مرکز و جنوب به تونلی تاریک برای عربستان و متحدانش تبدیل شده است.
به نقل از روزنامه الاخبار، امروز ششم حمل (26 مارچ) تجاوز نظامی عربستان سومین سال خود را پشت سرگذاشته و واردسال چهارمین سال می شود در حالی که ماجراجویی های عربستان همچنان ادامه داشته و تا این لحظه حاصلی جز کشته و مجروح شدن هزاران یمنی و تخریب زیرساخت های این کشور نداشته است.
شمال و جنوب یمن تهدیدی برای نیروهای ایتلاف
در فاصله سه سال گذشته مناطق جنوبی یمن به تونل سیاه و تاریک عربستان، امارات و سودان و یمنی های هوادار آنان تبدیل شده است و شهرهای عسیر، نجران و جیزان به محل شکار عساکر سعودی تبدیل شده است که عملیات فرار و گریز آنان از این مناطق ادامه دارد بدون اینکه بتوانند خسارت های خود را جبران کنند.
از طرف دیگر نیروهای اردوی ملی و کمیته های دفاع مردمی یمن همچنان در حال مقاومت و تحقق دستاوردهای مورد نظر خود هستند.
همین وضعیت اگر نه بدتر در جبهه های شمالی برای محور سعودی ادامه دارد، به این معنی که صحرای میدی به قتلگاه عساکر عمر البشیر تبدیل شده است و نیروهای حامی عبدربه منصور هادی رییس جمهور بازداشت شده نیز در ولایت جوف از تحقق پیروزی بازمانده اند.
در غرب نیز وضعیت تشکیلات وابسته به ایتلاف سعودی که امارات در هدایت و رهبری آنان نقش زیادی دارد، وضعیت بهتری ندارند به این ترتیب که از چند ماه پیش نیروهای مستقر در آن در تلاش برای رسیدن به دروازه های شهر الحدیده هستند اما هربار که در این مسیر گام برداشته اند خود را در برابر نیروهای مقاومت که در کمینشان نشسته اند، گرفتار دیده اند.
اما در مرکز یمن برخی گروهها در تلاش برای رسیدن به صنعاء استند، هدفی که هر روز احتمال تحقق آن بیش از پیش رنگ می بازد زیرا اردوی ملی و کمیته های مردمی زمام امور را در این مناطق به دست گرفته اند.
در این میان جنوب یمن به صحنه شکست های گسترده ایتلاف علیه یمن به رهبری سعودی تبدیل شده است وعملیات نظامی هرروزه نیروهای ایتلاف نیز در این مناطق حاصلی برایشان نداشته است.
رفتارهای حماقت آمیز ولیعهد سعودی در برابر غرب
با اینهمه عربستان به رهبری بن سلمان ولیعهد این کشور همچنان سرگرم معاملات تسلیحاتی با امریکا و انگلیس است دو طرفی که در به جیب زدن ملیون ها دالر از درآمدهای سعودی و در نتیجه طولانی شدن هرچه ممکن زمان جنگ، مانعی نمی بینند.
در بحبوحه خسارت های ناشی از حمله نظامی به یمن، عربستان و امارات در مناطق جنوبی به جان هم افتاده و بر سر تقسیم منافع و غنایم با یکدیگر اختلاف پیدا کرده اند.
در این میان جنبش انصار الله همچنان سرگرم تقویت توانمندی های نظامی خود تا رسیدن به قدرت بازدارندگی است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید