امروز مصادف با دوشنبه, 31 سنبله , 1399 , Monday, 21 September , 2020
کد مطلب : 11823 , ,
+
-

واکاوی دیدار تاریخی سران کوریای شمالی و جنوبی

زمان انتشار : سه‌شنبه, 1 می , 2018 , بخش : مقاله

در برخی تحلیل‌های مربوط به این نشست که پس از آن در رسانه‌های کوریای جنوبی نشر شده، ذکر کلمه‌ی کامل در توصیف خلع سلاح هستوی در اعلامیه مشترک سران دو کشور به صورت خاص مورد توجه قرار گرفته است…
آژانس خبررسانی یونهاپ نیوز در مقاله خود در تاریخ 8 ثور 1397 نشر شده، آورده است: خلع سلاح کامل هستوی که کوریای شمالی در روز جمعه به آن متعهد شده، امیدها را برای یک گام کلان در گشودن بن‌بست هستوی رو به افزایش برده است. اما تحلیلگران می‌گویند میزان جدیت آن احتمالا در دیدار کیم جونگ-اون با ترمپ مورد آزمایش قرار خواهد گرفت. بسیاری هنوز با توجه به محدودیت‌هایی که سئول در مواجهه با کوریای شمالی با آن‌ها روبروست، موفقیت در ترغیب کوریای شمالی به ذکر کلمه‌ی کامل در تعهد خلع سلاح هستوی خود در این اعلامیه که احتمالا بهترین خروجی ممکن از این نشست به شمار می‌رود را به دولت کوریای جنوبی نسبت می‌دهند. تحلیلگران می‌گویند به نظر می‌رسد این تعهد در مورد خلع سلاح که در اعلامیه آمده، با خلع سلاح کامل، قابل راستی آزمایی و غیرقابل بازگشت (CVID) که از سوی امریکا و کوریای جنوبی در مورد خلع سلاح کوریای شمالی درخواست شده، در ارتباط قرار دارد. یکی از چئونگ سئونگ-چانگ از تحلیلگران ارشد اندیشکده سجونگ در این خصوص می‌گوید: خلع سلاح کامل هستوی می‌تواند من‌حیث کوتاه شده‌ی عبارت CVID که مون جائه-این و ترمپ خواهان آن شده‌اند، برداشت شود. موافقت کیم جونگ-اون با شامل شدن کلمه‌ی کامل در اعلامیه مشترک نشانه‌ی این است که او ذهن خود را برای واگذاردن سلاح‌های هستوی در ازای تلاش‌ها برای کاهش تهدیدات نظامی و حصول اطمینان از ضمانت امنیتی برای رژیم کوریای شمالی آماده کرده است . یانگ مو-جین استاد پوهنتون مطالعات کوریای شمالی نیز معتقد است که این توافق در مورد تهدیدات هستوی کوریای شمالی یک دستاورد برجسته به شمار می‌رود که به منظور ایجاد مسیر درست برای دیدار ترمپ و کیم جونگ-اون کافی است. این آژانس خبررسانی در تحلیل دیگری که در تاریخ 8 ثور 1397 نشر ساخته، معتقد است با توجه به اینکه دیدار سران دو کوریا دستاورد توافق برای خلع سلاح کامل هستوی را به همراه داشت، حالا توجه‌ها به میزان توانایی ترمپ برای محقق ساختن این هدف معطوف ساخته است. در ادامه‌ی این مطلب آمده است: ترمپ در اوایل این هفته در پاسخ یک خبرنگار در مورد تعریف او از خلع سلاح هستوی، اعلام کرد که خیلی ساده است. وی گفت: این یعنی آن‌ها از سلاح‌های اتومی خود خلاص شوند. برای من خیلی آسان است که یک توافق ساده انجام دهم و اعلام پیروزی کنم. من نمی‌خواهم این کار را انجام دهم. من می‌خواهم آن‌ها از سلاح‌های هستوی خود رها شوند . ترمپ گفته است که در ماه می یا اوایل جون با کیم جونگ-اون دیدار می‌کند. در همین حال و در حالی که او قبلا رهبر کوریای شمالی را با عباراتی مثل مرد راکتی کوچک مورد تسمخر قرار می‌داد، اکنون کیم را بسیار رو راست و پذیرا و بسیار شریف خطاب می‌کند. بروس کامینگز از مورخان امریکایی که کتاب ریشه‌ها جنگ کوریا از او معروف است، در این خصوص گفته است که هم ترمپ و هم کیم جونگ-اون برای به موفقیت رساندن دیدارشان تحت فشار قرار دارند. وی گفته است: خلع سلاح هستوی در پایان اعلامیه رسمی (دو کوریا) آمده و من فکر نمی‌کنم در مقطع کنونی نشان داد که کوریای شمالی تا چه اندازه برای اجرای آن که بخشی از توافق به شمار می‌رود، جدی است . کامینگز در ادامه گفته است که اطمینان دارد کوریای شمالی به دنبال مذاکره‌ای است که در آن به ازای هر چیزی که از آن چشم پوشی می‌کند، چیزی را به دست آورد و همین مسئله حاکی از طولانی بودن مذاکرات است.
روزنامه کوریا تایمز در مطلبی که در تاریخ 7 ثور 1397 در سرمقاله خود نشر ساخته، به بررسی دیدار سران دو کوریا پرداخته است: دیدار سران دو کوریا سومین بار است که پس از دیدار سران دو کشور در سال‌های 2000 و 2007 اتفاق می‌افتد. دیدار مون جائه-این و کیم جونگ-اون می‌تواند من‌حیث یک موفقیت، هم از نظر فضای کلی و هم از نظر محتوا، توصیف شود. کیم جونگ-اون تبدیل به اولین رهبر کوریای شمالی شد که با عبور از سرحد نظامی بین دو کشور در منطقه‌ی ملکی (DMZ)، پای خود را در خاک کوریای جنوبی گذاشت. مون جائه-این نیز از آن سو موافقت کرد تا خزان امسال به پیونگ-یانگ سفر کند تا روابط دوجانبه‌ی دو کشور تقویت شود. اول از همه، از آنجاییکه رهبر کوریای شمالی در اعلامیه پایانی نسبت به خلع سلاح کامل هستوی تعهد خود را اعلام کرد، این اعلامیه 13 بندی توجه‌ها را به شدت به خود جلب کرد. اگرچه کیم جونگ-اون پیش از این تمایل خود را نسبت به خلع سلاح هستوی ابراز کرده بود اما این اولین بار بود که او از کلمه‌ی کامل برای توصیف خلع سلاح هستوی استفاده کرد. این اعلامیه از این جهت، امیدها را برای دیدار ترمپ و کیم جونگ-اون در اواخر می یا اوایل جون افزایش داد.
روزنامه کوریا هرالد نیز در تاریخ 7 ثور 1397 در سرمقاله‌ی خود به بررسی و تحلیل این دیدار پرداخته است. در این مطلب آمده است: اول از همه متعهد شدن به خلع سلاح هستوی در اعلامیه مشترکی که پس از دیدار سران دو کوریا نشر شد، می‌تواند من‌حیث یک شروع مثبت برای ایجاد صلح در شبه جزیره کوریا در نظر گرفته شود. با در نظر گرفتن اینکه این دیدار سران دو کوریا من‌حیث خشت اول برای دیدار سران امریکا و کوریای شمالی عمل می‌کند، باید گفت که دیدار تاریخی مون جائه-این و کیم جونگ-اون که برای اولین بار بین سران دو کوریا در کوریای جنوبی برگزار شد، نقش خود را به صورت موفقیت آمیز ایفا کرد. البته که خلع سلاح هستوی یک کشور یک فرایند پیچیده براساس حسن نیست است اما حسن نیت کوریای شمالی زمانی مورد آزمایش قرار می‌گیرد که این فرایند وارد فاز اجرایی کردن اقدامات مربوطه از جمله تلاشی‌های سخت، شود. نویسنده‌ی این سرمقاله از روزنامه کوریا هرالد با وجود مطرح کردن برخی تردیدها و چالش‌ها، معتقد است با در نظر گرفتن توافقات غافلگیرکننده‌ای که در دیدار سران دو کوریا صورت گرفت، که چشم انداز اجرایی شدن خلع سلاح هستوی روشن است. در پایان نیز نگارنده‌ی مقاله می‌افزاید: به نظر روشن است که فضای امنیتی شبه جزیره کوریا به سمت خلع سلاح و بازیابی روابط سوق پیدا کرده است.
روزنامه هانکیوره از دیگر رسانه‌های کوریای جنوبی است که در مطالبی به تحلیل دیدار سران دو کوریا پرداخته است. این روزنامه در مطالبی که در تاریخ 8 ثور 1397 نشر ساخته، به صورت عمده به بخش‌هایی از اعلامیه مشترک پرداخته که به بهبود روابط دو کوریا و کاهش تنش نظامی میان این دو کشور اشاره شده است. اما در بخش پایانی یکی از این مطالب نیز به بحث مرحله‌ای و تدریجی بودن خلع سلاح که در اعلامیه پایانی هم به وضاحت به آن اشاره شده، پرداخته است. این بخش از اعلامیه که به نظر می‌رسد از اهمیت بالایی هم برخوردار است، چندان مورد بررسی رسانه‌های کوریای جنوبی قرار نگرفته است. پیش از این مسوولان مختلف امریکا چندین بار گفته‌اند که فرایند خلع سلاح هستوی به صورت تدریجی و مرحله‌ای به هیچ عنوان مورد تایید آن‌ها نیست و این رویکرد قبلا شکست خورده است. اما در اعلامیه پایانی پس دیدار سران دو کوریا به این مسئله اشاره شده است. در بخش پایانی مطلب مذکور در هانکیوره به این مسئله اشاره شده اما در این مطلب نیز به چالش احتمالی که می‌تواند ایجاد کند نشده است. البته آژانس خبررسانی آریرانگ به صورت گذرا به نقل از یک کارشناس به این مسئله اشاره داشته که کوریای شمالی خواهان طی شدن فرایند خلع سلاح به صورت آرام و قدم به قدم است و امریکا می‌خواهد این کار به سرعت و یکباره انجام گیرد.
نقطه مشترک بیشتر تحلیل‌های ارایه شده در رسانه‌های کوریای جنوبی در این مدت کوتاه پس از دیدار سران دو کوریا، تردید و در برخی موارد غافلگیری در مورد تعهد کوریای شمالی به خلع سلاح کامل هستوی است که بعضی از آن‌ها کفه‌ی ترازوی خوش‌بینی را سنگین‌تر می‌بینند و برخی دیگر همچنان تردید فراوان در مقاصد واقعی کوریای شمالی را پررنگ‌تر قلمداد می‌کنند. من‌حیث مثال آژانس خبررسانی یونهاپ نیوز در تحلیل خود در تاریخ 8 ثور 1397 این سوال را مطرح کرده است که آیا واقعا کوریای شمالی حاضر است توان و تسلیحات هستوی خود را که پیش از این آن‌ها را شمشیر پر ارزش عدالت می‌خواند، پای میز مذاکره و چانه‌زنی بیاورد؟ در انتهای این مطلب نیز به این مسئله اشاره شده که ممکن است کوریای شمالی در ازای خلع سلاح کامل هستوی، خواهان برداشته شدن بازدارندگی گسترده‌ای که امریکا برای کوریای جنوبی ایجاد کرده شود که این مسئله خود می‌تواند توقفی در اتحاد چنددهه‌ای واشینگتن-سئول محسوب شود. این بازدارندگی گسترده عبارت است از تعهد امریکا برای دفاع از متحد خود از طریق به کارگیری تمامی ظرفیت نظامی از تسلیحات معمول گرفته تا هستوی در برابر تهاجم احتمالی کوریای شمالی.
در همین استا، روزنامه کوریا تایمز در مطلب دیگری که در تاریخ 7 ثور 1397 نشر کرده است، به بررسی دلایل تغییر رویکرد کوریای شمالی برای خلع سلاح هستوی پرداخته است. در این مقاله اشاره شده است که مهم‌ترین مشتری تغییر رویکرد جدید کوریای شمالی، نه کوریای جنوبی و نه امریکا یا حتی چین است. بلکه مهم‌ترین مشتری او کسانی استند که از صاحب قدرت‌های قدیمی، نخبگان و منتسبین خانوادگی او در کوریای شمالی استند. در این مطلب به این مسئله نیز اشاره شده که دوام و حیات هر پادشاهی در کوریای شمالی وابسته به بده بستان‌های سلطنت و نخبگان آن بوده و امروز نیز کوریای شمالی از این قاعده مستثنی نیست. همچنین دیگر رسانه‌های کوریای جنوبی و تحلیلگرانی که تحلیل‌های آن‌ها در رسانه‌های این کشور نشر شده، عمدتا بر این اعتقاد استند که هنوز باید تا دیدار ترمپ و کیم جونگ-اون صبر کرد. چرا که هنوز سوالات بسیاری در مورد خلع سلاح هستوی و معادلات مربوط به توافق احتمالی بر سر این مسئله وجود دارد که باید پاسخ داده شود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید