امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 11827 , ,
+
-

تاثیر خلع سلاح هستوی کوریای شمالی بر افغانستان

زمان انتشار : چهارشنبه, 2 می , 2018 , بخش : مقاله

کارشناسان معتقدند با خلع سلاح هستوی پیونگ یانگ، افغانستان یکی از میدان های نبرد ارگ سفید و ارگ کرملین خواهد بود…
برای اولین بار در 11 سال گذشته، سران دو کوریا روز 27 آوریل 2018 (جمعه 7 ثور 1397) در خانه صلح واقع در منطقه‌ پانمونجوم با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند. در پایان این گفتگوها، رهبر کوریای شمالی در بیانیه ای، تعهد خود را نسبت به خلع سلاح کامل هستوی اعلام کرد. تعهدی که در صورت اجرای موفقیت آمیز آن، بسیاری از معادلات منطقوی و جهانی را تحت تاثیر خود قرار می دهد. در این میان افغانستان نیز مستثنی نخواهد بود.
اگرچه کیم جونگ-اون پیش از این نیز تمایل خود را نسبت به خلع سلاح هستوی ابراز کرده بود اما برای نخستین بار از کلمه‌ی کامل برای توصیف خلع سلاح هستوی استفاده کرد. از این جهت، بیانیه مذکور امیدها را برای دیدار ترمپ و کیم جونگ-اون در اواخر می یا اوایل جون افزایش داد.
اما تحلیلگران می‌گویند میزان جدیت صلح میان دو کوریا، احتمالا در دیدار کیم جونگ-اون با ترمپ مورد آزمایش قرار خواهد گرفت. ترمپ گفته است، در ماه می یا اوایل جون با کیم جونگ-اون دیدار می‌کند. این در حالی است که رهبر کوریای شمالی طی چند ماه گذشته، میان مقامات و مدیران خود دست به اصلاحاتی در راستای صلح میان دو کوریا زده است.
طی این ملاقات، دو طرف همچنین به صورت مشترک تعهد خود را نسبت به پایان دادن سریع به جدایی و رویارویی طولانی مدت که به جا مانده از دوران جنگ سرد است، اعلام کردند تا از این طریق عصر جدیدی از آشتی، صلح و شکوفایی را برای ارتقاء و پرورش روابط دو کوریا به گونه‌ای فعالانه‌تر به صورت جدی دنبال کنند. به نظر روشن است که فضای امنیتی شبه جزیره کوریا به سمت خلع سلاح و بازیابی روابط سوق پیدا کرده است.
کارشناسان معتقدند، با خلع سلاح هستوی کوریای شمالی، معادلات منطقوی و جهانی تغییر خواهند کرد. به این معنی که در پی صلح دو کوریا و فرو نشستن بزرگترین بحران که از دوران جنگ سرد به یادگار مانده است؛ زمین بازی قدرت های کلان جهانی از جمله امریکا، چین و روسیه تغییر خواهد کرد و شعله های نبرد میان این ابر قدرت ها در دیگر نقاط جنگ زده جهان پخش خواهد شد.
چین من‌حیث بزرگترین رقیب اقتصادی امریکا، برای موفقیت پلان عظیم یک کمربند، یک جاده نیاز به امنیت منطقوی دارد. حل بحران در کوریا و افزایش امنیت در سرحدات چین، کمک بزرگی برای موفقیت این پلان می باشد. در صورت موفقیت صلح میان دو کوریا، واشینگتن با کمک به گسترش داعش و افزایش ناامنی ها در افغانستان مانع از پیشرفت پلان جاده ابریشم خواهد شد. پکن هم با از دست دادن اهرم کوریای شمالی، حضور خود را در افغانستان افزایش خواهد داد تا بتواند پلان های منطقوی خود را با موفقیت به اجرا گذارد.
با وجود این که اخیرا مسکو مخالفت خود را با تسلیحات هستوی کوریای شمالی اعلام کرده است، دولت روسیه من‌حیث بزرگترین وارث جمهوری خلق شوروی، یکی از حامیان کوریای شمالی محسوب می شود. در ماه های گذشته، مقامات مسکو خواهان توقف فعالیت های نظامی امریکا در شبه جزیره کوریا بوده است. پس از خروج نیروهای شوروی از افغانستان هم اکنون روسیه بیشترین حضور را در آن کشور دارد.لذا با خلع سلاح هستوی پیونگ یانگ، افغانستان یکی از میدان های نبرد ارگ سفید و ارگ کرملین خواهد بود.
کارشناسان معتقدند پس از صلح میان دو کوریا، میزان و شکل حضور امریکا در شبه جزیره کوریا تغییر خواهد کرد. یونهاپ نیوز در تاریخ 5 ثور 1397 راپور داد که امریکا در حال بررسی تقرّر احتمالی جنرال هریس، قوماندان نیروهای امریکایی در بحیره آرام من‌حیث سفیر جدید امریکا در کوریای جنوبی است. خالی ماندن طولانی مدت و غیرمعمول این منصب نگرانی‌هایی را در خصوص بروز احتمالی مشکلات در همکاری سیاسی میان دو کشور در این مقطع حساس به وجود آورده است.
استقرار سپر راکتی امریکا در کوریای جنوبی و مناقشه بحر چین جنوبی، از مسایل مهمی استند که که تنش میان روابط پکن و واشینگتن را افزایش داده است. چین من‌حیث بزرگترین حامی پیونگ یانگ، از کوریای شمالی برای فشار بر امریکا استفاده می کند. از طرفی هم فعالیت های هستوی کوریای شمالی، بهانه ای برای تاسیس پایگاه های نظامی امریکا و استقرار سپر راکتی این کشور در کوریای جنوبی بوده که تهدید بزرگی علیه پکن می باشد.
آگاهان سایسی بر این باورند، واشینگتن از توافق با کوریا جهت فشار بر مقامات ایرانی برای تغییر در توافق موسوم به برجام استفاده خواهد کرد. علی رغم تاکید شرکای اروپایی ارگ سفید بر حفظ برجام، دونالد ترمپ مانند همیشه با ادعاهای جنجالی ادعا نموده، برجام را نمی پذیرد و خواهان تغییر آن می باشد.
این در حالی است که آژانس خبررسانی یونهاپ نیوز در راپور خود در تاریخ 27 حمل 1397 آورده است، کوریای شمالی با تاکید بر روابط 45 ساله خود با ایران، از توافق هستوی ایران با قدرت‌های کلان دفاع کرده است. این اقدام من‌حیث تلاشی از سوی کوریای شمالی برای افزایش قدرت چانه‌زنی در آستانه‌ نشست با سران کوریای جنوبی و امریکا مطرح شده است.
صلح میان پیونگ یانگ و سئول بر مناقشات مهمی در جهان تاثیر خواهد گذاشت. آنچه مسلم است، افغانستان من‌حیث میدان نبرد مستقیم میان ابرقدرتهای منطقوی و جهانی، تاثیر زیادی از این صلح خواهد پذیرفت. در نتیجه سیاستمداران حکومت وحدت ملی باید مذاکرات شبه جزیره کوریا را دنبال نمایند و اقدامات پیشگیرانه ای برای مواجهه با موارد مذکور اتخاذ نمایند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید