امروز مصادف با پنج شنبه, 10 میزان , 1399 , Thursday, 1 October , 2020
کد مطلب : 11841 , ,
+
-

تذکره ‌های برقی؛ سندی برای نابودی هویت فرهنگی

زمان انتشار : شنبه, 5 می , 2018 , بخش : مقاله

دستورصدور توزیع تذکره ‌های برقی یک کودتای هویتی بود که توسط اشرف غنی بوقوع پیوست!
اقدام اخیر اشرف غنی مبنی توزیع تذکره ‌های برقی با درج اجباری قومیت‌های از پیش تعین شده واکنش‌های بسیاری را به همراه داشته است.
احمدضیا مسعود عضو ارشد حزب جمعیت اسلامی در واکنش به این موضوع اعلام کرد مردم افغانستان در مورد محتوای تذکره ‌های برقی ملاحظاتی دارند، زیرا آن را سندی برای نابودی هویت فرهنگی خود می‌دانند.
وی در ادامه تصریح کرد درج کلماتی در تذکره ‌های برقی که انعکاس دهنده ارزش‌های فرهنگی و افتخارات تاریخی مردم آن سرزمین نباشد مورد قبول نیست.
پس از مخالفت ولسی جرگه با درج قومیت در تذکره ‌های برقی اشرف غنی طی دستوری درج قومیت در این تذکره‌ها را اجباری کرد.
نماینده پیشین اشرف غنی در امور حکومتداری خوب اظهار داشت: هویت‌های فرهنگی اقوام کشور را نمی‌توان را با یک دستور از بین برد و با کودتا آن را سرنگون کرد.
وی گفت: دستور صدور تذکره ‌های برقی توسط اشرف غنی بر خلاف خواسته‌های هویتی مردم افغانستان است و کاملا فاقد مشروعیت است.
مسعود اظهار داشت تصمیم گیری درباره موضوعات کلان ملی به کسب رضایت اقوام کشور نیازمند است، زیرا اقدام یکجانبه رهبران حکومت وحدت ملی مشکلاتی بزرگی را در سطح ملی ایجاد خواهد کرد.
عضو ارشد حزب جمعیت اسلامی ادامه داد: اقداماتی که سبب نفاق ملی شود از نظر ما خیانت محسوب می‌شود و عاملان آن باید به جرم خیانت محاکمه شوند.
پس از مخالفت ولسی جرگه با درج قومیت در تذکره ‌های برقی، اشرف غنی با صدور فرمانی درج قومیت‌های از پیش تعین شده را در تذکره ‌های برقی الزامی اعلام کرد.
تحمیل یکی از 14 قومیت در تذکره ‌های برقی از سوی ریاست جمهوری اعتراض بسیاری از اقشار و اقلیت‌های افغانستان، احزاب سیاسی و نماینده گان را برانگیخته است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید