امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 11860 , ,
+
-

زنان و اطفال یمن با مرگ دست ‌و پنجه نرم می‌کنند!

زمان انتشار : دوشنبه, 7 می , 2018 , بخش : مقاله

به راپور آژانس خبررسانی آسوشیتدپرس، وضعیت اطفال یمنی وخیم می باشد…
راپور با پرداختن به وضعیت ام مزره یک مادر یمنی شروع می‌شود که با وجودی که باردار است اما وقتی روی وزنه می‌رود در مجموع 38 کیلو گرام وزن داد. این زن گرسنگی را تحمل می‌‌کند تا به بچه‌هایش غذا بدهد و این در شرایطی است که حتی اگر او خود را قربانی هم بکند، این کار کمکی به نجات بچه‌ها نخواهد کرد.
در معاینه‌خانه طبی واقع در شفاخانه الصدقا در عدن، تصاویر نوزادانی به چشم می خورد که در پی سه‌سال جنگ در یمن و با قحطی ملیون‌‌ها نفر به این شفاخانه آورده شدند. مادرانی مانند ام مزر تنها کسانی استند که با گرسنگی که هزاران طفل را می‌کشد، مقابله می‌کنند. آنها خودشان غذا نمی‌خورند و می‌خوابند تا متوجه گرسنگی نشوند. فرزند ام مزره در 17 ماهگی تنها 5.8 کیلو گرام وزن دارد که تقریبا نصف میزانی است که باید باشد. این طفل تمامی علائم سوء تغذیه حاد را نشان می‌دهد که بدترین وضعیت گرسنگی است. دست و پاهایش نحیف استند و به اندازه کافی پروتئین دریافت نکرده است.وقتی داکتر پای این طفل را فشار می‌دهد، جای انگشتش روی پوست طفل می‌ماند.
در ادامه این راپور آمده است که حدود 2.9 ملیون زن و طفل دچار سوء تغذیه هستند و 400 هزار طفل دیگر هم برای زنده ماندن با مرگ دست‌و پنجه نرم می‌کنند. حدود یک سوم از جمعیت یمن که 8.4 ملیون تن از 29 ملیون نفر را شامل می‌شود کاملا به دریافت کمک‌های غذایی نیاز دارند. این رقم در یک سال گذشته به میزان یک‌چهارم افزایش یافته است. نهادهای امدادی هشدار داده‌اند که به زودی در بخش هایی از یمن افراد در پی قحطی می‌میرند. این در حالی است که دسترسی به افرادی که نیاز به کمک دارند روز به روز دشوارتر می‌شود. از جنگ میان حوثی‌ها که در شمال یمن زنده گی می‌کنند و ایتلاف به رهبری عربستان که با حمایت امریکا اقدام علیه حوثی‌ها را پیگیری می‌کنند، سه سال گذشته است.
مشخص نیست که تاکنون چند نفر مرده‌اند چرا که مقامات نمی‌توانند به شواهد درستی دسترسی داشته باشند. نهاد غیر دولتی حمایت از اطفال اواخر سال گذشته تخمین زد که 50 هزار طفل احتمالا در سال 2017 به دلیل مریضی و یا گرسنگی شدید جان باخته‌اند.
استفان اندرسون مدیر یمن در پروگرام جهانی غذا گفت: متاسفانه اکنون یمن با بدترین بحران انسانی مواجه است. حدود 18 ملیون نفر نمی‌دانند که وعده بعدی غذایی خود را چطور تهیه کنند. وخامت وضعیت یمن زمانی مشخص می‌شود که بدانیم، این کشور حتی زمانی که جنگی هم در کار نبود، مفلسترین کشور عربی محسوب می‌شد.این کشور بیابانی است و تنها 2 تا 4 فیصد از خاک آن قابل استفاده برای زراعت است به همین دلیل تقریبا باید همه محصولات غذایی این کشور از خارج وارد شود. با وقوع جنگ هر چیزی که جلوی قحطی را می‌گرفت از بین برد. طیارات نظامی شفاخانه‌ها، مکاتب، کشتزارها، فابریکه‌ها، پل‌ها و راه‌ها را ویران کردند.
این ایتلاف مسیرهای دسترسی حوثی ها به منابع را مسدود کرده‌اند که بندر حدیده در بحیره سرخ از جمله این مناطق است. امریکا این ایتلاف را مورد حمایت خاص‌ای قرار می‌دهد که هم در اختیار گذاشتن اطلاعات و هم کمک‌های نقدی و کمک‌های راهبری مانند سوخت‌گیری طیاره در آسمان را شامل می‌شود.
اما قحطی فقط مسئله مردم یمن نیست و این یعنی در برخی مناطق غذا در مارکیت ها وجود دارد اما مردم به قدری مفلس استند که نمی‌توانند خرید کنند. کار پیدا کردن سخت شده و ارزش پول این کشور هم به شدت پایین آمده است. خانواده ام مزره روزانه یک وعده غذا می‌خورند که معمولا هم شامل آب و نان می‌شود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید