امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 11867 , ,
+
-

پادشاهی بن سلمان؛ آغازی برای پایان!!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 8 می , 2018 , بخش : مقاله

روزنامه رای‌الیوم پادشاهی بن‌سلمان را به معنای آغاز فروپاشی عربستان دانست…
رای‌الیوم به نقل از یک کارشناس رسانه‌ای فلسطینی نوشت ولیعهد سعودی برای جلب حمایت امریکا و اسراییل از حکومت‌داری وی، تلاش می‌‌کند قضیه فلسطین را قربانی کند و آرمان‌های فلسطینیان را نادیده بگیرد.
به نقل از رای‌الیوم، یک کارشناس رسانه‌ای اظهار داشت شاهزاده محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی تمام مشروعیت‌ها را از دست داده و از کانال تل‌آویو، در پی مشروعیت امریکایی است. بن‌سلمان همچنین تلاش می‌کند که قضیه فلسطین را هم‌زمان برای ایالات متحده امریکا و رژیم اشغالگر اسراییل قربانی کند.
نشات الاقطش استاد رسانه‌ای در پوهنتون بیرزیت فلسطین طی گفت‌وگویی تلویزیونی، خاطرنشان کرد که بن‌سلمان مواضع افراطی نسبت به بنیامین نتانیاهو و آویگدور لیبرمن صدراعظم و وزیر جنگ اسراییل اتخاذ می‌‌کند.
این کارشناس فلسطینی، که استاد رسانه‌ و ارتباط عامه در پوهنتون بیرزیت است، افزود ولیعهد جوان و قدرت‌طلب عربستان سعودی برای این‌که به تاج و تخت برسد باید ایالات متحده امریکا از او راضی باشد؛ در حالی‌که واشینگتن مطمین نیست بن‌سلمان جایگزینی مناسب برای حکومتداری در عربستان سعودی باشد، با وجودی که این شاهزاده برای جلب رضایت امریکایی‌ها مواضع افراط‌گرایانه اتخاد و ملیاردها دالر به آنها تقدیم کرده است.
الاقطش ابراز عقیده کرد که این شاهزاده جوان سعودی تکروی می‌کند و دیگر شاهزاده‌های سعودی اقدامات وی را قبول نمی‌کنند؛ در حالی‌که سیاست ریاض مبتنی بر شیوه دپلوماسی فعال است بن‌سلمان به شیوه‌ای غیرطبیعی از این خط‌مشی خارج شده است اهتمام زیادی به پرداختن به مسایل جهان عرب نشان نمی‌دهد.
افزون بر این، الاقطش گفت: اگر به تاریخ مراجعه کنیم و اسناد مربوط به دهه سی قرن گذشته رهبران عربی و مواضع آنها درقبال پلان صهیونیستی را مورد بازنگری قرار دهیم، می‌توانیم تحولات کنونی در عربستان را درک کنیم.
این کارشناس فلسطینی یادآور شد، طبق یادداشت‌های سایروس ونس زمانی‌که انور سادات رییس‌جمهور پیشین مصر عازم قدس شد حکام عرب با اجماع موافق صلح با رژیم اشغالگر بودند ولی اسراییل بود که با این صلح مخالفت کرد؛ برای این‌که آن از این رژیم‌های عربی به شیوه‌های مختلف خواه از طریق تامین مالی یا سرکوب ملت‌های عربی، بهره‌برداری می‌کند.
سایروس ونس، وکیل امریکایی و وزیر خارجه دولت جیمی کارتر رییس‌جمهور پیشین این کشور بود. وی همچنین پیش از آن، من‌حیث وزیر دفاع و معاون وزیر دفاع خدمت کرده بود.
این استاد پوهنتون فلسطینی تأکید کرد که مرد قوی امریکا در عربستان سعودی محمد بن‌نایف محسوب می‌شود که قدرت خود در کنترول سرحدات و مبارزه با به اصطلاح تروریزم را ثابت کرده بود. ولی چنبره زدن بن‌سلمان به قدرت آن هم‌ در اقدامی غافلگیر کننده پس از کنار زدن ولیعهد پیشین، ایجاب می‌کند که وی امتیازهای بیشتری برای راضی کردن ایالات متحده بدهد.
وی اضافه کرد امت عرب اکنون متوجه یک واقعیت وحشتناک شده‌اند مبنی بر این‌که حکومت‌های متبوع‌شان، به اسم فلسطین شعار می‌دهند و ملت‌‌هایشان را به بهانه آزادسازی فسلطین سرکوب می‌کنند. در حالی‌که ما می‌بینیم که آنها اینک از قضیه فلسطین چشم می‌پوشند تا در قدرت باقی بمانند.
به گفته این استاد پوهنتون بیرزنت، محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی ممکن است پادشاه شود ولی عربستان دیگر عربستان پیشین نخواهد شد و آغاز برای سقوط آن از اصول و مواضعش خواهد بود؛ همین امر سبب می‌شود معارضانی قدرتمند شکل بگیرند از جمله از میان شاهزاده‌هایی، که پیشتر بازداشت و سپس آزاد شدند.
نشات الاقطش در ادامه اظهار داشت که محمد بن‌سلمان حق دارد آن‌گونه که دلش می‌خواهد سیاست‌های کشورش را مدیریت کند و با طرف‌های مد نظرش روابط دپلوماتیک برقرار کند ولی او حق ندارد قضیه فلسطین را قربانی کند تا پادشاه شود همان‌گونه که قابل قبول نیست که او تماما آرمان‌ها و حقوق فلسطینیان را نادیده بگیرد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید