امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 11897 , ,
+
-

حربه جدید حکومت برای تقلب در انتخابات!

زمان انتشار : شنبه, 12 می , 2018 , بخش : مقاله

به باور کارشناسان حکومت با این روش راه را برای برای تقلب در انتخابات هموار می کند…
کمسیون مستقل انتخابات به‌تازه‌‌گی از تصمیم خویش مبنی بر چسباندن استیکر یا برچسب تصدیق ثبت‌نامِ رای‌دهی بر کاپی تذکره های کاغذی خبر داده است. به گفتۀ دفتر مطبوعاتی این کمسیون، این تصمیم در مشوره با جوانب ذیدخل در روند انتخابات برای رفع نگرانی آن عده از باشنده گان افغانستان اتخاذ شده است که در مناطق ناامن سکونت یا رفت‌وآمد دارند.
این تغییرِ تصمیم درحالی‌ست که مهلت ثبت‌نام برای رای‌دهندگان که قرار بود ۲۳ ثور پایان بیابد نیز تا یک‌ماه دیگر تمدید شده است. بنا به اظهارات رسمی، این اقدامات و تصمیم‌ها برای ایجاد سهولت بیشتر در امرِ اشتراک در انتخابات و برگزاری هرچه پررنگ‌ترِ آن لحاظ شده‌اند؛ اما از نظر بسیاری از آگاهان و کارشناسان امور انتخاباتی، نوعی زمینه‌سازی برای تقلب و ابتذال بیشتر در انتخابات تلقی می‌شود.
بر اساس فیصله‌های قبلی، ثبت‌نام رای‌دهنده گان بر اساسِ تذکره های کاغذی و نصب برچسب تأیید بر اصلِ آن‌ها صورت می‌گرفت. این تصمیم خود در ابتدایِ امر پرسش‌ها و تردیدهایی را به میان آورده بود مبنی بر این‌که جعلِ تذکره های کاغذی بسیار آسان است و ضریب تقلب و فساد در انتخابات را بالا می‌برد. به رغمِ این‌همه اما اکنون کمسیون انتخابات از اصل تذکره های کاغذی نیز تنزّل کرده و به نصبِ برچسب بر روی کاپی آن‌ها رضایت داده است.
این تصمیم اگرچه بهانۀ نیک حفظ جان باشنده گان و رای‌دهنده‌گان در مناطق ناامن را دارد، اما به حکم عقل سلیم نوعی فراخوان به تزویر و تقلب تلقی می‌گردد که برآیند آن را بیش از همه می‌توان در مناطق شرقی و جنوبی کشور به تماشا نشست.
ناامنی و تهدید طالبان و سایر تروریستان علیه انتخابات، یک واقعیت تلخ در کشورمان است که همه‌ از آن آگاه اند. نگرانی بسیاری از باشنده گان ساکن در مناطق ناامن یا نیمه امن نیز قابل لمس و درک است؛ اما این نگرانی‌ و کارشیوۀ رفع آن، هرگز و ابداً نباید به ابزاری برای متقلبین و آن‌هایی که به پیروزی در انتخابات از دریچۀ تقلب خو گرفته‌اند، تبدیل شود.
حکومت اگر واقعاً دغدغۀ انتخابات سالم و در عین حال صیانت از جان باشنده گان و رای‌دهنده‌گان را دارد، اولاً می‌باید به تأمین قاطعِ امنیت در مناطق ناامن ـ دست‌کم در ایامِ انتخابات و اندکی پس از آن ـ همت بگمارد و ثانیاً اگر چنین چیزی مقدور نیست، می‌باید کارشیوه‌یی را برای رفعِ این نگرانی روی دست بگیرد که هم جانِ باشنده گان را پاس بدارد و هم سلامت انتخابات را.
بر بنیاد راپور‌ها، از آغاز روند ثبت‌نام تا روز پنجشنبۀ هفتـۀ گذشته، یک‌ونیم ملیون تن برای رای‌دهی در انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند. این رقم مسلماً کم و ناامید‌کننده است، اما آیا حکومت می‌خواهد با به ابتذال کشیدن انتخابات آن را جبران کند؟
ابتذال انتخابات یعنی این‌که با مدار اعتبار قرار دادن کاپی تذکره‌ها و نصب برچسب تأیید بر آن‌ها، به بسیار ساده‌گی فرصت چسباندن ده‌ها (و شاید صدها و هزارها) برچسب به ده‌ها (و شاید صدها و هزارها) کاپی تذکره‌ تنها برای یک متقلب را فراهم بسازند و وقتی نتیجۀ آن را ضرب بر دست‌کم یک‌چهارمِ جمعیت واجد شرایط رای‌دهی کنیم، تقلبات ملیونی و سرنوشت‌براندازی رخ‌نما گردد که روی انتخابات‌های گذشته را سفید سازد!
بسیار ساده‌انگاری است که فرض شود چون اصلِ تذکره ها توسط کارمندانِ کمسیون انتخابات ثبت و رؤیت می‌شود و بر کاپی آن‌ها پرچسب نصب می‌گردد، توقع می‌توان داشت که هیچ دریچه‌یی به سمتِ تقلب و سوءاستفاده باز نگردد. مسلماً یک نفر با نیت تقلب می‌تواند ده‌ها و بلکه صدها کاپی تذکرۀ خود را به مراکز مختلف ثبت‌نام در نواحی مختلفِ یک ولایت و حتا به ولایات مجاور ببرد و به همین‌گونه در رای‌دهی اشتراک کند. ما در انتخابات‌های گذشته، تقلب و سوءاستفاده را با موجودیتِ سیستم‌های کمپیوتری ثبت‌نام، توزیع کارت‌های انتخاباتی و رنگ جوهر برای انگشتِ رای‌دهنده‌گان به بسیار راحتی شاهد بوده‌ایم. اکنون که نه کارتِ رای‌دهی وجود دارد و نه اصلِ تذکره کاغذی شرط ضروری است، چه سناریویی را می‌توان شاهد بود؟
نصب برچسب روی کاپی تذکره ها به هزار و یک دلیل در نظرِ عقل سلیم، زمینه‌سازی برای تقلب تلقی می‌شود. حکومت یا باید همان شرطِ اصلِ تذکره کاغذی را در سرتاسرِ کشور لحاظ کند و یا باید با مشوره با متخصصین انتخاباتی، کارشیوۀ ایمن‌ترِ دیگری‌ را برای ثبت‌نام و رای‌دهی برگزیند. در غیر این صورت، باید از همین حالا فاتحۀ انتخابات پیش رو را در هیأتِ تقلباتی بزرگ‌تر از انتخابات‌های گذشته خواند و عطای آن را به لقایش بخشید.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید