امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 11909 , ,
+
-

آتش جنگ یمن، دامن اقتصاد عربستان را سوزاند!

زمان انتشار : یکشنبه, 13 می , 2018 , بخش : مقاله

هزینه های سرسام آور جنگ یمن برای عربستان و بحرانی شدن اوضاع اقتصادی این کشور، سبب شده تا مقامات سعودی وادار به اخراج کارگران خارجی شوند…
اعلامیه های رسمی شورای عمومی اداره آمار عربستان حاکی است که این کشور به دلیل مشکلات اقتصادی در سه ماه گذشته 270 هزار کارگر خارجی را اخراج کرده است.
بر اساس راپور پایگاه خبری الخلیج الجدید، بر اساس آمار نشر شده از سوی عربستان، شمار کارگران و کارمندان خارجی مقیم این کشور اکنون به 10 ملیون و 420 هزار نفر کاهش یافته است. در سه ماهه آخر سال 2017 شمار کارگران شاغل در عربستان 10 ملیون و 690 هزار نفر اعلام شده بود.
جنگ یمن پیامدهای وخیم زیادی برای عربستان داشته و نه تنها ریاض به اهداف خود در این جنگ نرسیده، بلکه نتیجه آن ورشکستگی برای اقتصاد عربستان بوده است.
همزمان با اخراج کارگران و کارمندان خارجی در عربستان در دو سال گذشته، دولت این کشور مدعی است که اخراج آنها صرفا به منظور ایجاد اشتغال برای اتباع عربستان صورت گرفته است!
این در حالی است که دولت عربستان با توجه به افزایش نرخ بیکاری در این کشور به 8/12 فیصد، اشتغال کارگران داخلی را فقط در چند بخش بیمه، مخابرات و راه و شهرسازی مشروط کرده است.
ریاض از 11 سِپتِمبر (20 سنبله) آینده تصمیم دارد 12 فعالیت و حرفه را که عمدتا خرده فروشی به حساب می آیند، فقط به مردان و زنان سعودی اختصاص دهد. پایگاه انترنتی مکه عربستان چندی قبل نیز اعلام کرد که ریاض به علت بحران اقتصادی که با آن روبرو است، در سال های آینده بیش از 670 هزار کارگر خارجی دیگر را اخراج خواهد کرد. این روزنامه در راپوری به نقل از منابع بانکی عربستان اعلام کرد، شمار کارگران خارجی دیگری که با اجرای قانون مالیات مهاجرت تا سال 2020 مجبور به ترک خاک عربستان خواهند شد، حدود 670 هزار نفر خواهد بود. این در حالی است که مالیات مهاجرت طی سه سال آینده 20 ملیارد ریال سعودی برای عربستان درآمدزایی خواهد داشت.
عربستان و دیگر کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس تا حد زیادی به کارگران خارجی وابسته استند. با این وجود، ظلم سعودیها به کارگران خارجی ادامه دارد؛ عدم پرداخت معاش ماهیانه و اعمال تبعیض علیه آنها به یک روال طبیعی تبدیل شده است…
چندی پیش بلومبرگ راپور داد که در رکود اقتصادی عربستان سعودی حدود 16 هزار کارگر هندی و پاکستانی بدون آب و غذا در کمپ‌های عربستان رها شده و به آنها ویزه خروج از این کشور داده نمی‌شود!
براساس آماری که پیش از این از سوی مقامات افغان ارایه شده بود، 50 تا 70 هزار افغان که برای کار به عربستان سعودی سفر کرده بودند دارای پاسپورت پاکستانی استند.
شبکه تلویزیونی شمشاد نیز راپور داد که برخی از کارگران افغان از 10 سال گذشته تاکنون نتوانسته‌اند برای دیدار خانواده خود در افغانستان از عربستان خارج شوند!!
رفتار غیر انسانی سعودی‌ها با کارگران افغان و بی مهری سفارت افغانستان در ریاض لت و کوب، بازداشت، و عدم پرداخت معاش توسط عربستان سعودی از یک سو و بی مهری و بهانه تراشی سفارت افغانستان از سوی دیگر عرصه زنده گی را بر آنها تنگ کرده است.
ده‌ها کارگر افغان مقیم عربستان با تجمع در برابر سفارت افغانستان در ریاض از بی‌ مهری این نماینده گی سیاسی و رفتار بد دولت سعودی شکایت کردند.
اما این شکایت ها تاکنون نتیجه ای در بر نداشته است…

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید