امروز مصادف با پنج شنبه, 10 میزان , 1399 , Thursday, 1 October , 2020
کد مطلب : 11913 , ,
+
-

اشتباهات عربستان در رویارویی با ایران

زمان انتشار : دوشنبه, 14 می , 2018 , بخش : مقاله

برخی معتقدند عربستان علیرغم دشمنی ظاهری با ایران، در خفا هم‌پیمان ایران است…
نوشته پیش رو تحلیلی در خصوص اشتباهات عربستان سعودی در رویارویی سیاسی با ایران از دیدگاه نویسنده مشهور جهان عرب می باشد؛
فیصل القاسم نویسنده ویبسایت القدس العربی در تحلیلی در خصوص اشتباهات عربستان سعودی در رویارویی سیاسی با ایران نوشت:
عربستان سعودی هیچ دغدغه‌ای جز مقابله با ایران ندارد؛ بسیج رسانه های سعودی علیه ایران چنین به مخاطبان القاء می‌کند که ایران دشمن اول عربستان سعودی است. اما سیاست های سعودی عملا به نفع ایران تمام می شود تا جایی که برخی معتقدند عربستان علیرغم دشمنی ظاهری با ایران، در خفا هم‌پیمان ایران است.
اگر در سیاست های عربستان سعودی چه در لبنان، یمن، سوریه و عراق تأمل کنیم درخواهیم یافت که بیش از همه به سود ایران بوده است حتی اگر هدفشان چیز دیگری بوده باشد. به راستی چرا عربستان در این کشورها از ایران شکست خورد؟!
عربستان حتی در حیاط خلوت خود (یمن) هم شکست خورده و بعد از سه سال جنگ با حوثی ها هیچ دستاوردی نداشته است. ملیاردها دالر برای جنگ یمن هزینه کرده و چیزی به جز نفرت مردم یمن را کسب نکرده است.
فیصل القاسم در ادامه می نویسد: در سوریه و لبنان هم وضع از همین قرار است و گروه تحت حمایت عربستان در انتخابات اخیر لبنان، شکست سختی خورد. اما به راستی چرا؟ زیرا عربستان نمی داند چگونه باید با هم‌پیمان هایش برخورد کند. بازداشت تحقیرآمیز حریری و وادار کردن وی به تقدیم استعفا اثر معکوس روی حامیان لبنانی عربستان گذاشت و با این اقدام ابلهانه، عربستان حمایت بسیاری را در لبنان از دست داد.
ریاض به جای اینکه به تقویت ایتلاف سنی لبنان بپردازد، گروه های سنی جدیدی تشکیل داد گویا که می‌خواهد وحدت سنی‌های لبنان را بر هم بزند و نتیجه این کارش را در انتخابات لبنان آشکارا دید و حامیان ایران حتی در مناطق سنی‌نشین لبنان هم پیروز شدند.
این نویسنده همچنان نوشت: تفاوت ایران و عربستان بسیار ساده است؛ عربستان نمی تواند به خوبی هم‌پیمانانش را دور خودش جمع کند و گاهی حتی کاری می‌کند که دوستانش را به دشمن تبدیل کند. چگونه از عربستان توقع داشته باشیم که در جهان عرب از اهل سنت پشتیبانی کند در حالی که به وهابیتی خیانت کرده که یک قرن تمام به آل سعود کمک کرده تا در قدرت باقی بمانند.
نویسنده ویبسایت القدس العربی در ادامه تحلیل اش به این نکنه اشاره کرده است که: ایران همه گروه های شیعه در منطقه را زیر پر و بال خود گرفته و در جهت منافع خود از آنها استفاده میکند؛ اما عربستان هر کسی که ممکن است یاریش کند را به دشمن تبدیل می‌کند؛ همه جنبش‌های اسلام‌گرا را در یمن، مصر، سوریه، لبنان و بقیه منطقه هدف قرار داده است و در نتیجه بدون یاور و تنها مانده است. کار عربستان به جایی رسیده که با تحریم کشورهای دوست، آنان را علیرغم میل باطنی‌شان به سمت ایران سوق می دهد. ترکیه یک نمونه از این رفتار است.
فیصل القاسم در پایان آورد: با اینکه عربستان از امتیازات مادی و معنوی زیادی بهره‌مند بوده و کسی توان رسیدن به آنها را ندارد اما گمان نمی کنم هیچ مُـلکی بتواند در سیاست فَیْر به پای خود با ریاض رقابت کند. تولید ناخالص ملی عربستان تقریبا دو برابر ایران است و قبله همه مسلمین را در خود جای داده اما حکومت عربستان نمی داند چگونه روی امتیازاتش سرمایه گزاری کند و چیزی به جز نماینده قدرت‌های خارجی نیست و در این مسیر حتی خود عربستان هم برایش اهمیتی ندارد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید