امروز مصادف با پنج شنبه, 10 میزان , 1399 , Thursday, 1 October , 2020
کد مطلب : 11922 , ,
+
-

نشست شورای علمای جهان اسلام در عربستان، پروپاگاندای سیاسی- مذهبی ریاض

زمان انتشار : سه‌شنبه, 15 می , 2018 , بخش : مقاله

ماه سرطان 1397، شهر جده در عربستان میزبان نشستی با حضور علمای اسلامی از برخی کشورهای مسلمان خواهد بود…
عالمان اسلامی درین نشست صلح در افغانستان را بررسی خواهند کرد. این در حالی است که رهبران سعودی همواره از حامیان طالبان و القاعده بوده اند. گروه های شبه نظامی با گرایشات افراط گرایانه مذهبی، همواره یکی از ابزارهای استراتیژیک رهبران عربستان در تامین منافع ریاض بوده و حمایت گسترده مالی شاهزاده گان سعودی با پوشش موسسات خیریه از گروه های شبه نظامی در منطقه، بر کسی پوشیده نیست. لذا آگاهان سیاسی معتقدند، نشست عربستان، مانند نشست اندونزیا بدون صدور فتوا به کار خود پایان خواهد داد و این به منزله شکست ریاض در برگزاری این نشست می باشد. اما هدف واقعی از برگزاری نشست جده صلح حکومت افغانستان با شبه نظامیان معارض نمی باشد.
اخیرا، نشست شورای علمای اسلام در اندونزیا با محوریت صلح در افغانستان بدون صدور فتوا علیه جنگ شبه نظامیان در افغانستان، به کار خود پایان داد و علمای حاضر در این نشست، تنها به صدور اعلامیه ای اکتفا کردند. آن ها در این اعلامیه انجام عملیات انتحاری را خلاف اصول اسلام خواندند و از طرف های درگیر در جنگ افغانستان خواستند که به روند صلح بپیوندند. در این اعلامیه حتی از گروه طالبان نامی برده نشد. اما حکومت افغانستان و یوناما، طالبان را مسوول بیشتر حملات انتحاری می دانند که در آن افراد ملکی کشته می شوند.
عدم صدور فتوای علما نشان دهنده اختلاف نظر میان آن ها در خصوص جنگ افغانستان تلقی می شود. اختلاف نظری که ریشه در اقدامات رهبران سعودی در حمایت از گروه های شبه نظامی افراط گرا دارد. هدف رهبران سعودی از برگزاری این گونه نشست ها و موضع گیری علیه گروه های تروریستی، برپایی پروپاگاندای سیاسی-مذهبی در راستای تغییرات اخیر در آن کشور می باشد. اخیرا راپور هایی ازاصلاحات گسترده در عربستان سعودی نشر شده است که برخی کارشناسان این اصلاحات را در نتیجه فشار های امریکا و دیگر همقراردادان غربی ریاض تلقی می کنند.
تاریخ نشان می دهد، گروه های شبه نظامی تروریستی مانند القاعده و طالبان، با حمایت شاهزاده گان سعودی، امریکا و پاکستان تشکیل شده اند. علمای عربستانی با صدور فتوای جهاد از اعزام اعراب به جنگ افغانستان برای مقابله با شوروی حمایت کردند. شاهزاده گان سعودی نیز حمایت مالی گسترده ای از جهادیون در این جنگ کردند. پس از خروج شوری از افغانستان، برخی از جهادیون گروه های القاعده و طالبان را تشکیل دادند. عربستان نیز با ارسال کمک های مالی از تشکیل این گروه ها پشتیبانی کرد.
مکاتب دینی در پاکستان و افغانستان، فابریکه های تولید نیروی انسانی برای گروه های شبه نظامی افراط گرا در این کشورها می باشند و دالرهای سعودی، حامی اصلی تاسیس و فعالیت مکاتب دینی در این کشورها می باشد. عربستان در صورتی می تواند داعیه تلاش برای صلح در افغانستان داشته باشد که از کمک های مالی و معنوی به مکاتب دینی پاکستان و افغانستان خودداری کند. از طرفی، نشست شورای علما در جده، در صورتی مفید ارزیابی می شود که علمای اسلام به صورت متفق القول علیه جنگ افغانستان فتوا صادر کنند.
جبران لاروند تحلیلگر مسایل سیاسی به این نظر است که اگر عربستان و جهان اسلام مشروعیت دینی جنگ افغانستان را زیر سوال ببرند، و علیه آنچه علمای پاکستان فتوا می‌دهند دستور صادر کنند، تاثیر زیادی بر جنگ افغانستان خواهد گذاشت. مفتی های سعودی نیز باید در همین راستا، جنگ افغانستان و حملات انتحاری طالبان را تحریم کنند. مولوی های پاکستانی همواره موافق جنگ در افغانستان بوده اند و تاکید کرده‌اند که مسلمانان باید در برابر نیروهای امریکا و ناتو در افغانستان بجنگند.
مواضع ریاض نسبت به وقایع اخیر جهان اسلام، نشان داده اند که این کشور هرگز نمی تواند رهبری مسلمانان جهان را بر عهده داشته باشد و قدمی برای صلح میان آن ها بردارد. روز گذشته، در جریان اعتراضات مردم فلسطین نسبت به انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس، بیش از 50 فرد ملکی به دست نظامیان اسراییلی کشته و صدها تن نیز مجروح شدند. در حالی که خبرگزاری های بین المللی و شخصیت های مختلف حتی از کشورها و سازمان های غربی این جنایت اسراییل را محکوم کردند؛ رهبران و مقامات عربستان در برابر این جنایت سکوت معناداری اتخاذ نمودند. سکوت در برابر اقدامات اسراییل و روابط اخیر ریاض با تل آویو، کشتار مسلمانان یمن و بن بست نظامی در آن کشور، بازداشت سعد حریری صدراعظم لبنان،ایجاد تنش های فرقه ای- مذهبی در پاکستان و افغانستان و همچنین حمایت از گروه های تروریستی و افراط گرا، عربستان را به یک عامل بی ثباتی در منطقه تبدیل کرده است.
تهیه کننده: صدرا

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید