امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 11933 , ,
+
-

ناگفته هایی از توافق امارات و عربستان در پیوند به تقسیم یمن!

زمان انتشار : چهارشنبه, 16 می , 2018 , بخش : مقاله

امارات و عربستان برای تقسیم بخش هایی از خاک یمن با هم به توافق دست یافتند…
عربستان و امارات مدعی‌اند برای بازگرداندن قدرت به عبد ربه منصور هادی رییس جمهور مستعفی و فراری، به یمن حمله کرده‌اند اما اکنون در چهارمین سال جنگ، خبرها از تقسیم جنوب این کشور میان ریاض و ابوظبی حکایت می‌کند.
منابع آگاه سیاسی اعلام کردند که خالد بحاح صدراعظم مستعفی یمن که از حامیان نیروهای امارات به شمار می‌رفت، در آستانه تکمیل اسامی وزرایش در دولت آتی در عدن (جنوب) و جایگزین کردن این دولت به جای دولت بن دغر است؛ دولتی که تحت حمایت ریاض است.
ویبسایت خبری الصحافة الیمنیة در راپوری اختصاصی به نقل از این منابع نوشت: امارات، به ریاض ابلاغ کرده که نیروهایش را از جزیره سقطری تنها در مقابل انحلال دولت بن دغر و اعلام صدرات مجدد خالد بحاح که همسو با امارات است، خارج خواهد کرد.
منابع رسانه‌ای نیز اعلام می‌کنند که بحاح طی چند روز گذشته، تماس‌های گسترده‌ای با شخصیت‌های جنوبی همسو با سیاست‌های امارات در داخل و خارج از یمن برقرار کرده است و خواستار ارایه بیوگرافی‌های آنها شده و اعلام کرده که نتیجه را به آنها ابلاغ خواهد کرد.
گفته می‌شود که امارات با عربستان توافق کرده است که اداره جزیره سقطری به مدت پنج سال به ریاض واگذار شود و پس از آن به امارات بازگردد. امارات برای خروج از بحران کنونی در سقطری به این توافق روی آورده و ضمن اینکه بر اساس این توافق دولت بن دغر (مورد حمایت عربستان) نیز منحل می‌شود و سیطره کامل ولایات جنوبی به دولتی واگذار خواهد شد که کاملا همسو با امارات و به دور از سیاست‌های حزب الاصلاح در جنوب است.
از سوی دیگر حمایت نظامی امارات از نیروهای نخبه سقطری که بر کلیه تاسیسات حیاتی این جزیره پس از خروج نیروهای اماراتی سیطره یافته‌اند، ادامه خواهد داشت و همین امر می‌تواند به بازگشت امارات به این جزیره کمک کند.
در چنین شرایطی بود که دولت بن دغر ناگهان اعلام کرد که بحران با امارات به پایان رسیده و پس از خروج بن دغر از جزیره سقطری و عزیمت اش به ریاض، سفیر عربستان در عدن نیز وارد این جزیره شد. یکشنبه پیش، کمیته نظامی عربستان برای بار دوم وارد سقطری شد و نشستی را با دولت بن دغر برگزار کرد و پس از آن پایان بحران وبازگشت آرامش به سقطری اعلام شد.
امارات که عضو اصلی ایتلاف عربستان سعودی در جنگ علیه یمن به شمار می‌رود، همصدا با ریاض در ابتدای حمله به یمن مدعی بود، جنگ برای بازگرداندن قدرت به دولت قانونی یمن یعنی عبد ربه منصور هادی رییس جمهور مستعفی و فراری است.
اختلافات بین دولت مستعفی و فراری یمن و امارات من‌حیث دومین کشور کلان عضو ایتلاف عربی علیه یمن، از یک سال قبل به دنبال اقدام عبدربه منصور هادی رییس‌جمهور مستعفی یمن مبنی بر عزل عیدروس الزبیدی والی عدن و وابسته به امارات، تشدید شد.
چند هفته پیش اخباری درباره اقدام نظامیان اماراتی در اشغال میدان هوایی جزیره سقطری و اخراج نیروهای وابسته به دولت مستعفی یمن نشر شد.
موقعیت منحصر به فرد و راهبردی جزیره سقطری، در کنار مساحت کلان آن در دل بحر عرب و بهره‌مندی از طبیعت زیبا و بکر، امارات را برای اشغال آن و تبدیل این جزیره به مکان سیاحتی و ساخت پایگاه نظامی وسوسه کرد و در نهایت نیز توانست با چانه‌زنی و بهانه‌تراشی، امتیازهای لازم را از ریاض و دولت مستعفی یمن بگیرد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید