امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 11953 , ,
+
-

واکنش مقامات افغانستان و طالبان به انتقال سفارت امریکا به قدس

زمان انتشار : شنبه, 19 می , 2018 , بخش : مقاله

وزارت خارجه، یک روز پس از برگزاری مراسم رسمی سفارت امریکا از تل آویو به بیت المقدس که ده ها شهید و هزاران زخمی در پی داشت، به این رویداد واکنش نشان داده و آن را مایه نگرانی شدید عنوان کرده است…
در اعلامیه‌ای که روز سه شنبه 25/02/1397، از سوی وزارت خارجه صادر شده آمده است، جمهوری اسلامی افغانستان، من‌حیث عضو خانواده بزرگ جهان اسلام، انتقال سفارت ایالات متحده امریکا در اسراییل به شهر بیت‌المقدس فلسطین را مایه نگرانی شدید مردم مسلمان افغانستان و جهان اسلام می‌داند. به گفته دستگاه دپلوماسی کشور، اقدام یادشده احساسات مسلمانان جهان را که بیت‌المقدس اولین قبله شان بوده و بایستی موقعیت آن بر بنیاد موازین حقوق بین‌الملل، مصوبات سازمان ملل متحد و اهمیتی که نزد پیروان ادیان دیگر دارد، مورد احترام قرار گیرد، بیشتر از پیش جریحه‌دار و روند صلح در خاور میانه را با چالش‌های بیشتر روبه‌رو می‌سازد. در اعلامیه وزارت خارجه تأکید شده که جمهوری اسلامی افغانستان با اجماع جهانی در رابطه به فلسطین همنوا بوده و به حمایت خویش از حقوق حقه مردم آن کشور، تأمین صلح عادلانه و پایدار و ایجاد دولت مستقل در فلسطین ادامه می‌دهد. این وزارت تأکید کرده که افغانستان، همان‌گونه که نگرانی در این زمینه را در گذشته نیز با رهبری امریکا در میان گذاشته، با توجه به پیامدهای ناگواری که اقدام یادشده می‌تواند در قبال داشته باشد، خواهان تجدید نظر در این زمینه است. ابراز نگرانی افغانستان در این زمینه در حالی ابراز می‌شود که بسیاری از کشورهای جهان این اقدام ترمپ و کشتار فلسطینیان توسط اسراییل را صریحا محکوم کرده اند و برخی کشورها از جمله ترکیه و افریقای جنوبی نیز سفرای خود را از تل آویو فراخوانده اند.
واکنش رییس‌جمهور غنی به انتقال سفارت امریکا به بیت‌المقدس
رییس جمهور اشرف غنی در واکنش به انتقال سفارت ایالات متحده امریکا در اسراییل از تل آویو به بیت‌المقدس گفته است: بیت‌المقدس نه تنها برای ملت مسلمان افغانستان بلکه برای تمام مسلمانان جهان و پیروان ادیان دیگر، یک مکان مقدس است و تصمیم یک‌جانبه درمورد آن زیرپا گرفتن قوانین بین‌المللی و تهدید برای صلح جهانی می‌باشد.
غنی در صفحه رسمی فیسبوکش نوشته است: ما قبل از این هم نگرانی خود را مبنی بر تصمیم انتقال سفارت امریکا از تل آویو به بیت‌المقدس از طرق دپلوماتیک به این کشور در میان گذاشته ایم و افغانستان در سازمان ملل متحد با این اقدام یک‌جانبه به‌طور علنی مخالف نموده است. غنی با ابراز تاسف از جان‌باختن معترضان فلسطینی توسط نظامیان اسراییلی در نوار غزه، استفاده از زور و خشونت را به‌شدت محکوم نموده است.
واکنش رییس مشرانو جرگه نسبت به بازگشایی سفارت امریکا در بیت المقدس
رییس مشرانو جرگه فضل‌هادی مسلمیار در نشست عمومی روز سه‌شنبه (25 ثور) این جرگه در واکنش به بازگشایی سفارت امریکا در شهر بیت المقدس قبله اول مسلمین جهان، گفت: امریکا در مورد ارزش‌های دینی مسلمانان برخورد احمقانه دارد و بیت المقدس یکی از ارزش‌های مشترک مسلمانان جهان است. مسلمیار افزود که امریکا با احساسات مسلمانان بازی می‌کند و ملت‌های مسلمان جهانی هرگز بیت‌المقدس را من‌حیث پایتخت اسراییل نمی‌پذیرند.
معاون اول مشرانو جرگه محمد علم ایزدیار نیز تیراندازی نیروهای اسراییلی بر معترضان فلسطینی را جنایت بر علیه بشریت خواند و تاکید کرد که کشورهای اسلامی نباید در برابر قتل عام فلسطینیان ساکت بمانند.
واکنش طالبان به انتقال سفارت امریکا به قدس
طالبان پشتیبانی امریکا از رژیم صهیونستی را بزرگترین مثال تروریزم دولتی می دانند و در برابر این عمل امریکا خواهان واکنش عملی جهان اسلام و کشورهای آزاد استند. طالبان از تمام کشورهای مسلمان میخواهند که با حمایت از مظلومان دست ظالمان را کوتاه کنند و از ملت مظلوم فلسطین پشتیبانی سیاسی، اخلاقی و عملی داشته باشند.
واکنش احزاب سیاسی و علمای دینی افغانستان
احزاب سياسي و علمای دینی افغانستان، ضمن محکومیت شدید اقدام ترمپ مبني بر انتقال سفارت امريکا به بيت المقدس، تأکید کردند که امریکا و رژيم صهیونیستی دو روی یک سکه اند.
عالم ديني اهل سنت و استاد پوهنتون کابل فضل‌هادي وزين در نشست خبري، انتقال سفارت امريکا به سرزمين هاي اشغالي فلسطين را جنايت امريکا دانست و گفت: اين اقدام ترمپ، توهين به مقدسات اسلامي و انساني و برخلاف همه موازين حقوقي و سياسي جهان است. وي افزود: ترمپ همانند يک انسان زورگو و قلدر عمل مي کند؛ اما مسلمانان جهان در برابر زورگويي هاي وي ايستاده اند. اين استاد پوهنتون، رژيم صهيونيستي را همانند يک غده سرطاني در جهان اسلام خواند و گفت: ملت افغانستان همانند ساير امت اسلامي در کنار برادران فلسطيني خود قرار دارند.
ریيس حزب نهضت اسلامي افغانستان مولوي محمد مختار مفلح نيز با اشاره به عمل جنايتکارانه ترمپ تصريح کرد: مثلث شوم امريکا، رژيم صهيونيستي و عربستان سعودي در پشت همه جناياتي قرار دارد که امروزه در فلسطين اشغالي روي مي دهد. وي با بيان اينکه امريکا حامي اصلي رژيم صهيونيستي است، افزود: سران رژيم سعودي نيز نوع جديدي از مزدوري امريکا و استکبار جهاني را در پيش گرفته اند.
ریيس حزب حرکت انقلاب اسلامي افغانستان مولوي عبدالحکيم منيب نيز گفت: کشورهاي اسلامي، ترمپ و اسرایيل را بايد من‌حیث تروريست بشناسند و هويت تروريستي آنها را برملا کنند.
وي افزود: ترمپ نمي تواند نماينده ملت امريکا باشد و مردم امريکا بايد در برابر وي به‌پا خيزند و او را از رياست جمهوري کشور شان برکنار کنند. منيب هشدار داد: اين عمل ترمپ در برابر همه ارزش‌هاي اسلامي و انساني قرار دارد و تمام جهان را ناامن خواهد کرد.
واکنش محصلان و جوانان بلخ نسبت به انتقال سفارت امریکا به بیت‌المقدس
شماری از جوانان و محصلان در واکنش به انتقال سفارت امریکا به بیت‌المقدس تأکید کردند که این کار امریکا خلاف موازین بین‌المللی و غیرمشروع می‌باشد و بریتانیا با همکاری امریکا بنیانگذار اسراییل در جهان است. به گفته این جوانان و محصلان کمک‌های زیاد و بزرگی از سوی امریکا به اسراییل اختصاص داده شده‌است، و از همین رو اسراییل با حمایت کشورهای امریکایی و اروپایی در تلاش است تا حق و حقوق مردم فلسطین را زیر پا گذارد. علی‌زاده سلطانی که یکی از جوانان ولایت بلخ است، می‌گوید مظلومیت ملت فلسطین برای هیچ‌کس پوشیده نمی‌باشد اما سازمان‌های جهانی و حقوق بشر در برابر این ظلم و ستم خاموش بوده‌اند که دلیل آن هم حمایت از اسراییلی‌ها می‌باشد. وی با بیان اینکه کشورهای قدرتمند جهان ظلم اسراییل بر فلسطین را نادیده گرفته‌است و این مسئله سبب نگرانی‌ها و ناامیدی‌ها می‌باشد، افزود: در شرایط کنونی باید کشورهای اسلامی همبستگی و اتحادشان را حفظ کنند و علیه این نابسمانی‌ها دست به عمل شوند. سلطانی تأکید کرد که هر شخصی بر اساس توانایی‌هایی که دارد در برابر این همه ظلم و ستم ایستاده‌گی نماید و نگذارد که وحشیان قرن، علیه مردم مسلمان فلسطین بیشتر از این ظلم و ستم روا بدارند.
احمد شاه اکبری از محصلان پوهنتون بلخ که انتقال سفارت امریکا به بیت‌المقدس را خلاف اصول اخلاقی و بین‌المللی می‌داند، ریشه‌های همه این مشکلات را در سطح رهبری کشورهای اسلامی و مخصوصاً کشورهای عربی که تلاش می‌کنند تا با گرفتن برخی از امتیازات در برابر مردم فلسطین ایستاده‌گی کنند می داند .
این در حالی است که انتقال سفارت ایالات متحده امریکا در اسراییل به افتخار 70 مین سالگرد حکومت اسراییل (روز نکبت) به فرمان دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا از تل آویو به بیت المقدس صورت گرفت.این اقدام خشم فلسطینی‌ها را برانگیخت و آنها دست به اعتراض‌های گسترده زدند. پس از آغاز اعتراض‌ها، نظامیان اسراییلی بر معترضان تیراندازی نمودند که صدراعظم اسراییل بنیامین نتانیاهو اقدامات نظامیان کشورش را دفاع از خود نامید.
128 کشور جهان تصمیم امریکا در قبال به رسمیت شناختن قدس من‌حیث پایتخت اسراییل را رد کرده بودند، اما امریکایی ها بازهم بر خلاف خواستار همه جهان گام برداشتند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید