امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 11955 , ,
+
-

موج سواری امریکا بر امواج داعش!

زمان انتشار : شنبه, 19 می , 2018 , بخش : مقاله

پیدایش و گسترش داعش در افغانستان این سوال را در ذهن ایجاد می کند که تقویت داعش در افغانستان به نفع چه بازیگرانی خواهد بود؟
اگرچه داعش در عراق متولد شد، در سوریه رشد کرد و در عراق و سوریه، توسعه پیدا نمود و اینک از شاخ افریقا تا شرق افغانستان، ریشه دوانده و در حال آماده شدن برای جنگ های آینده در سرزمین های بیشتری از دنیای اسلام است.
در کمال شگفتی، در رأس هرم رهبری مبارزه علیه داعش نه عراق و سوریه و افغانستان و… بلکه ایالات متحده امریکا قرار دارد؛ مُـلکی که فرسنگ ها از داعش و قلمرو سلطه و نفوذش فاصله دارد و به صورت بالفعل هیچ تهدیدی متوجه امنیت داخلی آن از ناحیه داعش وجود ندارد.
اکنون جان آلن جنرال کهنه کار امریکایی که تجربه اجرای مأموریت در عراق و افغانستان را نیز در کارنامه خود دارد، رهبری ده ها کشور عضو ایتلاف امریکایی ضد داعش را بر عهده دارد. امریکایی ها از همان ابتدا اعلام کردند که جنگ با داعش، طولانی خواهد بود و سال ها طول خواهد کشید. این البته با روند کندی که ایتلاف به رهبری امریکا در این زمینه می پیماید، کاملا همخوانی دارد.
واقعیت این است که به باور کارشناسان، عزمی برای مبارزه واقعی با داعش وجود ندارد و اگر چنین نبود، ۶۰ قدرت نظامی و اقتصادی، ظرف کمتر از یک هفته می توانستند بساط داعش را از همه سرزمین های تحت سلطه این گروه تروریستی برچینند.
از دیگر سو در حالی که داعش در سوریه نتوانست به دستاوردهای از پیش تعین شده خود دست یابد و تا حدود زیادی تحت فشار نیروهای محور مقاومت قرار گرفته است، پیدایش و گسترش داعش در افغانستان این سوال را به ذهن متبادر می‌سازد که تقویت داعش در افغانستان به نفع چه بازیگرانی خواهد بود؟
مهمترین بازیگری که در حمایت از داعش در افغانستان نفع می‌برند، امریکا است. شاید امریکا و ناتو وانمود کنند که در ظهور داعش و گسترش آن دخالت چندانی نداشته‌اند، اما تجربه ثابت کرده است که غربی‌ها موج‌سوار خوبی استند و از هر پدیده و جریانی به نفع خود بهره‌برداری می‌کنند.
برای غرب فرقی نمی‌کند طالبان باشد یا القاعده، داعش باشد یا شبکه حقانی و … مهم اینست که در رتبه اول منافعش توسط این گروه‌های افراطی – تروریستی تهدید نشود، و در رتبه دوم بتواند از این گروه‌ها به نحو احسن و بر علیه کشورهای مخالف حضور ناتو استفاده کند.
واقعیت این است که امریکا برای تداوم اشغال افغانستان به گروه‌های تروریستی داعش نیازمند است. این در حالی است که پایگاه‌ اصلی داعش در ننگرهار ، در کنار پایگاه نیروهای امریکایی در همین شهر استقرار یافته و به نوعی داعش با حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم امریکا، در افغانستان نفوذ کرده است.
از سوی دیگر هدف قرار دادن ملا اختر منصور رهبر جدید طالبان پس از ملاعمر، به نوعی نشان داد که امریکا نمی‌خواهد، طالبان بیش از آن اندازه‌ای که باید، به قدرتش افزوده شود و به نوعی تلاش می‌کند تا موازنه‌ای بین طالبان، داعش و نیروهای امنیتی افغانستان بوجود بیاید؛ طوری که هیچ یک از طرف‌ها نتوانند بر طرف مقابل چیره شوند.
مرگ رهبر انتخابی طالبان توسط طیارات بی پیلوت امریکایی، در راستای تقویت موقعیت داعش در افغانستان صورت گرفت. به همین منوال، اگر در مواقعی احساس شود که داعش دست برتر را دارد و قدرتش در حال افزایش است، توسط نیروهای امنیتی افغانستان یا امریکا علیه آن وارد عمل خواهد شد.
سیاست کلی امریکا در خصوص ناامنی‌ها در افغانستان چنین بوده است که همواره نبود امنیت را به تحرکات جدید شبه‌نظامیان طالبان یا مخالفان مسلح دولت ربط داده و اقدام به جایی در خصوص ایجاد امنیت در افغانستان نکرده است.
به نظر می رسد امریکایی‌ها با ایجاد تهدیدهای تصنعی به اسم طالبان و داعش، می‌خواهند حضور خود در افغانستان را تداوم بخشند و به طور حتم امریکا از جریان افراط و داعش و یا هر گروه شبه‌نظامی دیگر، در آسیای مرکزی برای ضربه زدن به منافع دشمنان اش استفاده خواهد کرد.
واقعیت این است که امریکا برای ادامه حضور خود در افغانستان به گروه‌های افراطی-تکفیری نیازمند است، اما این بار سعی می‌کند طالبان جای خود را به داعش و سایر گروه‌ها بدهد و به همین جهت با بخشی از طالبان مذاکره صورت گرفته و بخشی از آن ادامه حیات داده و بخش عمده بدنه طالبان نیز در ذیل گروه داعش در افغانستان فعالیت خواهند کرد.
در همین راستا گفته می شود که حضور داعش در افغانستان با سیاست های راهبردی امریکا در آسیای مرکزی و جنوب آسیا می تواند هماهنگ شود و در رقابت های بین المللی علیه کشورهایی فعال شود که می تواند قدرت امریکا را به چالش بکشاند.
به همین دلیل است که روسیه به تقویت حضور نظامی اش در تاجکستان پرداخته تا داعش را از نزدیک شدن به حوزه امنیتی بازدارد. در چنین نگاهی افغانستان همچنان در کانون توجه رقابت آمیز قدرت های جهانی، امریکا، چین، روسیه و اروپا و قدرت های منطقوی، پاکستان، هندوستان، عربستان، ایران و ترکیه باقی خواهد ماند.
در پایان باید گفت جنگ های نیابتی و استخباراتی در افغانستان در آینده ای نزدیک ادامه خواهد یافت.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید