امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 11973 , ,
+
-

سرنوشت پروژه چابهار در هاله ای از ابهام!

زمان انتشار : دوشنبه, 21 می , 2018 , بخش : مقاله

رویترز در گزارشی نوشته است که خروج امریکا از توافق هستوی ایران و اعمال تحریم‌های مجدد اقتصادی علیه این کشور، پروژه چابهار را در معرض خطر قرار داده است…
آژانس خبررسانی رویترز نوشته این در حالی است که تقویت اقتصاد افغانستان یکی از اهداف کلیدی امریکا برای پایان دادن به طولانی‌ترین ماموریت خارجی‌اش است.
افغانستان، هند و ایران سال گذشته موافقتنامه سه جانبه چابهار را امضا کردند که بر مبنای آن افغانستان و هند می‌توانند مبادلات تجاری‌شان را از طریق بندر چابهار ایران انجام دهند.
بندر چابهار در ساحل شمالی دریای عمان و در امتداد تنگه هرمز، در امیدهای هند برای گشایش مسیر حمل‌ونقل به آسیای مرکزی و افغانستان و دور زدن پاکستان، رقیب اصلی‌اش نقش بزرگی بازی می‌کند.
رویترز نوشته این تصمیم آقای ترمپ حالا نه تنها به وابستگی افغانستان به پاکستان پایان نمی‌دهد، بلکه تلاش واشینگتن برای فراهم سازی زمینه صلح در افغانستان را تضعیف خواهد کرد که بخشی از آن اعمال فشار به پاکستان به منظور از بین بردن پناهگاه‌های امن تروریست‌ها در خاک این کشور است.
هند پس از توافق هستوی بین ایران با قدرت‌ها‌ی جهانی (برجام) که به لغو یا تعلیق تحریم‌های مرتبط با پروگرام اتومی منجر شد، 500 ملیون دالر برای تسریع توسعه این بندر اختصاص داد.
رویترز گزارش داده که حالا این تصمیم دولت امریکا بانک‌ها را در شرایط دشواری قرار داده که ممکن است با توجه به پیامدهای معاملات آنها با ایران از سرمایه‌گذاری در پروژه چابهار دست بردارند.
یک دپلومات ارشد هندی به رویترز گفته است: تصمیم رییس جمهوری ترمپ ما را دوباره به نقطه آغاز این پروژه قرار داده و باید شرایط این قرارداد بازنگری شود.
او افزود: پروژه چابهار می‌تواند راه تجارت هند، ایران و افغانستان را تغییر دهد، اما در حال حاضر همه چیز در وضعیتی نامطمین قرار دارد.
بی بی سی نوشت که یک منبع نزدیک به پروژه چابهار به رویترز گفته که در حال حاضر حداقل سه قرارداد برای ساخت زیربنای این بندر به تأخیر انداخته شده و همچنین، دو شرکت چینی و یک گروه فنلندی در حال تعطیل شدن استند. بانکداران هم قبل از تأیید تضمین‌ها، خواهان وضوح موضع واشینگتن هستند .
عتیق‌الله نصرت، رییس عامل اتاق تجارت و صنایع کشور، به رویترز گفته افغانستان هنوز نمی‌داند پس از خروج امریکا از برجام به پروژه چابهار چه اتفاقی خواهد افتاد. ما تا هنوز هیچ چیزی در این مورد نشنیده‌ایم، بنابراین، باید صبر کنیم و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.
در نووِمبر سال گذشته، نخستین محموله گندم هند از طریق بندر چابهار ایران به افغانستان رسید. این محموله 15 هزار تنی براساس همکاری‌های استراتیژیک این سه کشور از بندر چابهار به افغانستان انتقال یافته بود.
حدود دوهفته پیش آقای ترمپ رسما کشورش را از توافق هستوی میان ایران و شش قدرت جهانی خارج کرد. او فرمانی را امضا کرد که بنا بر آن تحریم‌های هستوی ایران که بر اساس برجام تعلیق شده بود، طی یک دوره زمانی برمی‌گردد.
حسن روحانی، رییس جمهور ایران، گفت که با وجود خروج امریکا از توافق هستوی، ایران فعلا از آن خارج نخواهد شد تا پیامدهای تصمیم امریکا را ارزیابی کند. دیگر کشورهای اروپایی، روسیه و چین تاکید کرده اند در برجام باقی خواهند ماند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید