امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 11975 , ,
+
-

افغانستان؛ بستری امن برای تاخت و تاز تروریستان

زمان انتشار : دوشنبه, 21 می , 2018 , بخش : مقاله

بی توجهی و سرسپردگی حکومت کار را به آنجا رسانده که افغانستان تبدیل به مُـلکی بی رقیب در تروریزم پذیری شده است!
آژانس های خبری غربی از جمله EFP فرانسه نیز بدین موضوع مهم و حیاتی پرداختند که همزمان با امنیت و ثبات نسبی دیگر کشورهای منطقه از جمله عراق و سوریه، تروریستان بین المللی و افراط گرایان بنیادی داخل افغانستان روز بروز و بیش از پیش جابجا می شوند و تحرک دارند.
رسانه های خبری فرانسه چنین راپور داده اند که: تروریستان فرانسوی و الجزایزی گروه داعش با شاخه این گروه در افغانستان یکجا شده اند. همچنین تروریستان وابسته به داعش شامل اتباع کشورهای تاجکستان، اوزبیکستان و چچنیا که پیش از این در سوریه می‌جنگیدند در ماه نووِمبر سال 2017 به افغانستان منتقل شده اند.
نکته قابل تاسف و تامل دیگر این راپور این است که بخش قابل توجهی از استخدام ها و به عضویت گرفتن های داعش و دیگر مخالفان مسلح افغانستان را زنان و جوانان و اطفال تشکیل می دهند که می بایست حکومت و ارگان های ذی ربط با تمام قوا و بلافاصله به آن رسیده‌گی کنند.
این درحالی است که بلاتکلیفی، بی تفاوتی، بی اعتنایی و انفعال محض حکومت را می توان ناشی از سرسپردگی آن به عوامل پشت پرده ی داعش نسبت داد یا حتی اینکه تحرکات و جابجایی های مخالفان مسلح مهاجر از ولایات سرحدی به ولایات مرکزی و شمالی با اطلاع قبلی و حتی رضایت و میل باطنی ارگ بوده است!
از این رو می توان به جرات مدعی شد ولایات شمالی درگیر جنگ خاموش با تروریست های مهاجر و غیر افغان ای استند که نه تنها حمایت و مقابله ی نیروهای امنیتی حکومتی را با خود دارند بلکه حتی در سکوت خبری و غفلت نهادهای ذی ربط ادامه یافته است.
داغ بودن این مساله برای امنیت منطقه از یکسو و نیز انفعال و اهمال کاری حکومت نسبت به راپور های داخلی از سوی دیگر، سبب شده است تا پای راپورگران EFPفرانسه به ولایات رسما درحال تصرف و اشغال شده از جمله جوزجان و ولایات همجوار آن باز شود.
با این تفاسیر باید منتظر ماند و دید حکومت برای بی توجهی و تداوم اهمال کاری خود نسبت به وضعیت بحرانی ولایات مرکزی و شمالی چه توجیهی به کار خواهد بست؟

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید