امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 11987 , ,
+
-

احتمال تقلب در انتخابات؛ ضد و بند کاندیداها برای پیش خرید رای مردم!

زمان انتشار : چهارشنبه, 23 می , 2018 , بخش : مقاله

مشاهدات دیده بان انتخابات و شفافیت افغانستان نشان می‌دهد که شمار زیادی از کاندیداهای احتمالی ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی از هم اکنون در حال خریداری رای مردم استند…
با تشدید حملات طالبان و افزایش مناطق تحت کنترول شبه نظامیان مخالف حکومت، مسوولان حکومت هرگز نمی توانند انتخابات را در تمام خاک افغانستان برگزار کنند. تعطیلی گسترده مراکز ثبت نام رای دهنده گان، عدم استقبال و مشکلات امنیتی این مراکز، تقلب گسترده و دخالت رهبران حکومت وحدت ملی در امور کمسیون انتخابات، مشروعیت نتایج این انتخابات را تحت شعاع قرار می دهند. با توجه به جدول زمانبندی انتخابات کمسیون مستقل انتخابات، تاریخ انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها پس از سه سال تاخیر، 28 میزان 1397 تعین شده است. در حالی که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که انتخابات در تاریخ مذکور انجام نخواهد شد. دیده بان انتخابات شفاف افغانستان نیز روز گذشته هشدار داد، انتخابات در زمان تعین شده برگزار نمی شود.
از طرفی روز گذشته کمسیون مستقل انتخابات اعلام کرد، بیش از 800 مرکز ثبت نام رای دهنده گان بسته است. از این تعداد، 400 مرکز به دلیل نا امنی و بیش از 400 مرکز دیگر نیز به دلیل نرسیدن امکانات لازم برای ثبت نام، تا کنون بسته است. علاوه بر آن، 433 مرکز دیگر در منطقه هایی قرار دارند که با تهدیدات کلان امنیتی مواجه استند.
حبیب الله شینواری، مدیر برنامه‌های دیده بان انتخابات افغانستان، با ابراز نگرانی از این وضعیت گفت که بسته بودن صدها مرکز ثبت نام به معنای محروم شدن باشنده گان آن مناطق از حق اساسی شان است. این در حالی است که ثبت نام رای دهنده گان در مرکز ولایات و ولسوالی ها به تاریخ هفتم ماه جوزا پایان می یابد و مرحله سوم ثبت نام در قریه های کشور از نهم جوزا آغاز می شود و تا بیست و سوم این ماه ادامه می یابد. تا کنون در حدود دو ملیون نفر برای اشتراک در انتخابات ولسی جرگه ثبت نام کرده اند. در نتیجه حکومت وحدت ملی هرگز نخواهد توانست از بخش قابل توجهی از رای دهنده گان، ثبت نام به عمل بیاورد.
معاذالله دولتی، معاون مالی و اداری کمسیون مستقل انتخابات افغانستان مدعی شد، رییس جمهور غنی اعضای کمسیون انتخابات را برای پیشبرد اهداف خود تحت فشار قرار داده و آن‌ها را به استعفا تهدید کرده است. به گفته وی، رییس جمهور در نشستی از او و سه عضو دیگر این کمسیون خواست اگر مخالف نصب برچسب ثبت نام روی کاپی تذکره‌ها استند، از مقامشان استعفا بدهند. این افراد برای جلوگیری از تقلب در انتخابات، مخالف نصب برچسب ثبت نام روی کاپی تذکره ها استند. کمسیون مستقل انتخابات افغانستان ۷ عضو دارد. براساس قانون نهاد مستقلی است که رییس جمهور نباید در تصمیم‌گیری‌های آن دخالت کند.
عبدالوکیل بابه کرخیل عضو بنیاد دیده بان انتخابات شفاف افغانستان هم در یک نشست خبری از تخلف برخی افراد در مراکز ثبت نام رای دهنده گان انتقاد کرده گفت: برخی کاندیداهای احتمالی و یا وابستگان آنان با انواع فریبکاری‌ها تذکره باشنده گان را جمع آوری نموده و بدون اینکه صاحبان اصلی این تذکره ها در جریان باشند در مراکز ثبت نام رای دهنده گان نام نویسی و برچسب می‌زنند.
بابه کرخیل همچنین افزود: مشاهدات دیده بان انتخابات و شفافیت افغانستان نشان می‌دهد که شمار زیادی از کاندیداهای احتمالی ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی از هم اکنون در حال خریداری تذکره های رای دهنده گان استند.
برخی باشنده گان و مسوولین می پرسند: با توجه به مشکلات مذکور، چگونه می توان به نتایج این انتخابات اعتماد کرد؟ حکومت در برخی ولایات و ولسوالی ها نخواهد توانست صندوق های رای دهی را مستقر کند. در نتیجه چگونه نماینده گان این مناطق در ولسی جرگه انتخاب می شوند؟
تهیه کننده: صدرا

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید