امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 11989 , ,
+
-

فراه و فرا افکنی از نوع امریکایی اش!!

زمان انتشار : چهارشنبه, 23 می , 2018 , بخش : مقاله

سؤال این است که طیارات امریکایی چرا 5 تا از این بم ها را قبل از تصرف شهر فراه، بر سر جنگجویان طالبان نریختند؟
به نقل از افغان پیپر، طالبان یک هفته قبل از سقوط شهر فراه، به جنگجویان‌شان برای حمله گسترده به شهر فراه فراخوان داده بودند.
آماده گی طالبان برای حمله به شهر فراه، چنان آشکار و عیان بود که علاوه بر مسوولان و نیروهای امنیتی فراه، مردم عادی این شهر نیز متوجه این امر شده بودند.
عصر روز دوشنبه 24 ثور، کاروان‌های موتوری و ستون‌های رزمی طالبان در اطراف شهر فراه تجمع کردند و اوایل بامداد 25 ثور از سه جهت به شهر هجوم بردند.
شبه‌نظامیان طالبان، سپیده‌دم، خطوط دفاعی و امنیتی شهر فراه را شکستند و هم‌زمان با طلوع آفتاب وارد شهر شدند.
شاهدان عینی در گفتگوی تلویزیونی با وزیر داخله افغانستان و قوماندان ناتو که به صورت زنده از ولایت فراه پخش شد، جزییات سقوط فراه را شرح دادند. تصاویری که طالبان از جنگجویان‌شان در روز تصرف شهر فراه نشر کردند نیز نشان می‌دهد که آن‌ها به صورت جمعی و سازماندهی‌شده به شهر فراه حمله‌ور می‌شوند.
این یکطرف قضیه، طرف دیگر قضیه این است که حادثه فراه، بیخ گوش نظامیان ناتو به خصوص نیروهای امریکایی اتفاق افتاد. شهر فراه در مجاورت دو پایگاه مهم نظامیان خارجی قرار دارد. یکی از پایگاه‌ها در شیندند هرات و دیگری در منطقه شوراو هلمند که به پایگاه باستیون مشهور است، واقع شده است.
به رغم آنکه در حال حاضر تعداد نظامیان خارجی در این دو پایگاه کاهش یافته اما بازهم تعدادی که در این دو پایگاه حضور دارند، به انواع و اقسام تسلیحات از جمله چرخبال و طیارات بی پیلوت جنگی و تجسسی مجهز استند.
تازه، در جنگ‌های کلاسیک و مدرن، دوری و نزدیکی میدان جنگ معنا ندارد. حتی برای نیروهای امریکایی مستقر در پایگاه بگرام نیز فرقی نمی‌کرد که عملیات را در ولایت پروان یا ولایت فراه انجام دهند. منتها کمک به نیروهای امنیتی افغانستان در شهر فراه از پایگاه شیندند و باستیون، 20 دقیقه و از پایگاه بگرام 60 دقیقه زمان می‌برد اما ناتو و به خصوص نیروهای امریکایی تا لحظه‌ای که شهر فراه به تصرف جنگجویان طالبان افتاد، هیچگونه کمکی به نیروهای امنیتی افغانستان نکردند.
دوازده ساعت پس از سقوط شهر فراه، زمانیکه جنگجویان طالبان از غارت ادارات دولتی فارغ شده بودند و قصد خروج از شهر را داشتند، طیارات ناتو و امریکایی در آسمان ظاهر شدند و چند تا بم ریختند که آن‌هم معلوم نشد کجا ریختند.
اکنون قوماندانی مرکزی نیروهای هوایی امریکا مدعی شده است که طیارات امریکایی در ماه اپریل گذشته، 562 بم و راکت در افغانستان استفاده کرده‌اند.
براساس این راپور که دیروز نشر شد، استفاده‌ی این مقدار بم و راکت توسط نظامیان امریکایی در افغانستان، در 10 سال گذشته بی‌سابقه بوده است. اکنون سؤال این است که طیارات امریکایی چرا 5 تا از این بم ها را قبل از تصرف شهر فراه، بر سر جنگجویان طالبان نریختند؟
مرادی

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید