امروز مصادف با پنج شنبه, 10 میزان , 1399 , Thursday, 1 October , 2020
کد مطلب : 1660 , ,
+
-
داکتر محمد داوود راوش در برنامه «تحول»:

مردم، خودتان هشیار باشید!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 8 دسامبر , 2015 , بخش : یادداشت

مردم، خودتان هشیار باشید!

داکتر محمد داوود راوش در برنامه «تحول» وظیفه مردم دانست که برای مقابله با ناامنی ها هشیار باشند!

گستردگی ناامنی در افغانستان طوری شده است که مردم بر این باور شده اند که این نظام توانایی کار ندارد و باید برکنار شود تا افراد شایسته تری روی کار بیایند. قدرت بالفعل طالبان و بالقوه داعش نگرانی ها و ناامنی ها را در کشور گسترش داده است. برخی معتقد هستند اختلاف نظرها میان رهبران حکومت باعث این ناامنی ها شده است. چه آینده ای پیش روی کشور است و چگونه باید از این آشفتگی ها جلوگیری به عمل آورد؟

داکتر محمد داوود راوش رییس حزب مردم افغانستان و استاد دانشگاه در برنامه «تحول» گفت: وضعیت افغانستان پیچیده تر از قبل شده و مردم آسیب پذیرتر شده اند. اگر ما بخواهیم به روال قبلی کار کنیم و واقعیت ها را طوری انعکاس دهیم که وارونه باشد به جایی نخواهیم رسید و وضع بهتر نمی شود. مشکلات ما باید بررسی شوند و ما باید راه حل مشکلات را پیدا کنیم.

وی معتقد است بدیلی برای حکومت در افغانستان وجود ندارد و افزود: اوضاع عینی کشور ما نوعی بحران اجتماعی فراگیر است اما آنطور که ما دولت را بسیار ضعیف جلوه می دهیم دولت در آن حد ضعیف نیست. دولت به عنوان یک نظام به هم پیوسته وجود دارد. اردو، پولیس، نیروهای امنیتی، کابینه و رییس جمهور منتخب دارد. ما چیزی را که به این شکل وجود داشته باشد در جای دیگر از افغانستان نداریم که بخواهد به جای آن روی کار بیاید. چیزی که کار دولت را دچار اختلال کرده است انتقادات از قسمت هایی است که جای انتقاد ندارد.

راوش معتقد است اختلاف نظر میان رهبران امری طبیعی است و باعث از بین رفتن افغانستان نمی شود و گفت: دولتی که به نام وحدت ملی است دو روی یک سکه می باشد، هر قسمتی از این حکومت و هر روی آن نامشروع باشد سمت دیگر هم نامشروع می شود. این دولت از همین ترکیب تشکیل شده است. اینکه اختلاف نظر در این حکومت وجود دارد طبیعی است چرا که در هر کشوری در بهترین حالات اختلاف نظر موجود می باشد، اختلاف به معنای از بین بردن سرزمین خود نیست. فقط رهبران باید بتوانند از اختلافات موجود استفاده مفید کنند و آن را طوری مدیریت کنند که به بحران در کشور نینجامد.

راوش در ارتباط با انتقاداتی که از حکومت می شود اظهار کرد: ما در هر شرایطی باید به منافع ملی افغانستان فکر کنیم. رویکرد سیاسی که دولت افغانستان در پیش گرفته است و متحدین غربی و اروپایی وی که با کشور ما هماهنگ است هم باید بررسی شود. آیا این درخور منافع ملی افغانستان است. اصل سوال بر سر ماهیت نظام است. با در نظر گرفتن منافع کشور، ما باید جلو پیشرفت تاریخ را نگیریم.این دولت وجود دارد. نظام افغانستان با تمام عیوب و نواقصی که دارد یک نظام است. در این کشور دانشگاه ها و مکاتب وجود دارند، کمابیش کار وجود دارد، بیمارستان ها کار می کنند. پس نباید آن را تخریب شده پنداشت و به انتقادات صحیح و درست نسبت بدان پرداخت.

وی در خصوص سیاست های غیر مستقل کشور گفت:کشور ما سیاستی مستقل ندارد و وابسته به کشورهای غربی است. درست است که ما طرفدار یک سیاست مستقل هستیم و می خواهیم حاکمیت ملی، تمامیت ارضی و استقلال سیاسی طوری که در قانون آمده و تعریف شده، در کشور حاکم شود اما آمریکا و کشورهای غربی سیاست های خود را به افغانستان دیکته کرده و می کنند و خود حالا در سایت های مختلف اعتراف کرده اند که ما چنین سیاست هایی را به ملت افغانستان دیکته کردیم اما درست از آب در نیامد و در آن شکست خوردیم.

این استاد دانشگاه وظیفه مردم دانست که برا مقابله با ناامنی ها هشیار باشند و افزود: بر مردم افغانستان است که بیداری و هشیاری خود را داشته باشند که دشمن را به خانه خود جای ندهند. مطالعه ای داشتم که داعش در اردن تعلیم می بیند و برای خلافت در عراق و شام ساخته شده اند. پس نباید اجازه دهیم که چنین گروهی که هیچ ماهیت مشخصی در کشورها دیگر ندارد به کشور ما رسوخ کند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید