امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 1915 , ,
+
-

پافشاری عربستان بر اشتراک گروه‌هک‌هایی چون «جیش الاسلام» در مذاکرات ژنو-3

زمان انتشار : سه‌شنبه, 2 فوریه , 2016 , بخش : مقاله

جیش الاسلام

 

مذاکرات صلح سوریه موسوم به «ژنو-3» در حالی در ژنو فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد که سازمان ملل اعلام کرد «استفان دی میستورا» فرستاده ویژه این سازمان در سوریه بار دیگر با دولت و معارضان دیدار خواهد کرد.

 

«بشار الجعفری» که ریاست هیئت دمشق را بر عهده دارد روز گذشته اعلام کرد که معارضان در مذاکرات خود جدی نیستند و دمشق نیز تمام تلاش خود را به کار می‌بندد که از خونریزی در سوریه کاسته شود. وی همچنین اعلام کرد که «ملت سوریه با تروریست‌ها روبه‌روست… و دولت با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کند».

 

این در حالی است که با وجود اظهارات نماینده سوریه، این بار «محمد علوش» که نماینده گروه تروریستی «جیش الاسلام» است خبر داد که در حال عزیمت به ژنو است و آنچه وظایف خود به حیث مذاکره کننده ارشد معارضان سوری خواند را آغاز خواهد کرد.

 

علوش همچنین به خبرگزاری فرانسه گفته بود که وارد ژنو خواهد شد. این در حالی است که عربستان همچنان بر اشتراک گروه‌هک‌هایی چون «جیش الاسلام» در مذاکرات ژنو-3 پافشاری می‌کند؛ مسئله‌ای که دولت سوریه و همپیمانان این کشور شدیدا آن را رد می‌کنند و این مسئله را ابزار دیگری برای به بن‌بست کشیدن مذاکرات می‌دانند. در مقابل سعودی‌ها استدلال می‌‌کنند چون این گروه راه‌حل سیاسی را پذیرفته‌ است بنابراین می‌تواند در نشست ژنو اشتراک کنند.

 

تأکید دمشق بر عدم مذاکره با گروه‌های تروریستی

 

«بشار اسد» رییس جمهور سوریه نیز در این باره گفته بود که دمشق از آغاز بحران خواستار گفت‌وگو با طرف‌های درگیر در سوریه است و به هر طرحی صرف نظر از مقاصد اصلی و صداقت مسئولان آن پاسخ مثبت می‌دهد. وی تأکید کرده بود، پیش از اینکه تعریف گروه‌های تروریستی مشخص شود مناسب نیست نشست ژنو برگزار شود و از نظر این کشور هر کسی که در سوریه علیه دولت و مردم و اردو، سلاح به دست دارد تروریست است. از این روی بدون اینکه تعریف مشخصی از تروریزم ارائه شود منطقی نیست که نشستی در هر جایی برگزار شود. از این روی کاملا مبرهن است که دولت سوریه با تروریست‌ها بر سر یک میز نخواهد نشست.

 

«اخلاص غصه» معارض سوری: علوش خون مردم سوریه را ریخته‌ و نباید در مذاکرات اشتراک کند

 

علاوه بر دولت سوریه برخی معارضان داخلی این کشور که خواستار دستیابی به یک راهکار سیاسی هستند حضور گروه‌های تروریستی از جمله جیش الاسلام در این مذاکرات را با قاطعیت رد می‌کنند و تأکید دارند که خواسته ملت سوریه نیز همین است.

 

«اخلاص غصه» عضو جریان معارض «مجد» سوریه و مدیر اجرایی مرکز رسیدگی به حقوق زنان و کودکان سوریه موسوم به «زنوبیا» یکی از این معارضان است که مخالفت این جریان معارض سوری را با گنجانده شدن نام محمد علوش در فهرست اسامی هیئت نمایندگی مخالفان سوری در نشست آتی ژنو 3 اعلام کرد.

 

وی همچنین تأکید کرده بود، انتصاب «محمد علوش» به حیث مذاکره کننده ارشد از سوی عربستان کاملا ثابت کرد «که این گروه تشکیل شده از سوی ریاض از حیث مطالبه تشکیل کشوری مدنی و دموکراتیک در سوریه با خودش هم در تناقض به سر می‌برد… مذاکره کننده ارشد معارضان را یک تروریست (علوش) تشکیل می‌دهد که دست به کشتار و ربودن مردم بی گناه سوریه زده است و بر هیچ کس پوشیده نیست که مشارکت همه آنهایی که در ریخته شدن خون ملت سوریه شریک بوده‌اند از سوی ملت سوریه مردود است».

 

رییس سابق معارضان خارج‌نشین: علوش سرکرده نظامی یکی از گروه‌های «مسلح تکفیری» است

 

«احمد الجربا» دیگر معارض سوری است که قبلا رییس ایتلاف معارضان خارج‌نشین سوریه بود. وی انتخاب محمد علوش به حیث مذاکره کننده ارشد را حاصل تصمیم‌های سعودی می‌داند و تأکید دارد که عربستان با این اقدام خود نشان داده که قصد ندارد بحرانی که چندین سال است سوریه با آن دست و پنجه نرم می‌کند به پایان برسد.

 

وی همچنین تأکید دارد که علوش سرکرده نظامی یکی از گروه‌های «مسلح تکفیری» است و تعیین وی به حیث مذاکره کننده ارشد تصمیم درستی نیست و عربستان با حربه کاهش قیمت نفت قصد دارد ایران و روسیه را آن قدر تحت فشار قرار دهد تا از حمایت دولت سوریه دست بردارند.

 

این معارض سوری همچنین بر این باور است که عربستان منتظر است زمانی جمهوری‌خواهان در امریکا به قدرت برسند که قیمت نفت به پایین‌ترین سطح خود برسد. این مسئله سبب خواهد شد که جمهوری‌خواهان به مقابله با روسیه و ایران با استفاده از ابزارهای نظامی و اقتصادی روی آورند که مطابق با سیاست عربستان سعودی است؛ کشوری که خواستار براندازی دولت سوریه و محاصره ایران است.

 

«فاتح جاموس»: معرفی علوش، تله انفجاری عربستان سعودی در مذاکرات ژنو است

 

«فاتح جاموس» نیز یکی دیگر از معارضان برجسته سوریه است که حضور علوش را حربه و دستاویز عربستان سعودی برای به شکست کشاندن مذاکرات ژنو می‌داند. وی تأکید دارد که اگر عربستان و امریکا بر حضور برخی افراد پیشنهادی خود در ژنو اصرار کنند هیچ پیشرفتی در روند حل سیاسی بحران سوریه ایجاد نخواهد شد.

 

وی همچنین اظهار داشت که معرفی علوش بعنوان مذاکره کننده ارشد در فهرست اعضای هیئت نمایندگان معارضان سوریه برای مشارکت در نشست ژنو 3، تله انفجاری در پرونده مذاکرات صلح سوریه و سنگ اندازی در روند تلاش‌های روسیه برای حل بحران سوریه و مانع‌تراشی جدید است.

 

مرگ «زهران علوش» و پیروزی‌های محور مقاومت؛ برگ برنده دمشق در مذاکرات ژنو

 

اما درباره این اقدامات عربستان نباید این نکته را فراموش کرد که دولت سوریه در حالی وارد این مذاکرات شده است که در عرصه میدانی برگ برنده بسیاری در دست دارد. در مقابل عربستان سعودی و کشورهای غربی و ترکیه در میدان سوریه برگی در اختیار ندارند. «زهران علوش» سرکرده معدوم جیش الاسلام ابزار فشار عربستان بود که با حمله هوایی جنگنده‌های سوری کشته شد و سعودی‌ها مهمترین مهره خود در سوریه را از دست دادند.

 

ناظران سیاسی نیز معتقدند که سوریه و متحدان این کشور به خوبی معنای ملازمت عرصه میدانی و مذاکرات ژنو را می‌دانند. از این روی محور مقاومت بر این باور است که بقای عرصه میدانی برای زدودن ابهامات بیانیه وین و چینش مجدد توافق‌ها و تفاهمنامه‌های مرتبط با سوریه از جمله بیانیه‌های وین و ژنو و قطعنامه‌های شورای امنیت همچنان ضروری به نظر می‌رسد.

 

یک منبع مطلع سیاسی نیز در تحلیل چگونگی تأثیر عرصه میدانی سوریه بر مذاکرات ژنو تأکید دارد که میان صدها جبهه در سوریه، و سالن مذاکرات ژنو طبیعتا نوعی ملازمت وجود دارد. عرصه میدانی سرحدات ممکن و غیر ممکن را در هر بحرانی از جمله بحران سوریه تعیین می‌کند و مشارکت معارضان سوری در این مذاکرات تتمه شکست‌های میدانی گروه‌های معارض است و حاصل دیگری برای آنها نخواهد داشت.

 

کوتاه سخن اینکه، طبیعی است که در پی انتخاب شخصیت تکفیری همچون علوش به حیث یکی از مذاکره کنندگان ارشد هیات نمایندگان معارضان سوری، ژنو 3 و به طور کلی روند سیاسی بحران سوریه نتیجه ملموسی در پی نخواهد داشت؛ زیرا سوریه هیچ‌گاه مذاکره با چنین فردی را نخواهد پذیرفت و تن دادن به چنین مذاکراتی را مشروعیت بخشیدن به تروریزم در سوریه تلقی خواهد کرد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید