امروز مصادف با چهارشنبه, 2 میزان , 1399 , Wednesday, 23 September , 2020
کد مطلب : 1977 , ,
+
-

مسعود پشت نقاب حزب جمعیت اسلامی

زمان انتشار : چهارشنبه, 17 فوریه , 2016 , بخش : مقاله

احمد ضیا مسعود

احمد ضیا مسعود با استفاده از حسن اعتبار برادر فقید و شهیدش احمد شاه، به دنبال خودنمایی و فراری رو به جلو برای متمایز کردن خود از دیگر سران این حزب ازجمله صلاح الدین ربانی و عطامحمد نور است.

برای اعلام جهاد احمد ضیا مسعود و قیام وی در برابر طالبان و ناآرامی های شمال و مناطق مرکزی، سه منظر مختلف وجود دارد که هر یک به نوبه ی خود می تواند قابل اعتنا باشد؛ چرا که مسایل پشت پرده ی بسیاری هنوز وجود دارند که تفسیر و تعبیرهای متفاوتی دارند.

منظر اول اینکه اگر مسعود خودسرانه و به موجب اختلافات احتمالی با ارگ ریاست جمهوری و شخص رییس جمهور، اقدام به ایتلاف و اجتماع و اتحاد با تاجیک ها و نبرد مستقل از حکومت با طالبان کرده است که کمترین مجالی برای آن نمی یابد و صرفا خوراک خبری رسانه ها و مضحکه ی عوام می شود و بس.

بدین معنا که همچنان که حکومت اجازه ی مداخله در امور امنیتی را حتی به خود سران سازمان امنیتی ملی، وزارتخانه های دفاع و داخله و اردوی ملی نمی دهد و با سرپرستی کردن ارگان های مذکور، توان آنان را تقلیل می دهد؛ مسعود را همچون دوستم و نبیل به حاشیه خواهد راند.

منظر دوم اینکه اگر نماینده ی ویژه ی رییس جمهور در امور حکومتداری خوب با هماهنگی و اطلاع کامل و کسب اجازه ی اشرف غنی و عبدالله دست به چنین قیام و اعلان جنگی زده است به دو شاخه متمایز تفکیک می گردد که در شاخه اول وی آگاه به تمام امور و پیامدهای خود است.

در اینصورت که البته احتمال کمتری نسبت به شاخه دیگر دارد، مسعود پشت نقاب حزب جمعیت اسلامی و با استفاده از حسن اعتبار برادر فقید و شهیدش احمد شاه، به دنبال خودنمایی و فراری رو به جلو برای متمایز کردن خود از دیگر سران این حزب ازجمله صلاح الدین ربانی و عطامحمد نور است.

در تایید این مدعا همان بس که وی مجالی که برای عرض اندام در سمت نمادین خود در حکومت می خواست بدست نیاورد و اینک از فرصت مغتنم پیش آمده سود می جوید و متحدانش را عوام تاجیک تبار و اعضای جزء حزب تشکیل می دهد نه سران شاخص آن.

منظر سوم که در واقع شاخه منشعب از منظر دوم با احتمال بسیار قوی تر از منظرهای پیشین می باشد اینست که وی با طناب پوسیده ی جهاد به چاهی می غلتد که 26 سال قبل مجاهدان غلتیدند. در این منظر، فرض را بر این می گذاریم که احمدضیا مسعود نه با اراده ی خود، نه آگاهانه و نه آزادانه قدم در این راه نهاده است.

به عبارت دیگر و بیان صریح تر، سران قبیله سالار و متعصب و قوم گرای حاکم بر ارگ، باز نقشه ای شوم در سر می پرورانند که یکی از چهره های تاجیک تبار را پیش انداخته اند تا نظر موافق ولایات شمالی و بعضا مرکزی را جلب کند و سپس رهبران اصلی این قایله به پیاده کردن طرح و برنامه ی خود بپردازند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید