امروز مصادف با پنج شنبه, 3 میزان , 1399 , Thursday, 24 September , 2020
کد مطلب : 2002 , ,
+
-

هدف آمریکا در افغانستان

زمان انتشار : جمعه, 19 فوریه , 2016 , بخش : یادداشت

فساد

برای ما در این چهارده سالی که گذشت کاملاً مشخص شده است که آمریکا هیچ کار مثبتی در این سرزمین نخواهد کرد.
رییس جمهور اشرف غنی می گوید که دیری نخواهد گذشت که آفتاب صلح و ثبات در افغانستان طلوع کند. به زودی در شورای عالی صلح، برخی از رهبران جهادی گماشته خواهند شد. وی یکبار دیگر از مخالفان مسلح خواست تا به پروسه صلح افغانستان بپیوندند.

داکتر زلمی زابلی عضو مجلس سنا، در برنامه «نگرش» گفت: در پروسه صلح بر حکومت انتقادهای شدید و زیادی وجود دارد. از جمله اینکه برای گفتگوهای صلح، جوانی را روان می کند که یک سال بیشتر در کار حکومت تجربه ندارد. چطور می تواند با جوانب مقابل چون انگلستان و پاکستان و آمریکا گفتگو کند و از منافع ملی دفاع کند؟ در حالیکه از جانب این کشورها، کسانی برای گفتگو می آیند که یک عمر، در سیاست بوده اند. در حالیکه ما افراد بهتر فراونی داریم.

وی، نشست های صلح را بی نتیجه خوانده و افزود: حکومت در خصوص صلح به مردم دروغ می گوید. با این نشست ها صلح به افغانستان نمی آید. در این نشست ها، چین و آمریکا داعیه داران آوردن صلح هستند. آنها خود، طالبان و داعش را حمایت و تمویل می کنند چطور صلح رابیاورند؟ آیا آنها دست از حمایت این گروه ها بر می دارند؟

زابلی، هدف کشورهای چون انگلیس و آمریکا را تامین صلح در افغانستان نمی داند می گوید: مشکلی که ما در عرصه صلح داریم، آمریکا، انگلیس و پاکستان است. چرا که همه می دانند که آنها برای تامین صلح در افغانستان فعالیتی نخواهند کرد. آنها با توجه به اهدافی که دارند، این گروه های تروریستی را به وجود آورده و تمویل می کنند. بازی نشست های صلح برای فریب مردم است. حالا هم آوردن رهبران جهادی در شورای عالی صلح، نتیجه ای ندارد. این حکومت باید اجماعی ملی از مردم به وجود آورد و از آنها مشورت بخواهد. حکومت تا این کارها را انجام ندهد صلح به افغانستان نخواهد آمد.

این عضو سنا، در خصوص هدف آمریکا در افغانستان گفت: برای ما در این چهارده سالی که گذشت کاملاً مشخص شده است که آمریکا هیچ کار مثبتی در این سرزمین نخواهد کرد. حتی حالا که پیمان امنیتی با این کشور امضا کرده ایم، به هیچ کدام از مفاد آن عمل نکرده است. آمریکا هشت پایگاه در افغانستان دارد اما طالبان همچنان مردم ما را می کشند و قتل عام می کنند. منافع آنها ایجاب کرده است که به اینجا بیایند. آنها می خواهند به طرف آسیای میانه، چین و سلاحهای هسته ای هندوستان بروند تا آنها را مهار کنند و نظام های آسیای میانه را تغییر دهند. به همین دلیل می خواهند در افغانستان جنگ و بحران ادامه داشته باشد تا به راحتی به کار خود بپردازند.

وی، تامین صلح را وظیفه مردم می داند و می گوید: وظیفه ملت افغانستان است که بیدار شوند و این مسایل را درک کنند و در مقابل آن به پا خیزند. حکومت باید این ابتکار را به دست بگیرد و ملت را به دور خود جمع کند تا پشتوانه حکومت و دولت شود. خارجی ها باید بفهمند که ملت افغانستان، پشتیبان حکومت است و خواسته حکومت، خواسته ملت است. آن وقت است که خارجی ها قبول می کنند که به بحران در افغانستان خاتمه دهند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید