امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 2048 , ,
+
-

گلاب منگل، خاینی که محاکمه نمی شود!

زمان انتشار : دوشنبه, 22 فوریه , 2016 , بخش : مقاله

گلاب منگل

 

معامله بر سر دندغوری و واگذاری آن به طالبان، سروصدای زیادی ایجاد کرده است اما همچنان جزیره ای امن برای تحرکات و تعلیمات و تجهیزات مخالفان مسلح بشمار می رود. به گونه ای که دامنه ی تشعشعات و پس لرزه های بغلان، تا دورترین نقاط و بالاترین مقامات رسیده است اما حصاری به دور خود کشیده است تا مقصران اصلی مصون بمانند.

 

گلاب منگل وزیر اقوام و قبایل، در رأس افراد خاین که دندغوری را با طالبان معامله و در عوض آن، نظر لطف پاکستان و انگلیس و امریکا را به خود جلب کرد؛ اصلی ترین فردی است که باید مورد مواخذه و توبیخ قرار گیرد اما به یکباره همه ورق ها برمی گردد و نورالحق علومی ظاهرا استعفا می دهد و در واقع برکنار می شود.

 

جنگ شبانه روزی و ناامنی در دندغوری و دندشهاب الدین ولایت بغلان که به سایر نقاط هم سرایت کرده است، گریبانگیر افرادی می شود که با نبودنشان راه را برای سقوط صفحات شمال هموار تر می کنند ولی برخی گناهکاران چنان از مهلکه می جهند که…

 

بدین معنا که مساله ماندن یا نماندن و استعفاهای مکرر و عدم پذیرش چندین باره ی آن میان وزیر داخله و رییس جمهور، چنان سایه ی خود را بر سر وزیر اقوام و قبایل گستراند که همگان از یاد بردند جرقه ی این ناامنی ها از کجا بوده است؛ همانگونه که حنیف اتمر، تفاهمنامه امنیتی کابل واشنگتن را به امضا رسانید ولی هرگز خم به ابرو نیاورد.

 

در همین راستا و موازی با همین جریان، از بند گسستن عامل ورشکستگی کابل بانک و رهایی فیروزالدین فیروز به بهانه ی مشارکت در پروژه ی حکومتی، بلای جان عبدالعلی محمدی مشاور تجاری رییس جمهور شد ولی بدهکاران به خزانه ملی را از آماج اذهان عمومی دور نگاه داشت.

 

تمام این مقدمه چینی ها برای رسیدن به این نتیجه گیری قاطع و روشن بود که در پس پرده ی تلفات مردم ملکی و سربازان اردوی ملی در دندغوری و پیشروی طالبان در صفحات شمال، رازهای مگوی بسیاری نهفته است که جز با اراده و مصلحت امریکا فاش نخواهند شد.

 

مگر نه اینکه معامله بر سر واگذاری دندغوری به مخالفان مسلح با امضای ثبت شده ی مقامات و مسوولان افغانستانی، رسمی شده است، پس خاینان ملی و وطن فروشان کجا هستند؟ سایه ی امن کدام سازمان های داخلی و خارجی بر سر معامله گران اصلی دندغوری با نام های مستعار و هویت های آشکار گسترده شده است؟ آیا با تغییر وزارت داخله، دیگر شاهد چنین تفاهمنامه های ننگین نخواهیم بود یا برعکس مانعی بزرگ از سر راه وزیر اقوام و قبایل برداشته می شود؟

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید