امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 2052 , ,
+
-

صحبت های رییس جمهور جنبه عملی ندارد!

زمان انتشار : دوشنبه, 22 فوریه , 2016 , بخش : یادداشت

داکتر موسی جعفری

 

اشرف غنی، رییس جمهور می گوید که دیری نخواهد گذشت که آفتاب صلح در افغانستان طلوع کند. عبارت «به زودی» بارها و در موارد مختلف از زبان رییس جمهور شنیده شده است. در حالیکه در تمام همان موارد اقدامی عملی مشاهده نگردیده است. آیا این عبارت در خصوص صلح هم به چنین سرنوشتی دچار خواهد شد؟ رییس جمهور بر کدام مبنا برای صلح چنین عبارتی را به کار برده است؟

 

داکتر موسی جعفری استاد دانشگاه، در برنامه «نگرش» گفت: صلح یک پروسه است و یک سری الزمات و پیش شرط هایی برای آن وجود دارد. این روزها نگرانی هایی در حوزه امنیت افغانستان از زبان غربی ها شنیده می شود و آنها اظهار می کنند که سال آینده سال ناامید کننده است. در حالیکه رییس جمهور ما می گوید ما به زودی به صلح می رسیم. این تناقض ها در اعلانات، مردم را نگران کرده و آنها را در ابهام از آینده فرو برده است.

 

وی با انتقاد از اعلان رییس جمهور مبنی براینکه به زودی به صلح می رسیم، بیان داشت: صلح در افغانستان پروسه ای چند وجهی است. تنها یک بعد ندارد که فقط رضایت دولت افغانستان در آن باشد. حکومت باید طرف های دیگر صلح را در نظر بگیرد. در همین نشست چهارجانبه ای که صورت گرفت، نقشه راهی ترسیم شد اما بلافاصله پس از ترسیم نقشه راه، چالش های دیگری به وجود آمد. چالش هایی مانند اینکه آیا غیر از این چهار کشوری که در این نشست ها مشارکت دارند، کشورهای دیگری هم وارد شوند یا خیر. هرچقدر مباحث جدی تری در نشست ها، وارد شود، چالش ها هم جدی تر می شود. حکومت هنوز به طور مستقیم با مخالفان مسلح وارد بحث وگفتگو نشده است تا مشخص شود پس از آن چه سرنوشتی قرار است بر سر کشور ما آید. نخبگان، جامعه مدنی، زنان و مردان کشور نگران هستند که پس از گفتگوهای صلح چه خواهد شد. بنابراین مشخص می شود که پروسه صلح پروسه ای کوتاه مدت و چندماهه نیست. دوره ای بلند مدت دارد. اگر بررسی ای بر دستاوردهای حکومت وحدت ملی داشته باشیم به این نتیجه می رسیم که حکومت وحدت ملی نمی تواند در پروسه صلح موفق باشد. ما در حوزه سیاسی و امنیتی دستاوردی نداشته ایم. وقتی در این حوزه ها دستاوردی نداشته باشیم در حوزه صلح هم موضوعی برای بحث وجود نخواهد داشت. اینها نشان می دهد که صحبت های رییس جمهور یک صحبت صرفاً اعلانی است و جنبه عملی چندانی ندارد.

 

داکتر جعفری، با بیان اینکه نشست های چهارجانبه به تنهایی نمی تواند صلح بیاورد، گفت: نشست های چهار جانبه می تواند نوید های کم رنگی را به ما بدهد که با آن بتوانیم، حداقل طرف مقابل خود را به خوبی بشناسیم اما رفتن به طرف صلح نیازمند این است که ظرفیت هایی از داخل نیز ایجاد شود. این بسترها و ظرفیت ها در حال حاضر دیده نمی شود. امیدواریم در ادامه راه این ظرفیت ها ایجاد شود در غیر آن صورت فقط اتلاف وقت خواهد بود.

 

استاد دانشگاه در خصوص گفته رییس جمهور، عنوان کرد: رییس جمهور و مقام های سیاسی کشور وقتی از صلح صحبت می کنند باید مکانیزم هایی نیز برای آن ایجاد کنند که این پروسه به پیش رود. نه اینکه فقط اعلام شود که سال آینده سال صلح است. باید مشخص باشد که کدام عملکرد نشان می دهد که سال آینده سال صلح باشد. مردم افغانستان، نسبت به صلح، نسبت به کشورهای منطقه، کشورهای همسایه و حتی کشورهای هم پیمانمان مثل آمریکا نمی توانند نگاه مثبت داشته باشند. چرا که دستاوردی را در این همکاری ها نمی بینند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید