امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 2088 , ,
+
-

ملت ما ملتی بی صاحب است!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 23 فوریه , 2016 , بخش : یادداشت

          بسم الله شیر

 

دور چهارم نشست گفتگوهای صلح در کابل برگزار می شود. گرچه حرف های بی شماری از دهان سران دولت مبنی بر صلح بیرون می آید، گرچه امیدواری های بی شماری داده می شود، گرچه سه نشست سه جانبه و چهار جانبه در افغانستان و پاکستان برگزار شده است اما مردم تا کنون ردپایی از صلح مشاهده نکرده اند، به آن باور هم ندارند. چرا که نه آتش بسی دیده می شود، نه اعلام آمادگی از سوی دشمنان افغانستان، داعش هم مانند گرزی از آتش بر سر مردم افغانستان قرار گرفته است. مردم حالا دیگر صلح را باور ندارند، بلکه ناامنی و جنگ، آینده ای نامعلوم و بی ثباتی را باور دارند.

 

بسم الله شیر آگاه مسایل سیاسی در برنامه «راه حل» گفت: ملت افغانستان، ملتی بی صاحب است. اگر افغانستان حاکم و صاحب می داشت، در این چهارده سال می توانستیم افغانستان را به اوج ترقی و پیشرفت برسانیم. با وجود اینکه چهارده سال قبل، تمام زیربناهای افغانستان ازبین رفته بود اما با پولهای بی شماری که بعد از آن، از چندین کشور دنیا به افغانستان سرازیر شد، امکان بازسازی دوباره و بهتر افغانستان وجود داشت اما چنین اتفاقی نیفتاد.

 

وی افزود: گرچه متاسفانه حکومت ما دست نشانده است و همه این را می دانند ولی آنها باهمین وجود هم می توانستند برای مردم دل بسوزانند و حداقل درحد پنجاه درصد، برای مردم کار کنند.

 

این آگاه سیاسی، معتقد است طالبان ساخته مستقیم آمریکا است و بیان داشت: ملت ما در برابر تدابیر غربی ها در افغانستان، شکست خوردند. غربی ها در افغانستان طالبان رابه وجود آوردند. به طوریکه به هر جای افغانستان که نظر افکنیم، یک ملا دیده می شود. ملاهایی که خود، نه از دین می فهمند و نه از اسلام. آمریکایی ها طالبانی را که نقش خاصی نداشتند و سرباز محسوب می شدند کشتند و قتل عام کردند که به جهانیان بگویند ما با تروریزم مبارزه می کنیم اما رهبران آنها رابه پاکستان برگرداندند و تمویل دوباره کردند. با آنها قرارداد کردند که تمویل شان کنند و آنها از کسانی باشند که در جنگ ساختگی با آمریکا در افغانستان باشند. این کار، کاملاً برنامه ریزی شده بوده است.

 

شیر، ادامه داد: غربی ها طالبان را تمویل کردند که زمینه حضور خود را در افغانستان مهیا کنند. پس از آن پیمان امنیتی رامطرح کردند و اذعان کردند که نیروهای امنیتی افغانستان به کمک غربی ها نیاز دارد تا ما آنها راتجهیز کنیم و آموزش دهیم.

 

شیر، در خصوص عوامل ناامنی در افغانستان اظهار کرد: متاسفانه برای ناامن کردن و ناامن نگاه داشتن افغانستان، فقط آمریکا، پاکستان و طالبان نیستند بلکه افرادی در ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز هستند که نمی خواهند کشور، امن باشد. این افراد خاین روی منافع آمریکا و پاکستان کار می کنند. منافع آمریکایی ها در این است که آسیای میانه را تهدید کنند. این تهدید هم از شمال افغانستان انجام می شود. پس باید این قسمت از افغانستان ناامن باقی بماند. به همین دلیل آمریکایی ها در افغانستان نه در زمینه اقتصاد کار کردند، نه روی امنیت کار کردند بلکه آن را بدتر هم کردند، صلح هم که نوعی فریب مردم است. ما با چه کسانی می خواهیم صلح کنیم؟ وقتی می دانیم که طالبان ابزار بیرونی ها هستند. این طالبان نیستند که باید صلح کنند بلکه این اراده خارجی ها است که صلح می آورد. علاوه بر آن ما اگر با طالبان صلح کنیم با داعش چه کنیم؟

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید