امروز مصادف با یکشنبه, 6 میزان , 1399 , Sunday, 27 September , 2020
کد مطلب : 2253 , ,
+
-

تلاش امریکا و اسراییل برای رفع شکاف بین جریان‌های تکفیری در یمن

زمان انتشار : یکشنبه, 28 فوریه , 2016 , بخش : مقاله

یمن

به گزارش ندای افغانستان، منابع ویژه یمنی تاکید کردند: انتصاب «علی محسن الاحمر» جنرال کهنه کار اردوی یمن به پست معاون لوی دِرَستیز اردوی یمن نقشه مشترک امریکا و رژیم صهیونیستی برای متحد کردن جریان‌های تکفیری در جنوب یمن برای مقابله با انصارالله است.

منابعی ویژه در صنعا خبر دادند: انتصاب اخیر «علی محسن الاحمر» جنرال مزدور و در عین شناخته شده اردوی یمن در پست معاونت لوی دِرَستیز قوای نظامی این کشور به دستور امریکا صورت گرفته است.

این منابع گفتند: در شرایطی که جنوب یمن شاهد تشدید ناامنی‌هاست منصور هادی، رییس جمهور مستعفی یمن به سفارش امریکا با بازگرداندن محسن الاحمر به عرصه نظامی، می‌خواهد رابطه بین گروه‌های تکفیری و تندرو در یمن را بهتر کرده و آنها را با یکدیگر متحد کند.

منابع یمنی تصریح کردند: اختلافات شدید و ناآرامی‌ها در فرقه ‌های نیروهای متجاوز، مزدور و عناصر تکفیری داعش و القاعده موجب جدا شدن برخی قومندانان از ایتلاف دشمن سعودی و اعلام تشکیل اقلیم یا کشوری کوچک برای خود در جنوب یمن شده است.

این منابع افزودند: همین امر امریکا را وادار به انتصاب یک مزدور عربستان در مقام معاون لوی دِرَستیز نیروهای مسلح یمن کرد، چون امریکا می‌داند که عناصر تکفیری در جنوب یمن تنها به دستور «علی محسن الاحمر» که او را پدر معنوی خود می‌خوانند عمل می‌کنند.

منابع مذکور گفتند: علی محسن الاحمر در حکومت‌های پیشین یمن هنگامی که قومندان لوای یک زرهدار این کشور بود از عناصر تکفیری حمایت می‌کرد و مرد شماره یک امریکا و اسراییل در منطقه از لحاظ نظامی شمرده می‌شود، به گونه‌ای که شاخه نظامی امریکا و اسراییل در منطقه است، در حالی که عربستان شاخه دینی است و هر دو در کنار یکدیگر دولت اسلامی در عراق و شام را تشکیل دادند.

این منابع ادامه دادند: علی محسن الاحمر تنها مردی است که رابطه قوی با گروه‌های افراط گرا دارد که در جنوب یمن بر سر نفوذ و سیطره خود با یکدیگر و همچنین با دیگر گروه‌های مسلح طرفدار منصور هادی و حزب الاصلاح نزاع دارند.

بنا بر اطلاعات میدانی، قومندانان نظامی طرفدار ایتلاف عربی به خصوص در مأرب و الجوف با یکدیگر اختلافات عمیقی دارند که بارزترین نمونه آن اختلاف بین هاشم الاحمر و محمد المقدشی در این مناطق است به گونه‌ای که الاحمر نمی‌خواهد زیر دست المقدشی باشد و بالعکس.

منابع یمنی گفتند: الاحمر می‌تواند با پایان دادن به این گونه اختلافات و از جمله رفع اختلاف بین المقدشی و الاحمر آنها را تحت رهبری خود قرار دهد.

این منابع تصریح کردند: انتصاب محسن الاحمر از سوی منصور هادی و با چراغ سبز عربستان حامل پیامی سعودی به امارات برای مرحله پس از جنگ است.

منابع یمنی افزودند: ابوظبی که با انتصاب خالد بحاح، از شخصیت‌های یمنی طرفدار امارات به حیث معاون رییس جمهور یمن جای پایی برای خود در مرحله آتی داخل یمن باز کرده بود با اقدام ریاض در انتصاب محسن الاحمر به معاونت لوی درستیز اردوی یمن روبرو شد البته این پست در قانون اساسی یمن وجود ندارد، اما در هر حال نشانه نزاع دو کشور بر سر تقسیم یمن است.

منابع یمنی گفتند: محسن الاحمر همچنین به رابطه قوی با ریاض مشهور است و از تجربه بالای نظامی در طول جنگ‌های شش گانه با حوثی‌ها در یمن برخوردار است کما اینکه یکی از قومندانان جنگ 1994 با جنبش جنوبی یمن بوده است.

این منابع ادامه داد: محسن الاحمر دشمن سرسخت جنوبی‌های یمن شمرده می‌شود، به خصوص از زمانی که عناصر بلک واتر از جبهه تعز عقب‌نشینی کرده و امریکا و عربستان زیان سنگینی را در جبهه‌های نبرد مقابل رزمندگان اردو و کمیته‌های مردمی متحمل شدند.

تحلیلگران سیاسی پیش‌بینی می‌کنند محسن الاحمر قدرت بازگشت به عدن را ندارد و بسیاری از نیروهای آنجا دیگر او را قبول ندارند، اگرچه اعلام مخالفت خود را هنوز علنی نکرده‌اند علاوه بر اینکه الاحمر همه اسباب قدرت خود در شمال یمن و همچنین نیروهایی از اردو و قبایل را که به آنها تکیه داشت از دست داده است.

وی افزود: بنابراین انتظار می‌رود کار الاحمر تاثیرگذاری بر روی گروه‌های تکفیری و متحد کردن شبه نظامیان در جبهه‌های نبرد مقابل انصار الله است.

رییس‌جمهور مستعفی یمن هفته گذشته با چراغ سبز عربستان، جنرال باتجربه جنگ‌های شش‌گانه علیه حوثی‌ها را به عرصه قدرت نظامی، بازگردانده تا شاید رویای بازگشت به حاکمیت در صنعاء را محقق سازد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید