امروز مصادف با یکشنبه, 6 میزان , 1399 , Sunday, 27 September , 2020
کد مطلب : 2256 , ,
+
-

۳۶ هزار عضو در سال ۲۰۱۵، واحدهای پولیس افغانستان را ترک کرده‌اند

زمان انتشار : یکشنبه, 28 فوریه , 2016 , بخش : اخبار افغانستان, سیاسی

به گزارش ندای افغانستان، روزنامه امریکایی در مورد مشکلات نیروهای امنیتی افغان با وجود سرمایه‌گذاری ۱۸ ملیاردی کشورهای کمک کننده به پولیس این کشور اعلام کرد که ۳۶ هزار عضو در سال ۲۰۱۵ میلادی واحدهای پولیس افغانستان را ترک کرده‌اند.

وال‌استریت ژورنال با انتشار مطلبی در شماره اخیر خود به بررسی وضعیت نیروهای امنیتی افغان و مشکلات آنها از آغاز سال 2015 میلادی پرداخته است.

در حالی که هزاران نفر از نیروهای امنیتی افغان با وجود حملات فزاینده‌ طالبان و رهبری ضعیف این نیروها، مراکز امنیتی را ترک می‌کنند، پولیس افغانستان در سال 2015 نزدیک به یک چهارم اعضایش را از دست داده است.

وزارت داخله افغانستان در گزارشی به کشورهای کمک کننده گفته است که سال گذشته 36 هزار نفر از افراد پولیس مراکز این نیورها را ترک کرده‌اند.

کشورهای کمک کننده به نیروهای پولیس افغانستان که امریکا بیشترین سهم را در آن دارد، بیش از 18 ملیارد دالر را برای تأمین و پرداخت وجوه پولیس این کشور سرمایه‌گذاری کرده‌‌اند.

نیروهای پولیس افغانستان در خط مقدم جنگ علیه طالبان و دیگر گروه‌های مخالف دولت کابل قرار دارند و به‌طور ویژه‌ای در برابر حملات آسیب‌پذیراند، چون از آنها برای تأمین امنیت جاده‌ها و شهرهای مهم استفاده می‌شود.

آمار وزارت داخله افغانستان نشان می‌دهد حدود 200 پولیس در ماه جَنیوری سال جاری میلادی کشته شده‌اند که این امر باعث شد کمک کنندگان به این کشور پیش‌بینی کنند سال جاری میلادی سخت‌ترین سال برای نیروهای امنیتی افغان خواهد بود.

این در حالی است که «نورالحق علومی» وزیر داخله افغانستان نیز در ماه جاری میلادی از سمت خود استعفا داد و در یادداشتی که به شورای امنیت ملی این کشور ارسال کرده بود خطالب به محمد اشرف‌غنی رییس‌جمهور افغانستان، حکومت را به چشم‌ پوشی عمدی از پیشنهادات برای ایجاد اصلاحات و ناکامی در تأیید به موقع انتصاب‌ها در این وزارت متهم کرد.

وی در این یادداشت تصریح کرد: عدم توجه باعث شده تلفات پولیس و غیرنظامیان در افزایش یابد و متوجه شده‌ام که علاقه کمی برای پذیرفتن پیشنهادات من وجود دارد.

به نوشته وال‌استریت ژورنال، نیروهای پولیس افغانستان دستمزد کمی دریافت می‌کنند و اغلب به اخاذی از غیرنظامیان بجای محافظت از آن‌ها متهم هستند.

بسیاری از آن‌ها خود قربانیان فساد هستند و افراد مافوق بخشی از پولی را که برای حقوق و تجهیزات نظامی ضروری است را به جیب خود می‌زنند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید