امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 2293 , ,
+
-

رییس جمهور اراده ای برای اصلاحات انتخاباتی ندارد!

زمان انتشار : دوشنبه, 29 فوریه , 2016 , بخش : یادداشت

فضل احمد معنوی

نزدیک به 10 ماه از آغاز به کار اصلاح نظام انتخاباتی، تاکنون این روند با موانع و دشواری های زیادی دست و پنجه نرم می کند. تلاش ها برای گذاشتن سنگ پیش برنامه های اصلاح نظام انتخاباتی این روند را بسیار کند ساخته است. تاجایی که بسیاری ها به اراده حکومت برای اصلاح نظام انتخاباتی بی باور شده اند. اکنون طرح اصلاح نظام انتخاباتی روی میز رییس جمهور قرار گرفته است و انتظار توشیح رییس جمهور را می کشد.آیا رییس جمهور اراده ای برای برکناری کمیشنرهای قبلی و اصلاحات انتخاباتی دارد؟

فضل احمد معنوی رییس در برنامه «فراخبر» گفت: آوردن اصلاح یک امر حتمی است. گامی که برای آوردن اصلاح گذاشته شده، برگشت ناپذیر است. هیچ مانعی نمی تواند سر راه اصلاح قرار بگیرد اما اینکه از لحاظ زمانی چه وقت و چگونه انجام شود، قابل بحث است. افراد و اشخاصی درون حکومت هستند که هنوز اراده ای برای اصلاح ندارند، سنگ اندازی کرده و موانع ایجاد می کنند. هیچ مانعی نمی تواند از اصلاحات انتخابات و برگزاری انتخابات جلوگیری کند اما این امر مشروط بر این است که اراده ای برای برگزاری آن وجود داشته باشد. در حال حاضر، اولویت های دیگری بر سر راه حکومت وجود دارد که توجه حکومت بیشتر به آن اولویت ها است. مساله امنیت و مساله صلح که در جال جدی شدن است، هر دو موضوع پیوندی ناگسستنی با مساله انتخابات دارد. هم مساله صلح و هم مساله امنیت.

به باور وی، برای برگزاری انتخابات، هیچگونه آمادگی وجود ندارد، اراده ای وجود ندارد. اولویت های دیگر باعث شده است که بحث انتخابات به فراموشی سپرده شود. اگر مساله صلح اجرایی نشود و موضوع جنگ دوباره مطرح شود، انتخابات به طور قطع برگزار نمی شود. وضعیت امنیتی بدتر می شود و تمام توجه حکومت به طرف امنیت خواهد بود. اگر مساله صلح هم به میان آید بازهم انتخابات برگزار نمی شود چرا که این صلح باید عملی شود و کسانی که به پروسه صلح می پیوندند که طالبان خواهد بود برای اینکه در انتخابات به آنها شانس داده شود انتخابات به تاخیر می افتد.

معنوی، با بیان اینکه قبل از شروع اصلاحات باید اراده، برای برگزاری آن نشان داده شود، گفت: اگر اراده برای برگزاری انتخابات جدی شود، اصلاحات آن هم جدی می شود. بنابراین ما برای برگزاری انتخابات زمان زیادی نیاز داریم. لازم است که اصلاحات به وجود آید و اصلاحات تطبیق شود. تطبیق اصلاحات هم کار دشواری است.

رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات، معتد است، با وجود افراد قبلی در کمیسیون انتخابات تجارت قبلی تکرار می شود و افزود: لازمه اصلاح انتخاباتی هم تجدید نظر بر سر این اشخاصی است که در کمیسیون های انتخاباتی هستند. حکومت اگر به وجود آمده است با کار همین کمیسیون ها به وجود آمده است، حکومت هم این اشخاص را محاکمه و یا برکنار نخواهد کرد.

معنوی، در خصوص ادامه کار اعضای قبلی کمیسیون انتخابات گفت: اعضای کمیسیون انتخابات باید بدانند که افکار عمومی علیه آنان است. بنابراین باید بپذیرند که ادامه کار به نفعشان نیست. رهبران حکومت هم باید بدانند که باید، گام هایی را برای اصلاحات بردارند. اگر این کار را نکنند، باید پرونده سیاسی خود را ببندند و از سیاست کنار بروند. در غیر این صورت اگر خواسته باشند که در سیاست باشند، در افغانستان باشند و حمایت مردم را داشته باشند و در دوره های بعدی نقشی در نظام و سیاست افغانستان داشته باشند مجبور هستنند که سر حرف خود باشند و حداقل آنچه که در موافقتنامه سیاسی ریخته شده به مرحله اجرا در آید.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید