امروز مصادف با یکشنبه, 6 میزان , 1399 , Sunday, 27 September , 2020
کد مطلب : 2593 , ,
+
-
آذرخش حافظی، در برنامه «فراخبر»؛

فساد؛ تهدیدی جدی برای افغانستان!

زمان انتشار : جمعه, 1 آوریل , 2016 , بخش : مقاله, یادداشت

فساد؛ تهدیدی جدی برای افغانستان!

گزارش اداره شفافیت جهانی، نشان می دهد که افراد آلوده به فساد، بقای حکومت افغانستان را تهدید می کنند. در این گزارش به حکومت افغانستان توصیه می شود که اگر می خواهد از بقایش اطمینان داشته باشد و به صلح برسد، باید بی درنگ جلو فساد اداری را در کشور بگیرد. از این گزارش بر می آید که میلیاردها دالر از کمک های جهانی در راستای ریشه کن سازی فساد اداری به هدر رفته است.

آذرخش حافظی، رییس روابط اتاق های تجارت و صنایع در برنامه «فراخبر» گفت: اگر ما فساد را از بین نبریم، فساد افغانستان را از بین می برد. این یک حقیقت مسلم است. این تهدید همیشه وجود دارد. فساد منجر به سقوط دولت ها و حکومت ها و رهبران سیاسی شده است. این یک مساله حقیقی است و نمی شود آن را انکار کرد. گروه های مختلفی که شریک قدرت هستند به طور جداگانه و در زیر یک چتر عمل می کنند. سعی و تلاش آنها هم گرفتن قدرت از طریق چوکی هایی به سهم هر کدامشان است. چیزی که در این میان قربانی می شود، شایسته سالاری، فهم، دانش و تجربه، است.

وی، معتقد است افراد فاسد هستند که حکومت را اداره می کنند و بیان داشت: رهبران حکومت، در کشمکش های خود، وزارت ها را تقسیم می کنند و متناسب با روابطی که دارند مسوولان آن را انتخاب می کنند. بدین ترتیب روابط حرف اول را در گزینش ها می زند. ملت افغانستان هم در این بلوا خارج از دایره است. جوانانی که هر سال به بازار کار وارد می شوند اصلاً به حساب نمی آیند. به این ترتیب اساس و بنیاد فساد، گزینش های نادرست است. از نظر رهبران حکومت، یک فرد فاسد به این دلیل که در تیم وی است، باید حمایت شود. چرا وی نباید محاکمه شود؟ یک فرد درستکار به این دلیل که در تیم وی نیست. باید فراموش شود. متاسفانه در حال حاضر و در حکومت ما، عناصر و اشخاص مشهور به فساد در دولت هستند و کار می کنند.

حافظی، در خصوص افراد فاسدی که در حکومت مشغول هستند اظهار کرد: سازمان ملل اعلام کرده است که افغانستان جزو فاسدترین کشورهای دنیا است. این نشان می دهد که هیچگونه اصلاحی از سال قبل تاکنون انجام نگرفته است بلکه اوضاع بدتر نیز شده است. اصلاح از زمانی شروع می شود که ما مشکل را به رسمیت بشناسیم. حکومت اگر واقعا اراده برای مبارزه با فساد در کشور دارد، باید وجود آن را قبول کند. هم اکنون کسانی در حکومت وجود دارند که پدرانی داشته اند که نان برای خوردن نداشته اند اما خود، در خانه هایی و در جاهایی از شهر زندگی می کنند که هیچ فردی در افغانستان به طور عادی نمی تواند آن را داشته باشد. این غیر قابل باور است و نشان می دهد که رشوه، فساد و دزدی وی را به اینجا رسانده است. متاسفانه حکومت هیچگاه این فسادها را بررسی نمی کند. در حالیکه آن افراد مستقیم به فساد محکوم هستند. این افراد چون افراد نزدیک به حکومت هستند، پیوسته حمایت می شوند و اینگونه است که هیچگاه فساد در این حکومت از بین نمی رود. این افراد کسانی هستندکه منافع رهبران حکومت را تامین می کنند پس هیچگاه محاکمه نمی شوند.

رییس روابط اتاق های تجارت و صنایع، از عدم وجود آزادی بیان در کشور سخن زده و افزود: متاسفانه جریانی در این کشور حاکم شده است که حتی، کسی نمی تواند نامی از افراد فاسد ببرد تا آنها افشا شوند. اگر امروز فردی، لیستی از افراد فاسد بدهد، فردا وی را ترور می کنند. این فرد فاسد، امکانات، سلاح و بادیگارد دارد و به راحتی می تواند فرد افشا کننده را از بین ببرد.

وی، در پایان گفت: در جوامع عقب مانده ای مانند افغانستان قانون هیچ جایی ندارد. اساس و بنیاد فساد هم در این کشورها، از گزینش های غیر عادلانه نشا ت می گیرد. روابط حاکم است و ضوابط جایی ندارد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید