امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 2594 , ,
+
-

تنها راه نجات کشور از بحران، نشست بزرگان است!!

زمان انتشار : جمعه, 1 آوریل , 2016 , بخش : مقاله

تنها راه نجات کشور از بحران، نشست بزرگان است!!

بنابر آخرین اخبار رسیده از انجمن والیان افغانستان، طی نشستی که در کابل برگزار شده است مسوولان این انجمن، گفتگوهای صلح را ناکام دانسته و مدعی شده اند که تنها راه بیرون رفت از مشکلات و بحران موجود، برگزاری نشست بزرگ ملی (لوی جرگه) می باشد.

در همین راستا، احمد ولی مسعود رییس بنیاد احمد شاه مسعود نیز یگانه راه برون رفت از فروپاشی سیاسی را برگزاری مجلس مشورتی بزرگان خوانده است و تاکید ورزیده در غیر این صورت دولتمردان امریکایی و اروپایی همچنان در افغانستان چندپارچه جولان خواهند داد.

پس از آنکه حامد کرزی رییس جمهور سابق کشور بارها و بارها از ترفند گردهمایی بزرگان افغانستان و برگزاری لوی جرگه ی مشورتی به نفع برنامه ها و مقاصد خود سود جست و به اهداف و مطالبات شخصی خود نقاب منافع ملی داد؛ دیگر نهادها و اشخاص نیز این ترفند را بلد شدند.

اینک هر کسی برای انداختن نام خود بر سر زبان ها و شهره شدن یا مخفی گشتن پشت نقاب خدمت به زیر بیرق فرسوده ی لویه جرگه مشورتی یا مجلس بزرگان پناه می برد تا دستاویزی محکم و مطمئن برای رسیدن به قدرت و به تبع آن ثروت باد آورده داشته باشند.

لوی جرگه مشورتی که بنابر سنت دیرینه و قانون اساسی افغانستان می بایست متشکل از نمایندگان موجه، متعهد، منتخب و مستقل مردمی از گروه ها و اقشار مختلف باشد تا در شرایط اضطراری به کمک دولت بیاید یا کشور را از خطری مهلک برهاند؛ این سال ها…

این سال ها بیشتر حالت لشکرکشی و قدرت نمایی برای رقبای ارگ نشین پیدا کرده است که مقاصد شخصی و سلایق خود را در قالب رای عمومی بزرگان به خورد ملت می دهند؛ انتخاب گزینشی افراد همسو با نظر ارگ در لویه جرگه ی مشورتی، شاهدی بر این مدعا است.

همچنین والیان و مسوولانی که چندی قبل در بدنه ی دولت بوده اند و خورده اند و برده اند و هیچ اعتراضی به منش سیاسی و اقتصادی و امنیتی افغانستان نداشته اند؛ حالا که از خزانه ملی و خوان گسترده ی ارگ بیرون افتاده اند در تقلا برای مجلس بزرگان هستند تا خود را به نوایی برسانند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید