امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 2639 , ,
+
-
بروز نشانه های ازهم گسیختگی حکومت...

استعفای مسئولین و انحطاط حکومت!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 5 آوریل , 2016 , بخش : مقاله

استعفای مسئولین و انحطاط حکومت!

در حکومتی که با توسل به زر و زور و تطمیع ذی نفعان و ذی نفوذان، دولت سهمیه بندی تشکیل شود و تکلیف رییس اجرایی و نیمی از بدنه ی ارگ هنوز نامعلوم و در هاله ای از ابهام باشد؛ نباید بیش از این انتظار داشت که عنان اداره و کنترل امور به سهولت و سرعت از دست حکومت رها شود و مواردی همچون “مداخلات بیجا، عدم اختیار عملی برای وظایف قانونی، فساد گسترده و عدم حمایت دولت مرکزی از نقاط دورتر در شرایط اضطراری”، زمینه ساز استعفاهای پیاپی مسوولان امنیتی و اداری شود.

 

فقط در چند ماه اخیر استعفاهای اختیاری و اجباری (یا به عبارت دیگر از روی تنگنا یا به امید چوکی بهتر) میان مقام های و منصب های حایز اهمیت حکومتی در ولایات مرکزی و مرزی رواج یافته و به وقوع پیوسته که ضربه ای هولناک بر پیکر دولتی است که هنوز نیمی از وزارات و ولایاتش با سرپرست اداره می شود.

 

کناره گیری رحمت الله نبیل از ریاست عمومی امنیت ملی، نورالحق علومی از وزارت داخله، میرزاخان رحیمی از ولایت هلمند، داکتر داوود شاه صبا از وزارت معادن، احمد یوسف نورستانی از کمیسیون انتخابات، جنرال امین الله امرخیل از فرماندهی پولیس غزنی، محمدظاهر نیازی از ولسوالی چهاردره و حمدالله دانشی از ولایت قندوز شواهدی متعدد بر این مدعا است.

 

هرچند هر یک از مسوولان اجرایی و امنیتی در ولایات دور و نزدیک، علل و عوامل مختلفی را در تسلیم استعفای خود به ارگ ریاست جمهوری و شخص محمد اشرف غنی برشمرده اند اما نمی توان از خودکامگی ارگ، عدم حمایت حکومت از اردوی ملی، مداخلات زورمندان محلی و مستشاران خارجی، کمبود امکانات و تنگناهای فساد چشم پوشید.

 

این درحالی است که دولت رسما به حالت نیمه تعطیل درامده است و سرپرستی اداره شدن بسیاری از نهادها و مراکز وابسته به حکومت، موجب انفعال و انجماد روزافزون در دستگاه های اجرایی و امنیتی و فرماندهی ولسوالی ها شده که به تبع آن راه را برای رژه ی مخالفان مسلح هموارتر ساخته است.

 

اینکه مقام های مسوول به نشانه ی اعتراض و از روی استیصال مجبور به استعفا می شوند تا حداقل جلوی ضررهای بیشتر و کارنامه ی سیاهتر خود را بگیرند علامت ازهم گسیختگی روبه انحطاط حکومتی است که از ابتدا هم وحدت ملی را در دل خود نداشت ولی عنوانش را یدک می کشید. بنابراین منتظر سقوط ارگ بدست خود ارگ نشینان باشید.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید