امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 2646 , ,
+
-
احمدشاه رمضان، در برنامه «نگرش»؛

آلودگی غنی و عبدالله در فساد…

زمان انتشار : شنبه, 9 آوریل , 2016 , بخش : یادداشت

آلودگی غنی و عبدالله در فساد...

وضعیت کنونی کشور در حالت دشوار قرار دارد و تحکیم وحدت ملی در میان مردم افغانستان دسیسه های دشمن را خنثی می سازد. این حرف ها را معاون دوم رییس جمهور، در مجلس نمایندگان بیان کرده است. همچنین، وی، نامزدهای وزارت دفاع، نامزد دادستانی کل و یک عضو دادگاه شورای عالی را به مجلس نمایندگان معرفی کرد.

احمدشاه رمضان، عضو مجلس نمایندگان، در برنامه «نگرش» گفت: یک وزیر، رییس یا دادستان وقتی به این پست ها، می آید باید به افغانستان وفادار باشد و تابعیت افغانستان را داشته باشد. همچنین باید مدرک تحصیلی همان پست را داشته باشد. متاسفانه در افغانستان، گزارش هایی شنیده می شود که برای انتخاب این افراد و زیران قوم پرستی می شود و با فسادهایی که در پارلمان هم وجود دارد افرادی انتخاب می شوند که شایسته نیستند.

وی، در خصوص افرادی که برای رای اعتماد به پارلمان معرفی شده اند بیان داشت: معاون دوم رییس جمهور برای وزارت داخله، دادگاه عالی و دادستانی کل، افرادی را به پارلمان معرفی کرده است. فردی که برای دادستانی کل نامزد شده است، فردی شایسته، متعهد و وطن پرست است اما برای دو نفر دیگر جای شک و تردید وجود دارد. متاسفانه گرایش های قومی و مذهبی باعث می شود که معیار شایسته سالاری بسیار کم رنگ شود. به طور مثال اگر وزیری به پارلمان معرفی شود و تاجیک باشد، تاجیک ها به وی رای می دهند و اگر هزاره یا پشتون باشد هزاره ها و پشتون ها به وی رای می دهند. انگیزه شایسته سالاری و جدا از قومیت گرایی، در افغانستان و حتی در پارلمان وجود ندارد. کسی در پارلمان، ملی فکر نمی کند و همین موضوع است که کار را خراب می کند.

رمضان، ادامه داد: متاسفانه همین موضوع هم باعث می شود وزیرانی انتخاب شوند که شایستگی ندارند. همانطور که در یک سال و نیم گذشته دیدیم وزیرانی که رای آوردند و انتخاب شدند ابتکار عملی برای افغانستان به خرج ندادند و کاری انجام ندادند. آنها از سوی پارلمان چندین بار استیضاح شدند اما بعد از استیضاح نه تنها بهتر نشدند بلکه بدتر هم شدند و فسادها در همان وزارت ها بیشتر شد.

این نماینده مجلس، در خصوص وضعیت فساد در حکومت و میان وزیران و پالمان بیان داشت: تعداد زیادی از وزیران با دادن رشوه از اعضای پارلمان رای گرفتند. متاسفانه هیچگاه هم کسی که رشوه می دهد و کسی که رشوه را می گیرد برملا نمی شود. اگر هم برخی از این فسادها و رشوه ها برملا شوند این حکومت است که وقعی ننهاده و اقدامی علیه آن انجام نمی دهد. چند ماه پیش بود که فسادهای بی شماری از وزرات دفاع و برخی وزارت های دیگر، برملا شد و سرو صداهای زیادی بلند کرد اما رییس جمهور هیچ کدام از وزیران آن وزارت ها را محاکمه نکرد. دلیل این عدم محاکمه هم این است که رییس جمهور و رییس اجرایی خود نیز در فساد آلوده هستند.

رمضان، با بیان اینکه در افغانستان، هیچگاه هیچ قدرتمندی به خاطر فسادهایی که انجام می دهد، محاکمه و مجازات نشده است، افزود: مجازات فقط برای کسانی است که مسکین و بیچاره هستند و برای کاری کوچک که انجام داده اند و قدرتی برای دفاع از خود ندارند مجازات می شوند.

وی، در پایان گفت: دوسال از حکومت وحدت ملی گذشت و حالا وقت آن رسیده است که مجلس بزرگان را دایر کند. متاسفانه این دو نفر در این دو سالی که گذشته است هیچ کاری انجام ندادند. در حالیکه از طرح ها و برنامه های بزرگی صحبت می کردندکه مردم گمان می کردند که قرار است افغانستان به گل و گلزار تبدیل شود. حالا می بینیم که یک سال و نیم گذشت اما برخی وزارتخانه ها وزیر ندارند و همچنان با سرپرست هایی نالایق اداره می شوند و حالا هم بسیاری از وزیران استعفا داده اند و کابینه خالی از وزیر شده است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید