امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 2652 , ,
+
-
داکتر لطیف نظری در برنامه «تحول»...

بررسی نقش آمریکا و ناتو در تامین امنیت افغانستان

زمان انتشار : دوشنبه, 11 آوریل , 2016 , بخش : مقاله

بررسی نقش آمریکا و ناتو در تامین امنیت افغانستان

همانطور که مقام های آمریکا هر روز از گسترش روز افزون ناامنی در افغانستان خبر می دهند، افغانستان ناامن شده و مردم هر روز از این ناامنی رنج می برند. دلیل این ناامنی ها چه عواملی می توانند باشد؟ آیا سیاست های ضعیف حکومت وحدت ملی باعث ناامنی ها شده یا سیاست های دو سویه یا چند سویه آمریکا به ناامنی ها دامن می زند؟

 

داکتر لطیف نظری استاد دانشگاه در برنامه «تحول» گفت: دو بحث می تواند در تامین امنیت افغانستان مهم تلقی شود، یکی نقش ناتو و آمریکا، ودیگری، نقش حکومت افغانستان. در ارتباط با نقش ناتو، سیاست ها بیشتر معطوف به راهبرد گسترش به سوی شرق می باشد. بنابراین در استراتژی کلان آمریکا و ناتو سیاست سد نفوذ و مهار چین، روسیه و ایران، در خاورمیانه مورد توجه و دقت نظر قرار دارد چرا که که چین، روسیه و ایران از نظم لیبرال بین المللی به رهبری آمریکا به درستی اطاعت نمی کنند. در واقع آمریکا و ناتو در مبارزه با تروریزم قدم هایی را برنداشتند که به صلح و ثبات در افغانستان منجر شود، بلکه به دنبال رسیدن به اهداف خود بوده اند.

 

وی، در خصوص اهداف آمریکا در آسیا ابراز داشت: درک آمریکایی ها این است که چین دیر یا زود قدرت اقتصادی خود را به قدرت نظامی تبدیل می کند و بنابراین هژمونی آمریکا را به چالش می کشد. به این جهت است که آمریکایی ها علی رقم میل پاکستان تلاش می کنند با کشور میلیاردی مانند هند که می تواند با چین یک نوع تقابل را ایجاد کند، قرارداد هسته ای امضا کند. نگرانی آمریکا این است که تا سال ۲۰۳۰ چینی ها حتی در بحث انرژی و در استفاده از نفت مقام اول را در جهان کسب کنند و به صنایع خود رشد بیشتر بخشند.

 

دکترنظری، مشکلات امنیتی افغانستان را برخاسته از نبود سیاست مدون و دایمی می داند و می گوید: دولت افغانستان در بعد امنیتی افغانستان نه راهبرد و نه تاکتیک دارد. وقتی که یک استراتژی مدون و دایمی نسبت به امنیت افغانستان در مقابل با کشورهایی که حامی افراط گرایی می باشند وجود نداشته باشد سیاست های افغانستان، بیشتر تحت تاثیر سیاست های مقطعی و تاکتیکی است. به این جهت است که امکان شتاب زدگی و خطا در چنین سیاستی به شدت زیاد است. چون تصمیمات بزرگ سیاست خارجی افغانستان در یک جمع بسیار محدود چند نفره اتخاذ می شود که متاسفانه پیامد آن را مردم افغانستان و منافع ملی افغانستان باید تحمل کند. اگر این سیاست های مقطعی ادامه پیدا کند همانطور که آمریکا هم پیش بینی کرده است، افغانستان، دچار فروپاشی سیاسی از درون خواهد شد. هم چنین، با اندک تکانی از بیرون توسط مخالفان دولت افغانستان، با توجه به میزان نارضایتی که مردم نسبت به این حکومت دارند و با توجه به ناکارآمدی و کاستی های زیادی که در این حکومت وجود دارد، با چالش های امنیتی جدید در سال آینده به خصوص که داعش هم به عنوان یک گروه نوظهور در منطقه قد علم کرده است مواجه خواهد شد.

 

این استاد دانشگاه، با بیان اینکه آمریکا خواهان تدوام ناامنی در افغانستان و در خاورمیانه است، ابراز کرد: متاسفانه در حال حاضر بین قدرت هایی که می توانند در افغانستان تاثیر گذار باشند تعارض منافع وجود دارد. هژمونی رو به افزایش چین در حوزه اقتصادی و احیای دوباره قدرت نظامی روسیه غربی ها را نگران ساخته است. به همین جهت راهبرد سیاست آمریکا در آسیا بیشتر کنترل قدرت چین می باشد. چینی ها در این اواخردر شاخ آفریقا در یک کشور بسیار کوچک و ضعیفی به نام جیبوتی هم پایگاه نظامی احداث کرده اند و تلاش می کنند که جاده ابریشم دریایی را در کنار جاده ابریشم زمینی احیا کنند. این موارد، باعث شده است، آمریکایی ها فکر کنند که چین قصد دارد سیاست هژمون گرایی را در منطقه تمرین کند. به همین جهت، آمریکا نیاز دارد بی ثباتی در خاورمیانه، غرب آسیا، آسیای مرکزی و در آسیای جنوبی ادامه داشته باشد. در مواردی هم می تواند مثل جنگ سرد از گروه های رادیکال اسلامی به عنوان ابزار سیاست خارجی خود استفاده کند. ازطرف دیگر هژمونی ایران هم در خاورمیانه افزایش پیدا کرده و این کشور تلاش می کند که با کشورهایی که هم پیمان غرب در منطقه می باشند یک نوع سیاست تنش داشته باشد.

 

داکتر نظری، با بیان اینکه ناتو سه موج رادر سیاست گسترش به شرق خود دنبال کرده است، گفت: در موج اول، کشورهای مجارستان، لهستان و چکسلواکی را به عضویت ناتو در آورده است و در موج دوم، رومانی و بلغاریا را در عضویت ناتو شریک ساخت. در موج سوم هم تلاش کرد که بحث اوکراین مطرح شود اما در موج سوم روس ها در برابر سیاست گسترش ناتو به طرف شرق از خود مقاومت نشان داد و ثابت هم کرد که می تواند بخشی از اوکراین را ضمیمه خاک خود کند که چنین اتفاقی هم افتاد. در حال حاضر روسیه تلاش های بسیار جدی را به منظور ایجاد یک کمربند امنیتی مشترک و یک سد دفاعی دربرابر سیاست گسترش ناتو به طرف شرق و سیاست آمریکا دنبال می کند. در این میان دولت وحدت ملی هم در گسترش بحران و تنش به دلیل ضعف و ناکارامدی نقش بازی کرده است. دولتی که رفتار دیپلماتیک آن بیشتر به طنز سیاسی شباهت دارد ودر فرآیندهای کنش دیپلماتیک نه درک درست از اهداف و منافع ملی خود و نه از الگوی کنش بازیگران رقیب خود دارد، سبب شده است که وضعیت امنیتی افغانستان هم از کنترل مردم افغانستان خارج شود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید