امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 2653 , ,
+
-
سیما غنی، در برنامه «آماج»؛

چشم پوشی رئیس جمهور بر فساد اطرافیانش!

زمان انتشار : دوشنبه, 11 آوریل , 2016 , بخش : یادداشت

چشم پوشی رئیس جمهور بر فساد اطرافیانش!

پس از پانزده سال حالا اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان گزارش داده است که تا حال شهروندان افغانستان چهارمیلیارد دالر به ادارات دولتی رشوه داده اند. در این گزارش آمده است که گستردگی فساد به اندازه ای است که زودتر از طالب و داعش می تواند حکومت افغانستان را به زانو در آورد و این در حالی است که پرونده های رنگینی از مقام های بلندپایه افغانستان آلوده به فسادهای میلیونی مدت ها است که دست نخورده باقی مانده است. از این طرف اشرف غنی سال 95 را سال مبارزه با فساد معرفی کرده است در حالیکه خود، رییس یک حکومت فاسد است.

سیما غنی، عضو روند مردمی مبارزه با فساد، در برنامه «آماج» گفت: اداره سیگار یک مساله عمده را یک بار دیگر به یاد ما می اندازد. در حالیکه مدت زیادی است که گزارشها در مورد فساد در افغانستان منتشر شده است. متاسفانه فساد شکلی بنیادی به خود گرفته است. در چهارده سال قبل هم کاری برای مبارزه با آن نشد و حکومت فعلی یک سیستم و نظام پاک را به میراث نبرد. چهارده سال گذشته زمینه فساد را بسیار بیشتر رشد داد. چرا که تعهدی برای مبارزه با فساد وجود نداشت و زمامداران حکومت ما آن تعهدی را که باید می داشتند نداشتند و مصروف مسایل و مصلحت ها شدند. ما از این حکومت انتظار داشتیم که بتواند تا اندازه ای مشکلات را حل کند ولی اینها خود یک جنجال جدیدتر از سابق را پیدا کردند.

وی، با بیان اینکه در حکومت وحدت ملی، دو شخص با دو مفکوره متفاوت در کنار هم قرار گرفتند که نمی توانند به هیچ عنوان باهم کنار آیند، افزود: رهبران حکومت وحدت ملی آنقدر مصروف مشکلات داخلی شدند که اصل خدمت و اصل کار را فراموش کردند. آنها بر سر تقسیم قدرت و پست ها چنان درگیر شدند که هیچ کاری جز همان انجام ندادند و در آخر هم هنوز حتی افراد همان پست ها را هم نتوانستند مقرر کنند و حکومت تبدیل به حکومتی سرپرستی و نامشروع شده است.

سیما غنی، در خصوص کار روند مردمی مبارزه با فساد بیان داشت: روند کار ما دو سال است که آغاز گردیده است چرا که کارما از زمان کمپاین های انتخاباتی شروع شده بود. در طول این دو سال انواع و اقسام راه ها و رویکردهای جدید را شروع کردیم. هر کاری را که شروع کردیم به ناامیدی انجامید. چرا که از طرف دولت تعهدی برای مبارزه با فساد وجود نداشت. به همین دلیل، مردم هم حالا در یک حالت ناامیدی قرار دارند و ما تعدادی از اعضای خود را از دست دادیم. در روند کار ما برنامه هایی هم وجود دارد که در آن بررسی می شود اگر راه های رفته ناکام ماند چه روش های دیگری را می شود استفاده کرد.

این عضو روند مردمی مبارزه با فساد، دلیل موفق نشدن حکومت برای مبارزه با فساد را چنین می گوید: امروز تعدادی از مفسدان حکومت قبلی در پست های بسیار کلیدی کار می کنند. یکی از بحث های ما این بود که نباید هیچ کدام از اعضای کابینه قبلی در حکومت جدید مقرر شوند چرا که فساد آنها ثابت شده است.

وی، ادامه داد: برخی افراد هستند که پرونده هایی بسیار سنگین دارند و این افراد هم از ماموران عالی رتبه دولت هستند. این افراد در کل سطوح رهبری کار می کنند بدون اینکه توجهی به پرونده های فساد آنها شده باشد.

سیما غنی، رییس جمهور را رهبر وعده های فراموش شده خواند و ابراز داشت: در روزهای اول مردم واقعا به اشرف غنی اعتماد کرده بودند. مردم گمان می کردند که اشرف غنی با تعهد می آید و با فساد مبارزه خواهد کرد.حالا هم که این اتفاق نیفتاد پارلمان مسوولیت دارد که وی را بازخواست کند. پارلمان از مردم رای گرفته است تا بر حکومت نظارت داشته باشد اما متاسفانه پارلمان هم خود، مفسد است. همان ها بودند که برخی فشارها را وارد کردند تا برخی افراد مفسد در حکومت مقرر شوند. مردم به آنها رای داده اند و انتظار دارند که از حق شان دفاع کنند اما متاسفانه امروز نه حکومت با مردم است و نه پارلمان. مردم واقعاً در وضعیت بدی قرار دارند و این حرفها واقعیت دارد که مردم گرسنه هستند و از کشور فرار می کنند و در کشورهای اروپایی به هر کاری تن می دهند تا لقمه ای نان پیدا کنند. در حالیکه این افراد همه تحصیلات بالایی دارند و می توانستند در کشور خود جایگاه بهتری داشته باشند.

وی، در پایان گفت: ما در زمان کمپاین های انتخاباتی با اشرف غنی همراه بودیم اما در زمان تحلیف دیدیم که اطراف وی پر از افراد مفسد شده است همان جا بود که خود را از وی جدا ساختیم و این درد بسیاری دارد چرا که وعده های زیادی به مردم دادیم که می خواستیم آنها را در حکومت تطبیق کنیم. حالا بیرون از دولت کار می کنیم چرا که داخل آن نمی توانیم کاری انجام دهیم.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید