امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 2661 , ,
+
-
احمد سعیدی، در برنامه «تحول»؛

غنی و و عبدالله گوش به فرمان اربابان آمریکایی خود هستند!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 آوریل , 2016 , بخش : مقاله, یادداشت

غنی و و عبدالله گوش به فرمان اربابان آمریکایی خود هستند!

وزیر امور خارجه آمریکا، جان کری بعد از دو سال، در پی اتمام مدت تفاهمنامه سیاسی میان داکتر عبدالله و اشرف غنی به کابل آمد و در خصوص وضعیت انتخابات، دوام حکومت وحدت ملی و پیمان امنیتی کابل واشنگتن در پشت درهای بسته و به مدت هفت ساعت صحبت نمود.

احمد سعیدی، آگاه مسایل سیاسی و استاد دانشگاه، در برنامه «تحول» گفت: با آمدن جان کری به افغانستان و برگزار کردن کنفرانس مطبوعاتی در اینجا، حالا مردم افغانستان باید کاملاً درک کرده باشند که دیگر ما تصمیم گیرنده نیستیم. کسانی دیگر هستند که سرنوشت افغانستان را رقم می زنند. تصمیم می گیرند، هدایت می دهند و عملی می کنند.

وی، در خصوص نتیجه مذاکرات جان کری با دولتمردان افغانستان، بیان داشت: مذاکرات جان کری، هفت ساعت در پشت درهای بسته دوام کرد و بعد از اتمام آن، در رسانه ها اعلام کرد که: من اختلاف های میان رهبران حکومت وحدت ملی را حل و فصل کردم، اشرف غنی و عبدالله مانند گذشته در حکومت شریک و یک پله ترازو هستند. حتی در صحبت های خود نام آنها را پیوسته یاد می کرد که مردم متوجه شوند، همچنین، وی در این سفر بار دیگر بر قرارداد امنیتی صحه گذاشته و گفته است که ما همچنان نیروهای امنیتی افغانستان را تجهیز می کنیم و صحبت های دیگری در این مورد در نشست بروکسل و وارسا خواهم داشت، که به نفع افغانستان خواهد بود.

سعیدی گفت: جان کری، در این دیدار، چند فتوا برای افغانستان صادر کرده است از جمله اینکه این حکومت تا سه سال و چهار ماه دیگر همچنان باقی خواهد ماند و مجلس بزرگان که قرار بود بعد از دوسال تشکیل شود، دایر نخواهد شد. جان کری همچنین، برگزاری انتخابات را منتفی اعلام کرد و گفته است ما بودجه ای برای برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان نداریم.

این آگاه سیاسی، با ابراز تاسف، از حرف های جان کری و فتواهایی که برای افغانستان صادر کرده است گفت: مردم افغانستان باید بدانند که بعد از این دیگر تصمیم گیرنده نیستند و هیچ نقشی در سیاست و سرنوشت افغانستان ندارند. سیاسیون افغانستان حالا باید خجالت بکشند از اینکه کسانی دیگر هستند که تصمیم می گیرند و برای مردم شان سرنوشت می سازند.

وی، ادامه داد: شخصی از آمریکا ساعت دو بعد از ظهر می آید و تا ساعت هفت شب، اختلافاتی را که دوسال در حکومت وحدت ملی وجود داشت و حتی خود رهبران کشور، نتوانسته بودند حل کنند، حل می کند. عمر حکومت را برای پنج سال تمدید می کند ومی گوید که سرنوشت انتخابات دیگر مفهومی ندارد و همه هم به شمول رییس جمهور از وی سپاسگذاری می کنند و به این فرمان ها ارج می نهند. حالا همه سیاست مداران کشور مشکلات افغانستان را حل شده می پندارند و خوشحال هستند.

سعیدی، با بیان اینکه نظام ما نظامی آمریکایی شده است، افزود: قرار است این نظام آمریکایی سه سال و نیم دیگر بر سر ما حکومت کند. چند ماه قبل زمزمه های مبارزه با فساد از حکومت بلند شده بود و حکومت با ترس از سقوط شاید قصد داشت اقداماتی را انجام دهد اما حالا بااین مهر تایید جان کری، دیگر با خیال راحت بر چوکی خود نشسته است و دیگر خبری از اصلاحات نیست.

وی، با بیان طنز آلود خود در خصوص اختلاف های میان دو رهبر گفت: بعد از سفر جان کری به افغانستان، دیگر هیچ تشویشی درمورد اختلاف های داکتر عبدالله و داکتر اشرف غنی هم وجود ندارد. چرا که این دو رهبر افغانستان، چنان گوش به فرمان اربابان خود هستند که تمام اختلاف های خود را با آمدن و صحبت کردن وی کنار می گذارند. تا وقتی که انتخابات آمریکا برگزار نشده و وزیر خارجه دیگری نیامده، اختلاف های میان رهبران افغانستان میان داکتر عبدالله و اشرف غنی به خوبی حل و فصل خواهد شد و این رهبران تطمیع خواهند شد.

احمد سعیدی، در خصوص فرمان هایی که جان کری برای افغانستان صادر کرده است، بیان داشت: به فرمان جان کری، دو رهبر در افغانستان به اندازه هم صلاحیت دارند و هیچ کدام بر یک دیگر برتری ندارند. همچنان هیچ نوع انتخاباتی، نه انتخابات مجلس بزرگان، نه انتخابات پارلمان و نه انتخابات دیگری در این دوره برگزار نخواهد شد. حتی جان کری، امیدواری دیگری به سران افغانستان در پشت درهای بسته داده بود، که انتخابات پارلمان برگزار نمی شود و اگر دوره شما رییس جمهورهای افغانستان تکمیل شد و زمینه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آماده نبود، بازهم شما را تمدید خواهم کرد.

استاد دانشگاه، مردم را عاجز از کارهای رهبران افغانستان دانسته و گفت: مردم افغانستان، مردمی ناتوان و گروگان گرفته شده هستند. می گویند هر آنکس که نان دهد فرمان دهد. آمریکا برای نیروهای امنیتی افغانستان، پول می دهد بنابراین فرمان هم می دهد. نه استقلال داریم و نه آزاد هستیم. یک حکومت مزدور هم وجود دارد. برزگترین قدرت جهان هم کشور ما را در مشت های خود نگه داشته است مردم، با این اوضاع دیگر چه می توانند کنند؟

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید