امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 2676 , ,
+
-
استاد دانشگاه در برنامه «فراخبر»؛

فراخوانی بی هدف وزیرها بی فایده است!

زمان انتشار : شنبه, 16 آوریل , 2016 , بخش : مقاله, یادداشت

فراخوانی بی هدف وزیرها بی فایده است!

پارلمان نمایندگان، وزرای فوایدعامه، انکشاف دهات و مالیه را ظاهراً برای پاسخ دهی، درباره چگونگی عملی سازی پروژه های انکشافی، در ولایت ها فراخواندند اما در هنگام پرسش و پاسخ از این وزیرها، بسیاری از کرسی های تالار خالی است و شمار اندکی از نماینده ها در پارلمان حضور دارند. انتقادهایی وجود دارد که برخی از نماینده ها وزیران را بی مورد و بی هدف به پارلمان فرامی خوانند. هرچند فراخوانی وزیرها از وظایف پارلمان است اما فراخوانی پیوسته و بی مورد آنها از ناهنجاری های کشور می کاهد؟ فراخوانی مکرر وزیرها در پارلمان برای چیست؟

سهراب بهمن، استاد دانشگاه در برنامه «فراخبر» گفت: همانطور که قانون، به پارلمان نمایندگان صلاحیت داده تا وزیرها را برای استجواب به مجلس فرابخوانند، در کنار آن، باید کارهای دیگری نیز انجام دهند. کارهایی که اگر بعداً وزیرها را به مجلس فراخواندند بی مورد تلقی نشود.

وی، معتقد است، نمایندگان نباید بی هدف وزیرها را به مجلس فراخوانند و افزود: اگر مجلس نمایندگان ده ها بار وزیری را به مجلس فرابخوانند دردی را دوا نمی کند. مجلس نمایندگان باید برای این فراخوانی های وزیرها، یک برنامه تدوین شده داشته باشند. وزیرها نیز در ابتدای کار، باید برنامه خود را کامل ارایه نمایند که همزمان به صورت بسیار مشخص در بودجه سالانه بیاید. حتی در قانون اساسی به صراحت گفته شده است که باید تمام خطوط اساسی، برنامه های انکشافی و توصیه ای، چه در بخش اقتصاد، امنیت، فرهنگ، از فیلتر پارلمان رد شود و تصویب شود.

بهمن، با بیان اینکه نتیجه فراخوانی های بی مورد، به هرج و مرج در پارلمان می شود، گفت: بر مبنای این برنامه است که باید استجواب ها از وزیرها صورت بگیرد. حالا اگر نمایندگان برنامه تدوین شده ای ندارند، استجواب ها نتیجه لازمی را که نیاز داریم نمی دهد و پارلمان تبدیل به جایی برای عقده گشایی ها، زد و خوردها و رد و بدل الفاظ رکیک میان وزیرها و نمایندگان می شود.

استاد دانشگاه، عدم وجود برنامه را از مشکلات بزرگ وزیرها و کل دولت عنوان کرد و افزود: وقتی برنامه وزیرها مشخص باشد، در استجواب ها راجع به دستاوردهای آنان سوال می شود، اگر وزیرها نتوانستند دستاوردهای خود را به شکل تنظیم شده ای ارایه کنند، آن زمان یا به استیضاح می روند یا تصمیم دیگری در قبالشان گرفته می شود. در حالیکه در میان وزیرها خلا برنامه ای وجود دارد. وقتی برنامه ای وجود نداشته باشد مجلس نمایندگان هم نمی دانند از چه چیزی از آنها سوال کنند.

وی، ادامه داد: وقتی در ابتدای کار، وزیرها به مجلس می آیند و لیست برنامه های خود را ارایه می کنند، اعلام برنامه های آنها نیمه تمام گذاشته می شود یا اینکه آنها برنامه های بسیار آرمانی و آرزو مانند را ارایه می کنند و هیچ کدام از نمایندگان پارلمان هم ازآنها نمی پرسند که برای هر کدام از این برنامه ها چه زمانی را تعیین کرده است، با کدام بودجه و با کدام امکانات قرار است آنها تطبیق شوند. وقتی مکانیزمی برای این مشکل وجود نداشته باشد مسلماً هیچ کاری هم انجام داده نخواهد شد.

بهمن، در خصوص بی مسوولیتی بسیاری از نمایندگان انتقاد کرده و گفت: متاسفانه می بینیم وقتی مجلس نمایندگان وزیران را برای استجواب فرامی خوانند، بجای اینکه تعداد کثیری از نمایندگان حضور داشته باشند و سوال را موشکافانه مطرح کنند و سوالی را مطرح کنند که نتیجه ملموسی داشته باشد و جواب قناعت بخشی داده شود، هیچگاه جز یک تعداد محدود در مجلس، حاضر نیستند. این نشان می دهد که اینها اکثراً با یک برنامه بسیار تنطیم شده به حضورخواسته نمی شوند.

استاد دانشگاه، در پایان گفت: این مشکل در میان وزیرها، نشان می دهد که تابحال برنامه ای کلی که سیاست کلی دولت را نشان دهد که ما به کجا می رویم وجود نداشته است. از سال 2013 تا کنون دولت ما در یک خلا برنامه ای قرار داشته و کارهایی که تابحال اجرا شده است پروژه بوده اند. برنامه و پروژه هم تفاوت های بسیار زیادی با هم دارند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید