امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 2685 , ,
+
-
مُهر بی اعتمادی زده شد...

لغو عضویت افغانستان از مذاکرات صلح

زمان انتشار : شنبه, 16 آوریل , 2016 , بخش : مقاله

لغو عضویت افغانستان از مذاکرات صلح

مذاکرات صلح افغانستان را چهار کشور پیش می برد و جمع بندی چهار نشست، تهیه نقشه راه برای صلح افغانستان شد که عمده ترین فقرات آن دو امر اساسی بود یکی تعهد پاکستان برای حاضر کردن طالبان و دومی تعهد چهار کشور برای مقابله با جنگ طلبان اما با پایان مذاکرات هیچ یک از تعهدات و ماده های نقشه را عملی نشد گفتگوهای رو در رو با طالبان در هفته اول ماه مارچ لغو شد و طالبان صلح را رد و فرمان جنگ را صادر کرد.
پاکستان نقض تعهد کرد و طالبان که در خاک این کشور حضور دارد را به جای مذاکره به یک نحوی تشویق به جنگ کرد و یا حد اقل مانع از شرارت و جنگ طالبان ساکن پاکستان نشد.
چین کشور دیگر عضو گروه چهار نیز موضع قاطع ندارد و در برابر طالبان موقف بی طرفی گرفته است.
پاکستان پیشنهاد دور پنجم مذاکرات را داد اما افغانستان رد کرد. گفته شده که افغانستان عضویت خود را لغو و از گروه چهار خارج شده است. دلیل لغو بیهوده بودن مذاکرات هست و حالا جنگ بهاری طالبان عملا آغاز شده است.
هرچند معاون سخنگوی رییس جمهور لغو عضویت افغانستان تایید نمی کند.

با افزایش خشونت طلبی ها در افغانستان و دولت ناکارآمدی که عکس العملِ دست بالای آن در حمایت مردم فقط تقبیح زبانی و شفاهی اتفاقاتی است که می افتد، تقریبا عوام هم به این نتیجه رسیده بودند که چهار دوره مذاکره چه دردی از مشکلات صلح و جنگ و خونریزی ها در افغانستان دوا کرده که بخواهد دوره پنجم اش برگزار شود.

چهار دوره بر سر یک میز با کسانی در مورد صلح در افغانستان مذاکره کردیم که یا دشمنان اصلی افغانستان، حامیان تروریسم و کسانی که دست شان به خون مردم مظلوم و دردکشیده افغانستان آلوده بود، بودند و یا با کشوری نظیر چین که در تمام چهار دوره هیچ حمایت قاطعی از کشور نداشته و همواره در مورد طالبان بیطرف سخن گفته است.

ما که نه، همه به این مذاکرات خنده تلخ غم انگیزی می زدند، از آن حیث به دولتمردان ساده لوح و کوته اندیشی می خندیدند که با حامیان مردمی کُشی در افغانستان گپ از صلح و آرامش می زدند و غم انگیزی حادثه اینجا است که همه سرشان برای این سیاسیی بازی و سیاسی کاری ها درد می کند اما هیچ کدام آنها یا نفهمیدند یا نخواستند بفهمند که حاصل این مذاکرات به منظور برقراری صلح در افغانستان و پایان جنگ و خشونت طلبی ها چیزی جز ادامه سریال انتحاری ها، ماین گذاری ها و فیرهای متوالی و ناامنی و کشته شدن مردم بیگناه ندارد.

حالا تازه ترین خبرها از مذاکرات چهارجانبه صلح حاکی از بی باوری افغانستان نسبت به نتایج این مذاکرات در برقراری صلح در کشور و لغو عضویت از این گروه بوده که پس از گذشت این همه مدت باید گفت: «جناب رییس جمهور! بالاخره مانده نباشی که به این نتیجه رسیدی»

گرچه نمی دانیم چه شد که حکومت وحدت ملی در نهایت به این نتیجه هر چند بسیار دیر رسید اما می توان همین لغو عضویت را اندکی به فال نیک گرفت، اینکه با آغاز عملیات بهاری طالبان، دولت افغانستان فهمید آنچه بر این جنگ ها دامن می زند و آنچه سبب تقویت طالبان در افغانستان می شود همین پاکستانی است که در مذاکرات صلح حاضر شده و تعهد داده طالبان را بر سر میز مذاکره حاضر کند.

مسخره است که از پاکستان چنین توقعی داشته باشیم، از پاکستانی که خود وسیله حامیان درجه یک طالبان بوده و آنقدر هم بدش نمی آید که طالبان از زیر بار حضور در مذاکرات صلح شانه خالی کنند چرا که این کشور همچنان به دنبال همان نفوذ و دخالت در دوران طالبان بوده و گسترش فعالیت و اوج گیری این گروه تروریستی هم به مذاق پاکستان بیشتر خوش می آید تا صلح و امنیت در خاک افغانستان.

لغو عضویت افغانستان از مذاکرات چهارجانبه از حیث دیگری هم برای ما می تواند خبری خوش باشد و آنهم روحیه گرفتن نیروهای امنیتی این کشور و تقویت آنها است، تصورش را بکنید که به نیروهای امنیتی گفته شود بجنگید و مقاومت کنید و از سویی آنها شاهد این موضوع باشند که حکومت با کسانی مذاکره صلح می کند که خود، اتش افروز جنگ در افغانستان هستند و آیا این دوگانگی سیاسی دولتمردان بر تقویت قوای نظامی و نیروهای امنیتی کشور تاثیر سوء نداشته و نمی تواند داشته باشد؟

بیش از یکسال از عمر حکومت وحدت ملی می گذرد و ما هر روز شاهد تصمیم ها و عملکردهای آمریکا مآبانه ای از دولت بوده ایم که فقط سیاست های دیکته شده را در این کشور اعمال می کرد و هر آنکس که نان می داد، فرمان هم می داد و پس از این همه مدت، لغو عضویت افغانستان از مذاکرات صلح کورسویی از امید را در دلمان روشن کرده و می توان آن را به فال نیک گرفت هر چند اگر آن کس که نان می دهد به جناب رییس جمهور فرمان ندهد که باید مذاکرات را ادامه دهد…

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید