امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 2715 , ,
+
-
تشویش از آینده با وجود مردمان مسلح غیر مسوول...

هشدار به حکومتی ها!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 19 آوریل , 2016 , بخش : مقاله

هشدار به حکومتی ها!

بدون تردید و بدون اینکه از حقایق چشم پوشی کنم میدانم عده ای از مردم ما بخاطر تشویش از آینده و نبود کنترول حاکمیت در قرا و قصبات مختلف کشور برای حفظ ننگ و ناموس و جلو گیری از چور وچپاول تعداد زیادی خود سرانه دست به خریداری سلاح زده اند و اکثر آنها مسلح شده اند، من از عواقب مسلح شدن مردم که در آن کنترول و محاسبه وجود نداشته باشد سخت نگرانم و آنچه را که می نویسم حق و حقیقت است. بی پروا از تهدید تهدید کنندگان در حکومت وحدت ملی بدون تشویش این درد مشترک را به همه شریک می سازم.

خداوند پاک از همه ما بهتر می داند که ملت عزیز افغانستان شدیدا تحت ظلم و ستم گروه های تروریستی و آدمکشان حرفوی قرار دارد و در محاصره انواع توطیه های خودی و غیر خودی دست و پنجه نرم می کنند، برای نجات خویش از این بحران نیاز به مدیریت سالم نیاز به مبارزه ای جدی دارند.

با گذشت هر روز متاسفانه مشکلی پی مشکل دیگری در سر راه مردم ما خلق می شود. از بی کفایتی بعضی از مسوولین گرفته تا مداخله آشکار و پنهان بیگانگان، رنج بی پایان ملت ما ادامه دارد.

اگر گله یا شکوه در رسانه ها یا در نوشتن ها می کنم مفادی نخواهد داشت، اما آنچه که باعث تشویش و نگرانی من است هر روز در این کشور اعمال و حرکات مورد اجرا قرار می گیرد که نه منطقی است و نه عقلانی.

بعد از گذشت 14 سال که از سقوط حاکمیت طالبان می گذرد یکبار دیگر تعداد زیادی از مردم این سرزمین مسلح شدند که عواقب آن نهایت خطر ناک است.

با درنظرداشت آینده ای تاریک که عامل عمده آن مسلح شدن مردم غیر مسوول و خود سر است زنگ خطری است که سر انجام اش مشقت زا و حتی خیلی خونین خواهد بود.

ملت صبور و آگاه افغانستان می دانند که پروسه دی دی آر بخاطر خلح سلاح اشخاص غیر مسوول میلیارد ها دالر مصرف برداشت، حالا یکبار دیگر دوباره مردم مسلح شده اند.

به باور من این عمل ناعاقبت انديشانه جنگ هاي قومي منطقوی و زبانی را دامن می زند و باعث برهم خوردن اندك نظم كه در اين نظام وجود دارد می شود و کنترول حاکمیت را در نقاط مختلف به مشکل مواجه خواهد ساخت.

من ماموریت رسمی ندارم تنها یک معلم هستم که در دانشگاه های خصوصی بخاطر لقمه ای نان و خدمت برای نسل جوان مشغول کارم، فقط می خواهم منحیث یک مسلمان و یک افغانستانی به نزد خدا و ملت خود رفع مسوولیت نمایم و عواقب خطرناک مسلح شدن مردم را بشما مسوولین تشریح نمایم.

آیا مسلح سازی مردم بدون تشکیل و چوکات بندی در یک اداره مسوول یک ضرورت است؟ آیا گزینه های بهتر و مفید تر از ان مورد بررسی قرار گرفته است یا خیر؟ به باور من نیروهای خود سر مسلح حاکمیت را ضعیف و باعث تضعیف نیروهای امنیتی وتقویت حاکمیت های قومی منطقوی در کشور می گردند.

مردم ما می دانند که افراد مسلح غیر مسوول نه صلح می خواهد و نه هم طرفدار صلح هستند. تجربه نشان داده است که این نیروهای خود سر از متن نا آرامی ها و قانون شکنی ها بوجود آمده جنگ، خونریزی و خانه جنگی علت اصلی حیات این معلول نا میمون است.

بناء صلح، آرامش و ختم جنگ به مفهوم ختم حیات نیروهای خود سر مسلح گفته می شود. هیچکس بخاطر نزدیک شدن به پایان عمر خود مبارزه نخواهد کرد و این انتظار از مردم که خود سلاح گرفته اند برده نمی شود. این اشخاص و افراد آهسته آهسته بزرگ شده می روند، بعضی اوقات بخاطر بقای خود یا به دشمن تسلیم می شوند و یا دست به کودتا می زنند و در ولایات و مناطق دور دست ادارات محلی را به کنترول خود در آورده و با گذشت هر روز و عملیات بی رحمانه حس تمامیت خواهی در وجود آن رشد می کند، خود سرانه به خانه و کاشانه مردم بی دفاع داخل می شوند و آنچه که می خواهند انجام می دهند.

مردمان مسلح غیر مسوول چه خاصیت دارند؟ اکثر اینها خاصیت زالو را دارند، از خون مردم تغذیه می کنند. اگر مکیدن خون قطع شود، این گروه ها هم می خشکند و به فنا می روند.

از لحاظ وضع الجیشی در مناطق شکل می گیرند که حاکمیت دولت به خطر مواجه است. طوریکه ایشان در مناطق اشوب زده خلای حاکمیت و قدرت را پر می کنند و تنها از آمر خود که ارباب، ملا و یا سر مایه دار است اطاعت می کنند و با نیروهای دولتی رابطه تنها زمانی برقرار می نمایند که از ایشان امتیاز می گیرند نه اینکه اطاعت می کنند. بناء این نیروها قسما از اداره دولت خارج و به بهانه حالت اضطرار تمام نورم های قانونی، اخلاقی و اداری را زیر پا گذاشته تابع ذوق و سلیقه خود می باشند، یعنی اینها ها نیروهای فرا قانونی اند.

با مطالعه و شناختی که از خاصیت اجتماعی و هنجار های اخلاقی مردم فقیر افغانستان دارم، برخی از ایشان در جلب منفعت بسیار حریص و موشکاف اند، با سلاح گرفتن خود سرانه در بعضی مناطق سایران با آزمندی تمام زمینه های تشکیل چنین هسته را مساعد می سازند تا با زور سلاح امتیاز بگیرند.

مردم افغانستان نسبتا فقیر و غالبا در فکر جلب منفعت اند، هر پدیده که عاید داشته باشد با آنکه مبدا و مسیر منکر و شنیع هم داشته باشد باز هم به سراغ آن می روند. مثل اینکه کشت کوکنار از جنوب تا دور ترین نقاط شمال کشور سرایت کرد و تشکیل گروپ های گروگان گیر در مراکز نمونه دیگری گفته می شود که همه شاهد ان بوده و هستیم.

حالا ولایات که قبلاً مانند دایکندی و غور بامیان پنجشیر پروان از ولایات نسبتا آرام کشور گفته می شدند نیز نیروهای غیر مسوول مسلح روز بروز در حالت رشد اند کار بجای رسیده که مردم بجای همکاری با پولیس و قوت های مسلح دیگر کوشش می کنند خود شان با قدرت وارد صحنه شوند و نقش دولت را ضعیف سازند، تا دولت مجبور به تنازل و قبول خواست شان شود، خواستی که هرگز قانونی و اصولی نخواهد بود.

ســـــه پیشنهاد دارم:
اگر کار شناسان و متخصصین درون نظام عوامل و انگیزه های نا امنی و رشد خشونت را بر رسی نمایند بدون تردید راه بیرون رفت از این بحران بدون از مسلح سازی نیرو های خود سر ممکن است.

الف: باید یاد آور شوم که توهین برخی متنفذین قومی بنام تفنگ سالار و خارج ساختن شان از بین مردم حمایت مردم را از دولت کم ساخته است. به نظر من بهتر است بجای مسلح سازی ادارات محلی انتخابی و مردمی باشند. این شیوه در امر ثبات و استقرار امنیت کمک بیشتر خواهد کرد. در صورت انتخابی بودن مردم در پهلوی نیروهای امنیتی از والی منتخب و اداره محلی که خود تایید کرده اند حمایت می کنند یعنی هم حامیان والی طرفدار دولت اند و هم نیروهای امنیتی.

در شرایط فعلی نیروها امنیتی تنها اند. افراد متنفذ و با صلاحیت بنام جنگ سالار از منطقه بیرون کشیده شدند و حال جای شان به نیروهای بمراتب بدتر بنام این و آن سپرده شده است.
بناء معقول تر این است تا دولت بجای مصارف زیاد زمینه انتخاب مسوول مورد تایید و حمایت مردم را در ولایات مساعد سازد تا مردم بخاطر دفاع از انتخاب خود شان با نیرو های امنیتی کمک کنند حال مردم هیچ انگیزۀ بخاطر دفاع از حکومت ندارند.

ب: همه می دانند ملت بخاطر دفاع از نظام انگیزه ندارد.عوامل متعدد بیرونی و درونی مردم را از دولت متنفر ساخته، اگر سخنگویان و استراتژیست های رییس جمهور انتقاد ها را توجیه و تاویل کنند. زبان مطبوعات جهان را کس گرفته نمی تواند. این مطلب را بخاطری اضافه کردم که سخنگویان رییس جمهور و رییس اجرایی انتقادات مردم را بسیار سطحی می گیرند و آنرا جزیی از خاصیت سیاستمداران افغان می پندارند. باید پرسید، مطبوعات بیرون مرزی و نمایندگان ملل متحد که دولت فعلی را ضعیف و ملوث به رشوت و فساد و همکار با قاچاقچیان معرفی می کنند متأثر از کدام خاصیت است؟

به هر حال دولتمردان باید حقایق را جدی بگیرند و در پی تلافی و جبران فرصت های از دست رفته بر آیند: یکی از این فرصت ها انگیزه دهی بجای مسلح سازی است.
فعلا مردم بخاطر دفاع از دولت انگیزه ندارند، والی ها که از محیط نیستند و پایه مردمی ندارند، در ولایات دست تیم های قوت های خارجی می باشند، مردم از اینگونه والی های بی صلاحیت و محتاج به خارجی، یکی از عوامل عمده طالب سازی و مخالفت مردم عملیات خودسر نیرو های ایتلاف و تلاشی خانه ها و گشت و گذار شان با یونیفورم در مراکز تجمع مردم است که باید قطع شود. به استثنای عده محدود در شهر های کلان، سایر مردم از دیدار خارجی ها خوش نمي شوند و از حضور شان در اجتماعات و مساجد نفرت دارند. اما دولت و خارجي ها به این امر توجه ندارد.

پدیده طالب سازی دیگر مطبوعات تصویری کشور است که بنام دمو کراسی و آزادی بیان مواد قانون اساسی را نقض و با پخش تصاویر نیمه برهنه خارجی حساسیت ها را بر می انگیزند و استدلال طالبان را مبنی بر بی دین بودن دولت تقویت می بخشند، تنظیم و پخش کلپ های افتضاح آمیز موسیقی دانان اماتور شوقی و شهرت طلب کشور که در خارج و داخل تنظیم می شود و با رقص و معاشرت مرد و زن همراه است، ماهیت دولت را به نظر عام مردم کفر آمیز ساخته که باید اصلاح شود.

اینها همه دلیل عمده بر پروسه طالب سازیست و علاوتا تخطی از قانون اساسی است که بند اولش بنام اسلام رقم خورده. دولت همیشه به ساختن قانون اساسی افتخار می کند در حالیکه مادۀ اولش را عملی نمی سازد. کدام ماده این قانون در کشور عملی شده؟

ج: بجای مسلح سازی به برخی قوانین، سنن و عرف کشور اعتنا نمایید.
با مجرمین چون متجاوزین جنسی آنهم با دختران خورد سال و سارقین دسته جمعی مسلح، اختلاس گران داخل اداره به شدت بر خورد کنید.
روزانه اخباری که از تلویزیون ها پخش می شود نظیر این وحشت در هیچگوشه دنیا وجود ندارد.
تجاوز های مکرر جنسی بالای اطفال، اختطاف دختران و باز آوردن شان به مطبوعات که به شراب خوردن و فحشا در ملای عام اعتراف کنند، اینها دمو کراسی نیست، بلکه اشاعه فساد و زمینه ساز طالب و مخالفین دولت است.

هیجکس نمی خواهد در کشوری چون افغانستان با دولت همکاری کند که اخبار روز مره اش را تجاوز جنسی، قتل مردم بیگناه ملکی، اختلاس ملیاردها دالر، حمایت جانیان حرفوی و اختلاف ارکان سه گانه دولت تشکیل دهد.

آخر یک روز از محاکمه اختلاس گران، بدار آویختن دزدان، متجاوزین و قاچاقچیان و همآهنگی ارکان دولت هم خبر پخش کنید.

دولت باید جلوی اینقدر ظلم و فساد را بگیرد و الا هیچ دلیل برای دفاع از آن وجود ندارد. شاید مردم خود شان مانند دهۀ هفتاد به کمک خارجی ها طالب و داعش را بخاطر بر داشتن فساد بیاورند و در ان وقت پشیمانی سود ندارد.

به باور نويسنده اگر از مسلح شدن نیرو های خود سر جلوگیری نشود، جنگ داخلي، قومي و زباني را در كشور شعله ور ساخته مناطق امن را نا امن مي سازد. باعث دوام جنگ ها و بالاخره باعث تجزيه افغانستان مي گردد.

از شما مسولان درجه اول تقاضا داريم تا در اين موارد تجديد نظر نموده آينده افغانستان واحد را از حوادث هولناك بعدی نجات دهيد که عواقب بعدی ان خیلی خطرناک و قابل تشویش است.
احمد سعیدی

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید