امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 2729 , ,
+
-
شکیبا هاشمی در برنامه «فراخبر»؛

حمایت حکومت باعث حوادث انتحاری میشود!

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 21 آوریل , 2016 , بخش : یادداشت

حمایت حکومت باعث حوادث انتحاری میشود!

چگونگی وقوع حمله بزرگ و مرگبار طالبان در شهر کابل، پرسش هایی را در میان مردم و نمایندگان شورای ملی به وجود آورده است. نماینده های مجلس، می گویند که سران حکومت در تامین امنیت مردم و نابودسازی طالبان بی پروا هستند. این نماینده ها انتقاد می کنند که رییس جمهور و رییس اجرایی بیشتر وقت شان را در کشمکش های تقسیم قدرت می گذرانند تا در خدمت به مردم. هرچند بسیاری ها حمله دیروز طالبان در شهر کابل را فاجعه ای بشری می پندارند اما رهبران حکومت وحدت ملی تا کنون جز از دیدن از محل رویداد و عیادت زخمی ها و نشر اعلامیه های نکوهشی در عمل کاری بسان مرهم گذاشتن بر روی زخم های ناسور بازمانده های قربانیان انجام ندادند. اما حکومت در چنین وضعیتی چه رویکردی بایددر برابر طالبان داشته باشد؟

شکیبا هاشمی عضو مجلس نمایندگان، در برنامه «فراخبر» گفت: حکومت ما باید از سال گذشته که اکثریت مردم و جوانان ما مهاجر شدند پندمی گرفت و برنامه های امنیتی خود را طوری آماده می کرد که دشمن ناکام می شد. امسال دشمن عملیات بهاری خود را تحت عنوان عملیات عمری آغاز کرده است. با این وجود، نیروهای امنیتی و شورای امنیت ما باید سیاست امنیتی خود را طوری مشترک و هماهنگ می ساختند که دشمن در چنین جای محافظت شده ای چنین انتحار و انفجاری راانجام نمی داد.

وی، با بیان اینکه وظیفه استخبارات این است که از ابتدای انفجار و برنامه یک انتحاری، آن را تعقیب کند و بتواند خنثی نماید، افزود: مشخص است که برای این انفجار، از داخل، کسانی با انتحارگران همدست بوده اند چرا که اگر اینگونه نبود، آنها به این راحتی نمی توانستند چنین موتری را وارد کنند و انفجار را در این مکان امنیتی انجام دهند. این حمایت باعث وقوع چنین حادثه هایی می شود. این موضوع ضعف نهادهای امنیتی ما را نشان می دهد. از این به بعد خانواده ها دیگر اجازه نمی دهند که جوانانشان در صفوف امنیت ملی درس بخوانند و کار کنند و یا به آنها کمک کنند.

هاشمی، در خصوص حمایت طالبان از درون حکومت گفت: درون حکومت افغانستان، حامی های ایدولوژیک طالبان، آنها را در کارهایشان یاری می کنند. شورای امنیت باید بک تغییر درسیاست های خود بیاورد. این افراد را شناسایی کرده، از کار برکنار کنند و به مجازات رسانند.اگر اینگونه پیش رویم و این افراد وجودداشته باشند، نمی توانیم هیچگونه آرامشی در افغانستان داشته باشیم.

حکومت و کسانی که در حکومت کار می کنند، اراده سیاسی برای امنیت و ثبات درکشور ندارند. شبی که ما نمایندگان مجلس در ارگ جلسه داشتیم، هر کدام از رهبران که لب به سخن گشودند فقط شعار دادند. آن شب شعار دادند که ما ستون پنجم را شناسایی می کنیم و دیگر جایی در این مملکت نخواهند داشت و ما صبح آن شب، شاهد چنین حادثه خونینی شدیم.

این نماینده مجلس، ادامه داد: شخصی که در شورای امنیت ملی و در یکی از مقام های بالای آن کار می کرد، خود، اعتراف کرد، که ما باید در این مقام ها فقط روز بگذرانیم چرا که اراده سیاسی در حکومت، برای مقابله با دشمن وجود ندارد و از آنها حمایت صورت می گیرد. وقتی حادثه خونین شاه شهید اتفاق افتاد، همان فرد گفت که حکومت اصلاً طرحی برای جنگ و صلح افغانستان ندارد.

هاشمی، با انتفاد از نبود سیستم مکافات و مجازات در افغانسنتان گفت: باید سیستم مکافات و مجازات و قانون در افغانستان تطبیق شود. کسانی که خلاف منافع افغانستان عمل می کنند اگر مجازات شوند، مردم با حکومت همکار می شوند. در حال حاضر مردم هیچگونه همکاری با نیروهای امنیتی ندارند دلیل این است که هیچ اعتمادی به حکومت ندارند.

وی، در پایان گفت: متاسفانه در نظام ما، صدها مجرم که دستشان به خون و مال مردم آلوده است از یک طرف دستگیر می شوند و به زندان می روند و روز دیگر با پرداخت پول آزاد می شوند. اگر سیستم مکافات مجازات و مکافات واقعی باشد می توانیم به صلح و ثبات برسیم وگرنه این افراد همچنان امنیت کشور را به دست گرفته و پیوسته آن را با بحران مواجه می کنند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید